Wydzia艂 Fizyki i Informatyki Stosowanej

ul. Pomorska 149/153,
90-236 艁贸d藕

Zaj臋cia dla uczni贸w, lista temat贸w:

Zobaczy膰 niewidzialne.

Wok贸艂 nas zachodzi wiele zjawisk, kt贸re nie s膮 postrzegane bezpo艣rednio przy pomocy wzroku. Za pomoc膮 technik po艣rednich mo偶na jednak zobrazowa膰 je i zwyczajnie zobaczy膰. Przy zastosowaniu technik termowizyjnych b臋dzie mo偶na si臋 dok艂adniej przyjrze膰 procesom cieplnym i wyt艂umaczy膰 zjawiska z tym zwi膮zane. Stosuj膮c proste sposoby da si臋 ujawni膰 mi臋dzy innymi obecno艣膰 i wygl膮d pola magnetycznego czy elektrycznego. Efekt stroboskopowy pozwoli nam zobaczy膰 niekt贸re procesy zbyt szybkie dla naszego wzroku.

Forma zaj臋膰: Pokaz
Czas trwania zaj臋膰: 45 - 60 min.

Fizyka na 艣niadanie.

Pod tym tytu艂em kryje si臋 seria do艣wiadcze艅 fizycznych, kt贸re s膮 wykonywane przy u偶yciu tego co mo偶emy znale藕膰 w naszej kuchni. Okazuje si臋, 偶e przy u偶yciu kuchennych przedmiot贸w i niekt贸rych 艣rodk贸w spo偶ywczych da si臋 wykonywa膰 ciekawe do艣wiadczenia ilustruj膮ce i wyja艣niaj膮ce zjawiska fizyczne. Do艣wiadczenia dotycz膮 mi臋dzy innymi optyki, mechaniki, elektrostatyki, hydrostatyki. Zaj臋cia s膮 skierowane g艂贸wnie dla najm艂odszych widz贸w, kt贸rzy nie mieli jeszcze kontaktu z przedmiotem FIZYKA. Jednak i ci, kt贸rzy otarli si臋 ju偶 o ten przedmiot znajd膮 tu co艣 ciekawego.

Forma zaj臋膰: Do艣wiadczenia
Czas trwania zaj臋膰: 45 - 60 min.

Intryguj膮ca natura 艣wiat艂a.

Wyk艂ad ma na celu przybli偶enie zagadnie艅 zwi膮zanych z w艂asno艣ciami 艣wiat艂a, prawami dotycz膮cymi jego zachowania i odpowied藕 na pytanie czym ono jest? Wyk艂ad b臋dzie stanowi艂 odpowied藕 na szereg pyta艅 dotycz膮cych natury 艣wiat艂a m.in. sk膮d w艣r贸d jaskrawych kolor贸w bior膮 si臋 cienie, czym jest odbicie, na czym polega mieszanie barw, dlaczego zachodz膮ce s艂o艅ce jest czerwone, chmury s膮 bia艂e a niebo niebieskie, na czym polega za艂amanie 艣wiat艂a, na jakiej zasadzie dzia艂aj膮 okulary przeciws艂oneczne, na czym polega termowizja i wiele innych.

Dopuszczalna liczba uczestnik贸w: 15 鈥 200 os贸b

Drgania i fale wok贸艂 nas.

Na wyk艂adzie zostan膮 szeroko om贸wione i poparte licznymi pokazami zagadnienia dotycz膮ce ruchu drgaj膮cego i falowego. Wykonane b臋d膮 do艣wiadczenia obrazuj膮ce m.in.: ruch harmoniczny prosty, zjawiska charakterystyczne dla fal tj. dyfrakcj臋 i interferencj臋 oraz zjawisko Dopplera, a tak偶e przyjrzymy si臋 falowej naturze 艣wiat艂a.

Prawa Newtona.

Podczas wyk艂adu zostan膮 om贸wione i poparte pokazami zagadnienia zwi膮zane z zasadami dynamiki Newtona oraz historia ich odkrycia. Wykonane b臋d膮 do艣wiadczenia obrazuj膮ce poj臋cia zwi膮zane z opisem ruchu m.in.: pr臋dko艣膰 poruszaj膮cych si臋 cia艂 i niezale偶no艣膰 ich ruchu, przyspieszenie i warunki od jakich zale偶y, bezw艂adno艣膰 oraz spadek swobodny.

Dopuszczalna liczba uczestnik贸w: 15 鈥 200 os贸b

Elektryczno艣膰 i magnetyzm pod lup膮.

Z elektryczno艣ci膮 mamy do czynienia w r贸偶nych przyrz膮dach i urz膮dzeniach. W obecnym wieku techniki znajomo艣膰 podstaw elektryczno艣ci jest niezb臋dna. Prosty obw贸d elektryczny kryje w sobie wiele ciekawej fizyki. Wyk艂ad b臋dzie stanowi艂 odpowied藕 na wiele pyta艅 dotycz膮cych elektryczno艣ci i magnetyzmu. Wykonane b臋d膮 do艣wiadczenia obrazuj膮ce m.in.: sposoby elektryzowania cia艂, powierzchniowy rozk艂ad 艂adunku, model linii pola elektrycznego, indukcji elektromagnetycznej. Wyja艣nione zostanie dlaczego 偶ar贸wka 艣wieci a przewody nie, czemu 艂atwiej wytworzy膰 pr膮d elektryczny w drucie d艂ugo艣ci setek kilometr贸w ni偶 w kilkucentymetrowym izolatorze, sk膮d si臋 bior膮 b艂yskawice i czemu s艂u偶膮 odgromniki na dachach, jak odchyli膰 strumie艅 wody z kranu przy u偶yciu grzebienia czyli o jej polaryzacji. Pokazane zostanie jak wytworzy膰 pr膮du przy u偶yciu magnes贸w, jak dielektryk wp艂ywa na d艂ugo艣膰 fali elektromagnetycznej i inne.