Naukowcy z zagranicy prowadz─ů badania nad ciernikiem.

Dr Carl Smith z Wielkiej Brytanii otrzyma┼é presti┼╝owy grant z programu POLONEZ 2 na badania po┼Ťwi─Öcone ciernikowi.

Projekt Ewolucja konwergencji ciernika, jest realizowany przez 2 lata, w terminie 01.06.2017-31.05.2019 i uzyskał finansowanie w kwocie: 792.196,00 zł

Dr Smith jest znanym biologiem ewolucyjnym pracuj─ůcym aktualnie w najstarszym Uniwersytecie Szkocji tj. University of St. Andrews. Dr Smith b─Ödzie prowadzi┼é badania na Wydziale Biologii i Ochrony ┼Ürodowiska, w Katedrze Ekologii i Zoologii Kr─Ögowc├│w. Wyb├│r jednostki naukowej nie jest przypadkowy i wynika z wcze┼Ťniejszej wsp├│┼épracy dr Carla Smitha z pracownikami Katedry dotycz─ůcymi biologii ewolucyjnej r├│┼╝anki a tak┼╝e ciernika. Partnerem naukowym projektu w Uniwersytecie ┼ü├│dzkim jest profesor Miros┼éaw Przybylski.

Ciernik (Gasterosteus aculeatus) jest niewielk─ů ryb─ů o du┼╝ym potencjale badawczym. Jako gatunek modelowy wykorzystywany jest w ekologii i biologii ewolucyjnej do sprawdzania r├│┼╝nych hipotez badawczych sprawdzaj─ůcych dzia┼éanie doboru naturalnego. Celem badawczym grantu jest wyja┼Ťnienie zmienno┼Ťci morfologicznej tego gatunku. Realizacja projektu wymaga, mi─Ödzy innymi, pozyskania pr├│by ciernik├│w z r├│┼╝nych siedlisk wodnych Europy. Opisanie ich kszta┼ét├│w cia┼éa oraz aparatu obronnego b─Ödzie baz─ů danych do uzyskania odpowiedzi na postawione w projekcie badawczym pytania. Podstawowym problemem jest sprawdzenie, czy specyficzna kombinacja zmiennych ┼Ťrodowiskowych pozwala przewidzie─ç, kt├│ry z fenotyp├│w b─Ödzie faworyzowany w tych siedliskach oraz czy nietypowe fenotypy s─ů produktem nietypowych siedlisk.

Program POLONEZ, finansowany przez NCN oraz Komisj─Ö Europejsk─ů w ramach programu ramowego Unii Europejskiej Horyzont 2020, jest konkursem adresowanym do naukowc├│w przyje┼╝d┼╝aj─ůcych z zagranicy, kt├│rzy chc─ů prowadzi─ç granty badawcze w polskich jednostkach. Na 319 z┼éo┼╝onych w Polsce wniosk├│w konkursowych, tylko 26 zosta┼éo zakwalifikowanych do finansowania, w tym zaledwie 6 z zakresu biologii uzyska┼éo pozytywn─ů opini─Ö mi─Ödzynarodowych ekspert├│w.

q

Ryc. Przyk┼éady radiacji adaptacyjnej ciernika pokazuj─ůcej jak z formy o kompletnym aparacie obronnym mog─ů wykszta┼éci─ç si─Ö r├│┼╝ne formy tego gatunku np. bez p┼éytek czy bez kolc├│w, w r├│┼╝nych ┼Ťrodowiskach (wg. Bel M., A., Foster S. A. (red.) 1994 ÔÇ×The Evolutionary biology of threespine sticklebackÔÇŁ ).

Projekt jest finansowany z grantu POLONEZ 2 NCN

Kierownik projektu ÔÇô dr Carl Smith, w U┼ü ÔÇô profesor Miros┼éaw Przybylski