Miasto postindustrialne i jego dziedzictwo w XXI wieku. Ochrona - Konserwacja - Rewitalizacja

11-14 PA藕DZIERNIKA / 2017
Miejsce:

Wydzia艂 Filozoficzno-Historyczny

Kaminskiego 27 a

Organizator:

Katedra Historii Sztuki Uniwersytetu 艁贸dzkiego

Kierownik:

Prof. dr hab. Krzysztof Stefa艅ski

Sekretarz:

w trakcie aktualizacji

Tematyka:

艁贸d藕, zwana 鈥濵anchesterem Wschodu鈥, ta wyj膮tkowa metropolia przemys艂u w艂贸kienniczego, daje wyj膮tkowo bogaty materia艂 analityczny do bada艅 zar贸wno nad dynamicznym rozwojem miast przemys艂owych XIX i pocz膮tk贸w XX w., jak i nad ich upadkiem w epoce poprzemys艂owej. Z tymi kwestiami 艂膮czy si臋 pytanie o stosunek do trac膮cego sw膮 funkcjonalno艣膰 urbanistyczn膮, architektoniczn膮 i materialn膮 dziedzictwa kultury przemys艂owej.

Ekspansja miast przemys艂owych i powi膮zane z nimi przemiany spo艂eczne postawi艂y urbanistyk臋 i architektur臋 przed nowymi zadaniami. Nowe formy architektoniczne, typ mieszka艅, materia艂y i technologie budowlane by艂y testowane w sieci relacji mi臋dzy tradycj膮 i innowacj膮. Atmosfera prze艂omu stymulowa艂a tak偶e sztuki plastyczne i stosowane.

Dzi艣 powa偶ne problemy stwarza zachowanie, odnowienie i rewitalizacja tej spu艣cizny, kt贸rej specyficzna jako艣膰 wci膮偶 jest zbyt ma艂o rozpoznana i wci膮偶 niedoceniana. Maj膮c na wzgl臋dzie procesy ekonomiczne, spo艂eczne i kulturowe zachodz膮ce w zwi膮zku z zamykaniem w ostatnim czasie zak艂ad贸w, okazuje si臋, 偶e zagro偶one s膮 popadaniem w pustostany i niszczenie nie tylko wielkie za艂o偶enia przemys艂owe i produkcyjne, ale tak偶e i budowle publiczne, domy handlowe, mieszkalne. Regiony i miasta postindustrialne stanowi膮 wyzwanie dla wsp贸艂czesnych architekt贸w i urbanist贸w. Jednocze艣nie w centrum zainteresowa艅 badawczych staje kulturowa spu艣cizna epoki przemys艂owej, oferuj膮ca ze swym bogactwem odniesie艅 historii sztuki i ochronie zabytk贸w nowe pole aktywno艣ci.

www.historiasztuki.uni.lodz.pl

Kontakt: (042) 66-55-978