Powr├│t

Uniwersytet ┼ü├│dzki powsta┼é 24 maja 1945 roku jako kontynuator dorobku i tradycji dzia┼éaj─ůcych w okresie mi─Ödzywojennym w ┼üodzi Instytutu Nauczycielskiego (1921-1928), Wy┼╝szej Szko┼éy Nauk Spo┼éecznych i Ekonomicznych (1924-1928), oraz oddzia┼éu Wolnej Wszechnicy Polskiej (1928-1939). Inicjatorem powo┼éania w ┼üodzi uczelni uniwersyteckiej, pod pierwotn─ů nazw─ů "Pa┼ästwowy Uniwersytet - Wolna Wszechnica", by┼é prof. Teodor Vieweger, rektor Wolnej Wszechnicy Polskiej. Pierwszymi rektorami Uniwersytetu ┼ü├│dzkiego byli wybitni przedstawiciele nauki polskiej: Tadeusz Kotarbi┼äski, J├│zef Cha┼éasi┼äski, Jan Szczepa┼äski. W roku akademickim 1945/1946 w sk┼éad U┼ü wchodzi┼éo sze┼Ť─ç wydzia┼é├│w: Wydzia┼é Farmaceutyczny, Wydzia┼é Humanistyczny, Wydzia┼é Lekarski, Wydzia┼é Matematyczno-Przyrodniczy, Wydzia┼é Prawno-Ekonomiczny i Wydzia┼é Stomatologiczny. Zatrudnionych by┼éo 530 pracownik├│w, a studia rozpocz─Ö┼éo 7147 student├│w, co stanowi┼éo 12,7 % og├│lnej liczby studiuj─ůcych w├│wczas w Polsce.

Rok 1945: dekret powo┼éuj─ůcy Uniwersytet ┼ü├│dzki z siedzib─ů w ┼üodzi przewidywa┼é, ┼╝e uczelnia sk┼éada─ç si─Ö b─Ödzie z trzech wydzia┼é├│w: Humanistycznego, Matematyczno-Przyrodniczego oraz Prawno-Ekonomicznego. Nast─Öpnie powo┼éano Wydzia┼é Lekarski oraz Stomatologiczny i Farmaceutyczny, kt├│re jednak w 1950 r. zosta┼éy wy┼é─ůczone z U┼ü, daj─ůc pocz─ůtek ┼é├│dzkiej Akademii Medycznej.

Rok 1945/1946: Uniwersytet ┼ü├│dzki zatrudnia ju┼╝ 530 pracownik├│w, a studia rozpoczyna ponad 7 tysi─Öcy student├│w, co stanowi┼éo 12,7 % og├│lnej liczby studiuj─ůcych w├│wczas w Polsce.

Rok 1956: do Uniwersytetu w┼é─ůczono Pa┼ästwow─ů Wy┼╝sz─ů Szko┼é─Ö Pedagogiczn─ů.

Rok 1961: do Uniwersytetu w┼é─ůczono Wy┼╝sz─ů Szko┼é─Ö Ekonomiczn─ů, dzi─Öki czemu powsta┼é Wydzia┼é Ekonomiczny. Trzy lata p├│┼║niej wydzia┼é ten, po przej─Öciu socjologii z Wydzia┼éu Filozoficzno-Historycznego, sta┼é si─Ö Wydzia┼éem Ekonomiczno-Socjologicznym.

Rok 1981: Strajk studentów, który doprowadził do zmian w funkcjonowaniu uczelni wyższych oraz rejestracji NZS.

