Wydział Chemii

ul. Tamka 12,

Zaj─Öcia dla uczni├│w, lista temat├│w:

Zaj─Öcia dla uczni├│w na Wydziale Chemii odbywaj─ů si─Ö tylko w drugim semestrze

Kwas niejedno ma imi─Ö.

W miar─Ö naszego coraz lepszego poznawania ┼Ťwiata, poj─Öcia kwasu czy zasady zmienia┼éy swoje znaczenie. Na wyk┼éadzie spr├│bujemy odpowiedzie─ç na kilka podstawowych pyta┼ä.

• Czym s─ů kwasy?
  • Jak bardzo r├│┼╝ni─ů si─Ö od siebie?
  • Sk─ůd wiadomo, ┼╝e cz─ůsteczka jest kwasem?
  • Czy cz─ůsteczka kwasu musi zawiera─ç atomy wodoru?
  • A mo┼╝e odwracaj─ůc poprzednie pytanie, czy posiadaj─ůc atomy wodoru mo┼╝e nie by─ç kwasem?
  • Czy zwi─ůzek mo┼╝e by─ç zar├│wno kwasem jak i zasad─ů, czyli dwoma przeciwie┼ästwami jednocze┼Ťnie?
Celem wyk┼éadu jest utrwalenie wiedzy uczni├│w na temat poj─Ö─ç kwasu i zasady, a tak┼╝e zapoznanie ich z innymi definicjami tych poj─Ö─ç. Przedstawiane teorie rozszerzaj─ů znaczenie omawianych poj─Ö─ç ÔÇô wybiegaj─ů poza opis w szkolnym minimum programowym. Pokazuj─ů one olbrzymi─ů rol─Ö otoczenia (┼Ťrodowiska) na klasyfikacj─Ö zwi─ůzku. Wyk┼éad oparty jest g┼é├│wni o przekaz ustny po┼é─ůczony z prezentacj─ů slajd├│w. Obok tej formy prezentowane b─Öd─ů kr├│tkie filmy dydaktyczne oraz przeprowadzone zostan─ů pokazy do┼Ťwiadcze┼ä zwi─ůzanych z przedstawianym tematem.

Forma zajęć: Wykład
Czas trwania zaj─Ö─ç: 60 - 90 min.
Dopuszczalna liczba uczestnik├│w: 15 ÔÇô 30 os├│b

Pi─Ökne Cz─ůsteczki. Chemia Supramolekularna.

Powy┼╝szy wyk┼éad ma na celu przybli┼╝enie i wyja┼Ťnienie zagadnie┼ä zwi─ůzanych z chemi─ů supramolekularn─ů. Jakie oddzia┼éywania wyst─Öpuj─ů mi─Ödzy cz─ůsteczkami i jonami, czy preorganizacja i samoorganizacja to umiej─Ötno┼Ťci spotykane u organizm├│w ┼╝ywych, a samoch├│d, biblia czy kielich to tylko nazwy przedmiot├│w spotykanych na co dzie┼ä wok├│┼é nas? Proponowany wyk┼éad, opr├│cz odpowiedzi na zadane pytania, ma na celu zapoznanie s┼éuchaczy z tematyk─ů wi─ůza┼ä niekowalencyjnych i ich praktycznym zastosowaniem w projektowaniu i tworzeniu nowych materia┼é├│w dla r├│┼╝nych ga┼é─Özi przemys┼éu od farmaceutycznego do informatycznego w┼é─ůcznie. Na wybranych przyk┼éadach zostanie pokazane, ┼╝e otrzymane w procesach asocjacji czy samoorganizacji supramoleku┼éy cz─Östo tworz─ů fascynuj─ůce struktury przybieraj─ůc kszta┼éty znanych z otoczenia przedmiot├│w lub te┼╝ organizm├│w ┼╝ywych.

Forma zajęć: Wykład
Czas trwania zaj─Ö─ç: 45 min.
Dopuszczalna liczba uczestnik├│w: 15 ÔÇô 100 os├│b

Od baterii z Bagdadu do nowoczesnych ogniw paliwowych.

W ramach proponowanego wyk┼éadu przedstawione zostan─ů informacje dotycz─ůce rosn─ůcej roli odnawialnych i nieodnawialnych ┼║r├│de┼é energii, tj. ogniw galwanicznych i paliwowych. Om├│wiona zostanie historia ich odkry─ç pocz─ůwszy od najstarszego ogniwa znalezionego w 1936 roku pod Bagdadem a┼╝ po nowoczesne ogniwa litowe i litowo-jonowe oraz ogniwa paliwowe alkaliczne, z kwasem fosforowym, polimerowe, ze stopionymi w─Öglanami, sta┼éotlenkowe i metanolowe. Zaprezentowane zostan─ů ich budowa, w┼éa┼Ťciwo┼Ťci, zasada dzia┼éania oraz potencjalne zastosowania w energetyce, transporcie i urz─ůdzeniach przeno┼Ťnych.

Forma zajęć: Wykład
Czas trwania zaj─Ö─ç: 60 min.
Dopuszczalna liczba uczestnik├│w: 15 ÔÇô 30 os├│b