Wydzia艂 Chemii

ul. Tamka 12,
91-403 艁贸d藕

Zaj臋cia dla uczni贸w, lista temat贸w:

Zaj臋cia dla uczni贸w na Wydziale Chemii odbywaj膮 si臋 tylko w drugim semestrze

Kwas niejedno ma imi臋.

W miar臋 naszego coraz lepszego poznawania 艣wiata, poj臋cia kwasu czy zasady zmienia艂y swoje znaczenie. Na wyk艂adzie spr贸bujemy odpowiedzie膰 na kilka podstawowych pyta艅.

• Czym s膮 kwasy?
  • Jak bardzo r贸偶ni膮 si臋 od siebie?
  • Sk膮d wiadomo, 偶e cz膮steczka jest kwasem?
  • Czy cz膮steczka kwasu musi zawiera膰 atomy wodoru?
  • A mo偶e odwracaj膮c poprzednie pytanie, czy posiadaj膮c atomy wodoru mo偶e nie by膰 kwasem?
  • Czy zwi膮zek mo偶e by膰 zar贸wno kwasem jak i zasad膮, czyli dwoma przeciwie艅stwami jednocze艣nie?
Celem wyk艂adu jest utrwalenie wiedzy uczni贸w na temat poj臋膰 kwasu i zasady, a tak偶e zapoznanie ich z innymi definicjami tych poj臋膰. Przedstawiane teorie rozszerzaj膮 znaczenie omawianych poj臋膰 鈥 wybiegaj膮 poza opis w szkolnym minimum programowym. Pokazuj膮 one olbrzymi膮 rol臋 otoczenia (艣rodowiska) na klasyfikacj臋 zwi膮zku. Wyk艂ad oparty jest g艂贸wni o przekaz ustny po艂膮czony z prezentacj膮 slajd贸w. Obok tej formy prezentowane b臋d膮 kr贸tkie filmy dydaktyczne oraz przeprowadzone zostan膮 pokazy do艣wiadcze艅 zwi膮zanych z przedstawianym tematem.

Forma zaj臋膰: Wyk艂ad
Czas trwania zaj臋膰: 60 - 90 min.
Dopuszczalna liczba uczestnik贸w: 15 鈥 30 os贸b

Pi臋kne Cz膮steczki. Chemia Supramolekularna.

Powy偶szy wyk艂ad ma na celu przybli偶enie i wyja艣nienie zagadnie艅 zwi膮zanych z chemi膮 supramolekularn膮. Jakie oddzia艂ywania wyst臋puj膮 mi臋dzy cz膮steczkami i jonami, czy preorganizacja i samoorganizacja to umiej臋tno艣ci spotykane u organizm贸w 偶ywych, a samoch贸d, biblia czy kielich to tylko nazwy przedmiot贸w spotykanych na co dzie艅 wok贸艂 nas? Proponowany wyk艂ad, opr贸cz odpowiedzi na zadane pytania, ma na celu zapoznanie s艂uchaczy z tematyk膮 wi膮za艅 niekowalencyjnych i ich praktycznym zastosowaniem w projektowaniu i tworzeniu nowych materia艂贸w dla r贸偶nych ga艂臋zi przemys艂u od farmaceutycznego do informatycznego w艂膮cznie. Na wybranych przyk艂adach zostanie pokazane, 偶e otrzymane w procesach asocjacji czy samoorganizacji supramoleku艂y cz臋sto tworz膮 fascynuj膮ce struktury przybieraj膮c kszta艂ty znanych z otoczenia przedmiot贸w lub te偶 organizm贸w 偶ywych.

Forma zaj臋膰: Wyk艂ad
Czas trwania zaj臋膰: 45 min.
Dopuszczalna liczba uczestnik贸w: 15 鈥 100 os贸b

Od baterii z Bagdadu do nowoczesnych ogniw paliwowych.

W ramach proponowanego wyk艂adu przedstawione zostan膮 informacje dotycz膮ce rosn膮cej roli odnawialnych i nieodnawialnych 藕r贸de艂 energii, tj. ogniw galwanicznych i paliwowych. Om贸wiona zostanie historia ich odkry膰 pocz膮wszy od najstarszego ogniwa znalezionego w 1936 roku pod Bagdadem a偶 po nowoczesne ogniwa litowe i litowo-jonowe oraz ogniwa paliwowe alkaliczne, z kwasem fosforowym, polimerowe, ze stopionymi w臋glanami, sta艂otlenkowe i metanolowe. Zaprezentowane zostan膮 ich budowa, w艂a艣ciwo艣ci, zasada dzia艂ania oraz potencjalne zastosowania w energetyce, transporcie i urz膮dzeniach przeno艣nych.

Forma zaj臋膰: Wyk艂ad
Czas trwania zaj臋膰: 60 min.
Dopuszczalna liczba uczestnik贸w: 15 鈥 30 os贸b