Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej

ul. Pomorska 149/153,

Zaj─Öcia dla uczni├│w, lista temat├│w:

Nastaw ucho na miasto!

Mo┼╝liwo┼Ť─ç wyobra┼╝enia sobie czy przedstawienia ┼╝ycia za pomoc─ů d┼║wi─Ök├│w dowodzi, ┼╝e d┼║wi─Ök jest ÔÇ×opisowyÔÇŁ, ┼╝e w d┼║wi─Öku zawiera si─Ö ┼Ťwiat. A d┼║wi─Öki s─ůcz─ů si─Ö przecie┼╝ zewsz─ůd. Panosz─ů si─Ö w przestrzeni publicznej i prywatnej. Czasami pr├│bujemy od nich uciec, z czasem si─Ö do nich przyzwyczajamy. W ten spos├│b zgadzamy si─Ö niepostrze┼╝enie na st─Öpienie naszego ucha. Tymczasem warto si─Ö skoncentrowa─ç i otwiera─ç na percepcj─Ö d┼║wi─Ök├│w codziennych, kt├│rych obecno┼Ťci i sensu ucho niekiedy nie odbiera. S┼éuchanie jest bowiem postaw─ů, kt├│r─ů nale┼╝y ┼Ťwiadomie kszta┼étowa─ç ÔÇô nie tyle s┼éyszenie, ile s┼éuchanie, otwieranie si─Ö na bogactwo i r├│┼╝norodno┼Ť─ç pejza┼╝u d┼║wi─Ökowego, w─Ödrowanie po nim, b┼é─ůdzenie, tak jak oko b┼é─ůdzi po krajobrazie.

Warsztaty po┼Ťwi─Öcone s─ů percepcji miejskich pejza┼╝y d┼║wi─Ökowych (city soundscape). Uczestnicy tworz─ů miejskie narracje na podstawie wys┼éuchanych zapis├│w d┼║wi─Ökowych, b─Öd─ůcych rejestracj─ů miejskiej fonosfery, ale tak┼╝e na podstawie utwor├│w i eksperyment├│w muzycznych zainspirowanych miastem. Warsztaty nawi─ůzuj─ů do za┼éo┼╝e┼ä i metod antropologii zmys┼é├│w oraz antropologii audialnej, kt├│ra bada znaczenia, jakie mia┼éy i maj─ů dla nas d┼║wi─Öki.

Forma zaj─Ö─ç: Warsztat
Czas trwania zaj─Ö─ç: 45 - 60 min.
Dopuszczalna liczba uczestnik├│w: 20 - 30 os├│b