Studia doktoranckie: Wydział Prawa i Administracji

Powr├│t

Studia doktoranckie na stronie internetowej Wydziału Prawa i Administracji.

• 4-letnie stacjonarne i niestacjonarne studia doktoranckie Wydzia┼éu Prawa i Administracji

Kierownik: dr hab. Mirosław Włodarczyk, prof. nadzw. UŁ
Kontakt: (48 42) 635 63 55, miroslaw@uni.lodz.pl

Opis studi├│w

Wydzia┼é Prawa i Administracji Uniwersytetu ┼ü├│dzkiego posiada pe┼énie uprawnienia do nadawania stopni naukowych w dziedzinie nauk prawnych, obejmuj─ůce stopie┼ä naukowy doktora nauk prawnych oraz stopie┼ä naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie specjalno┼Ťci reprezentowanych w Radzie Wydzia┼éu.

W ramach tych uprawnień Wydział prowadzi od 1993 roku 4-letnie studia doktoranckie stacjonarne i niestacjonarne w zakresie nauk prawnych. Głównym zadaniem studiów jest przygotowanie słuchaczy do samodzielnej pracy naukowej, której zwieńczeniem jest opracowanie rozprawy doktorskiej i uzyskanie stopnia naukowego doktora nauk prawnych.

Decyzję o przyjęcie na studia doktoranckie podejmuje komisja rekrutacyjna, której przewodniczy Dziekan Wydziału. Nabór ma charakter konkursowy. Rada Wydziału uchwala kryteria oceny kandydatów, system punktacji oraz sposób konstruowania listy rankingowej, na podstawie której komisja rekrutacyjna przyjmuje kandydatów. Limit przyjęć na studia doktoranckie ustala corocznie Senat UŁ na wniosek Dziekana.

Program studi├│w doktoranckich obejmuje zaj─Öcia teoretyczne i praktyczne, kt├│re prowadzone s─ů przez profesor├│w oraz wyspecjalizowanych wyk┼éadowc├│w z wieloletnim do┼Ťwiadczeniem. Profesorowie pe┼éni─ůcy funkcj─Ö opiekun├│w naukowych i promotor├│w posiadaj─ů w zdecydowanej wi─Ökszo┼Ťci do┼Ťwiadczenie wynikaj─ůce z pracy w wymiarze sprawiedliwo┼Ťci jako s─Ödziowie Trybuna┼éu Konstytucyjnego, s─Ödziowie S─ůdu Najwy┼╝szego, s─Ödziowie Naczelnego S─ůdu Administracyjnego, s─Ödziowie s─ůd├│w powszechnych i administracyjnych, a tak┼╝e z prowadzenia praktyki adwokackiej, radcowskiej czy notarialnej.

Program studi├│w doktoranckich obejmuje przede wszystkim obowi─ůzek prowadzenia samodzielnej pracy naukowej s┼éu┼╝─ůcej opracowaniu rozprawy doktorskiej i opanowaniu wiedzy z kierunku specjalizacyjnego, jak r├│wnie┼╝ obowi─ůzek udzia┼éu w seminarium doktoranckim wskazanym przez opiekuna naukowego, udzia┼éu w konwersatorium z ekonomii albo filozofii i w innych zaj─Öciach, jak m.in. retoryka czy komparatystyka prawnicza, a tak┼╝e wyk┼éadach go┼Ťcinnych wyg┼éaszanych na naszym Wydziale przez go┼Ťci z uczelni krajowych i zagranicznych. Doktoranci maj─ů ponadto obowi─ůzek prowadzenia lub uczestniczenia w prowadzeniu zaj─Ö─ç dydaktycznych, co jest poprzedzone stosownym teoretycznym programem dydaktycznym.

Absolwent studi├│w doktoranckich posiada dog┼é─Öbn─ů widz─Ö w zakresie specjalno┼Ťci, w ramach kt├│rej przygotowa┼é dysertacj─Ö oraz pog┼é─Öbion─ů wiedz─Ö z dziedzin pokrewnych. Ponadto absolwent dysponuje wiedz─ů o zjawiskach spo┼éecznych, gospodarczych i kulturowych wp┼éywaj─ůcych na stanowienie i stosowanie prawa. Nabyta wiedza i umiej─Ötno┼Ťci s─ů podstaw─ů do dalszego prowadzenia pracy naukowo-badawczej i eksperckiej w zakresie prawa.

Wydzia┼é Prawa i Administracji Uniwersytetu ┼ü├│dzkiego mie┼Ťci si─Ö nowoczesnym, funkcjonalnym, przestrzennym gmachu, przygotowanym dla os├│b, kt├│re chc─ů kszta┼éci─ç si─Ö na jednej z najlepszych uczelni w kraju.

Na terenie Wydzia┼éu znajduje si─Ö specjalistyczna biblioteka, kt├│ra gromadzi fachow─ů literatur─Ö z dziedziny prawniczej, oraz w w─Ö┼╝szym zakresie z dziedziny filozofii, ekonomii, historii oraz materia┼éy do nauki j─Özyk├│w obcych. Aktualnie Biblioteka posiada ok. 62.000 wolumin├│w ksi─ů┼╝ek, 9.330 wolumin├│w czasopism oraz 200 wolumin├│w zbior├│w specjalnych. W gmachu funkcjonuj─ů te┼╝ Centra naukowe, m.in.: Centrum Dokumentacji i Studi├│w Podatkowych, dysponuj─ůce najwi─Öksz─ů w Polsce bibliotek─Ö obejmuj─ůc─ů specjalistyczn─ů polsk─ů i zagraniczn─ů literatur─Ö z zakresu prawa podatkowego i ekonomicznych aspekt├│w opodatkowania oraz Centrum My┼Ťli Polityczno-Prawnej im. A. de Tocqueville'a, w kt├│rego czytelni znajduje si─Ö ksi─Ögozbi├│r Liberty Fund. Inc., oraz Centrum Studi├│w Wyborczych.

Każdy z uczestników studiów doktoranckich WPiA UŁ otrzymuje dostęp do systemu informacji prawnej Lex Omega w wersji on-line.