Rok 1989: przemiany polityczne i powstanie niepodleg┼éej III Rzeczypospolitej doprowadzi┼éy do zasadniczych zmian w funkcjonowaniu szkolnictwa wy┼╝szego. W tym czasie Uniwersytet ┼ü├│dzki sta┼é si─Ö jedn─ů z najwi─Ökszych uczelni w Polsce. Dzi─Öki wysi┼ékom, staraniom i zaanga┼╝owaniu wielu znakomitych wyk┼éadowc├│w zdoby┼é renom─Ö nie tylko w kraju, ale r├│wnie┼╝ za granic─ů. By┼é i jest miejscem sk─ůd wywodz─ů si─Ö znani politycy, ekonomi┼Ťci, prawicy, ludzie kszta┼étuj─ůcy Polsk─Ö. W okresie minionych kilkunastu lat istotn─ů kwesti─ů by┼éo rozszerzenie wsp├│┼épracy mi─Ödzynarodowej. Podpisano ponad 100 um├│w o bezpo┼Ťredniej wsp├│┼épracy z uniwersytetami w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii.

Rok 1991: przy┼é─ůczono do U┼ü zlokalizowany w ┼üodzi Instytut Wychowania Fizycznego i Sportu warszawskiej AWF, kt├│ry wszed┼é w struktur─Ö nowoutworzonego Wydzia┼éu Nauk o Wychowaniu.

Rok 1994: zosta┼é powo┼éany do ┼╝ycia Wydzia┼é Zarz─ůdzania.

Rok 1995: dzi─Öki wsp├│┼épracy z Uniwersytetem w Maryland (USA) powsta┼éo w U┼ü Polsko-Ameryka┼äskie Centrum Zarz─ůdzania, kt├│re prowadzi wysoko oceniane w og├│lnopolskich rankingach studia MBA. Wsp├│┼épraca z partnerami ameryka┼äskimi zaowocowa┼éa tak┼╝e utworzeniem w U┼ü jedynego w Polsce Centrum Kultury i Informacji Ameryka┼äskiej (American Corner).

Rok 1996: w wyniku wydzielenia cz─Ö┼Ťci katedr powsta┼éy Wydzia┼é Matematyki oraz Wydzia┼é Fizyki i Chemii U┼ü.

Rok 1998: coraz wi─Öksze zainteresowanie studiami ze strony m┼éodzie┼╝y spoza o┼Ťrodk├│w akademickich doprowadzi┼éo do utworzenia Filii U┼ü w Tomaszowie Mazowieckim oraz zamiejscowych o┼Ťrodk├│w dydaktycznych w Kutnie, Ostro┼é─Öce, Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu oraz Skierniewicach.

Rok 2000: został powołany Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych.

Rok 2001: został powołany Wydział Nauk Geograficznych.

Rok 2003: Uniwersytet Łódzki jako jedyny w kraju realizuje zadania badawczo-rozwojowe w ramach programu offsetowego we współpracy z Uniwersytetem Teksańskim w Austin (USA).

Rok 2004: wej┼Ťcie Polski do Unii Europejskiej umo┼╝liwi┼éo polskiemu ┼Ťrodowisku naukowemu organizowanie krajowych i mi─Ödzynarodowych konsorcj├│w badawczych.

Lata 2004-2014: Uniwersytet ┼ü├│dzki skutecznie pozyskuje unijne ┼Ťrodki na budow─Ö lub modernizacj─Ö swoich wydzia┼é├│w: Wydzia┼éu Ekonomiczno-Socjologicznego, Wydzia┼éu Prawa i Administracji, Wydzia┼éu Biologii i Ochrony ┼Ürodowiska, Wydzia┼éu Fizyki i Informatyki Stosowanej, Wydzia┼éu Chemii i Wydzia┼éu Filologicznego.

Rok 2006: otwarcie nowego gmachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego

Rok 2007: powstały Wydziały: Fizyki i informatyki Stosowanej oraz Chemii

Rok 2008: utworzenie Publicznego Liceum Og├│lnokszta┼éc─ůcego U┼ü im. Sprawiedliwych w┼Ťr├│d Narod├│w ┼Üwiata

Rok 2012: Uniwersytet Łódzki powołuje do życia Przedszkole UŁ