Oblicza Wojny. Wojsko w obozie i koszarach

Wydzia艂 Filozoficzno-Historyczny

Kaminskiego 27 a

Organizator:

Wydzia艂 Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu 艁贸dzkiego Instytut Historii Uniwersytetu 艁贸dzkiego Katedra Historii 艢redniowiecznej Katedra Historii Polski XIX wieku Katedra Historii Polski i 艢wiata po 1945 r.

Kierownik:

prof. dr hab. Jaros艂aw Kita

Sekretarz:

dr Magdalena Pogo艅ska-Pol

Tematyka:

Tematem konferencji jest 偶ycie codzienne wojska od staro偶ytno艣ci po czasy wsp贸艂czesne. Zazwyczaj m贸wi膮c o wojsku i 偶o艂nierzach odnosimy si臋 do konflikt贸w zbrojnych, opisu dzia艂a艅 bojowych, organizacji i uzbrojenia jednostek, rzadziej za艣 do wspominanego w tytule konferencji tzw. 偶ycia codziennego. Chcieliby艣my zatem, aby nasza konferencja by艂a okazj膮 do przedstawienia referat贸w po艣wi臋conych warunkom zakwaterowania wojska, wyszkolenia, wy偶ywienia 偶o艂nierzy, sposobom sp臋dzania wolnego czasu. Powy偶sze zagadnienia nie s膮 wszystkimi, kt贸re mog膮 zosta膰 poruszone podczas naszej konferencji. Jeste艣my przekonani, 偶e proponowana przez nas problematyka b臋dzie znakomit膮 okazj膮 do naukowego spotkania badaczy zajmuj膮cych si臋 badaniami nad szeroko rozumian膮 wojskowo艣ci膮 w r贸偶nych epokach historycznych. Konferencja b臋dzie mia艂a charakter interdyscyplinarny, do udzia艂u w niej zapraszamy historyk贸w, archeolog贸w, politolog贸w oraz przedstawicieli innych dyscyplin naukowych. Chcieliby艣my aby organizowana przez nas konferencja sta艂a si臋 okazj膮 do wymiany do艣wiadcze艅 i zaprezentowania wynik贸w bada艅 prowadzonych przez przedstawicieli poszczeg贸lnych o艣rodk贸w naukowych.

Kontakt: konwojlodz@gmail.com