Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej

ul. Pomorska 149/153,

Zaj─Öcia dla uczni├│w, lista temat├│w:

Zobaczy─ç niewidzialne.

Wok├│┼é nas zachodzi wiele zjawisk, kt├│re nie s─ů postrzegane bezpo┼Ťrednio przy pomocy wzroku. Za pomoc─ů technik po┼Ťrednich mo┼╝na jednak zobrazowa─ç je i zwyczajnie zobaczy─ç. Przy zastosowaniu technik termowizyjnych b─Ödzie mo┼╝na si─Ö dok┼éadniej przyjrze─ç procesom cieplnym i wyt┼éumaczy─ç zjawiska z tym zwi─ůzane. Stosuj─ůc proste sposoby da si─Ö ujawni─ç mi─Ödzy innymi obecno┼Ť─ç i wygl─ůd pola magnetycznego czy elektrycznego. Efekt stroboskopowy pozwoli nam zobaczy─ç niekt├│re procesy zbyt szybkie dla naszego wzroku.

Forma zaj─Ö─ç: Pokaz
Czas trwania zaj─Ö─ç: 45 - 60 min.

Fizyka na ┼Ťniadanie.

Pod tym tytu┼éem kryje si─Ö seria do┼Ťwiadcze┼ä fizycznych, kt├│re s─ů wykonywane przy u┼╝yciu tego co mo┼╝emy znale┼║─ç w naszej kuchni. Okazuje si─Ö, ┼╝e przy u┼╝yciu kuchennych przedmiot├│w i niekt├│rych ┼Ťrodk├│w spo┼╝ywczych da si─Ö wykonywa─ç ciekawe do┼Ťwiadczenia ilustruj─ůce i wyja┼Ťniaj─ůce zjawiska fizyczne. Do┼Ťwiadczenia dotycz─ů mi─Ödzy innymi optyki, mechaniki, elektrostatyki, hydrostatyki. Zaj─Öcia s─ů skierowane g┼é├│wnie dla najm┼éodszych widz├│w, kt├│rzy nie mieli jeszcze kontaktu z przedmiotem FIZYKA. Jednak i ci, kt├│rzy otarli si─Ö ju┼╝ o ten przedmiot znajd─ů tu co┼Ť ciekawego.

Forma zaj─Ö─ç: Do┼Ťwiadczenia
Czas trwania zaj─Ö─ç: 45 - 60 min.

Intryguj─ůca natura ┼Ťwiat┼éa.

Wyk┼éad ma na celu przybli┼╝enie zagadnie┼ä zwi─ůzanych z w┼éasno┼Ťciami ┼Ťwiat┼éa, prawami dotycz─ůcymi jego zachowania i odpowied┼║ na pytanie czym ono jest? Wyk┼éad b─Ödzie stanowi┼é odpowied┼║ na szereg pyta┼ä dotycz─ůcych natury ┼Ťwiat┼éa m.in. sk─ůd w┼Ťr├│d jaskrawych kolor├│w bior─ů si─Ö cienie, czym jest odbicie, na czym polega mieszanie barw, dlaczego zachodz─ůce s┼éo┼äce jest czerwone, chmury s─ů bia┼ée a niebo niebieskie, na czym polega za┼éamanie ┼Ťwiat┼éa, na jakiej zasadzie dzia┼éaj─ů okulary przeciws┼éoneczne, na czym polega termowizja i wiele innych.

Dopuszczalna liczba uczestnik├│w: 15 ÔÇô 200 os├│b

Drgania i fale wokół nas.

Na wyk┼éadzie zostan─ů szeroko om├│wione i poparte licznymi pokazami zagadnienia dotycz─ůce ruchu drgaj─ůcego i falowego. Wykonane b─Öd─ů do┼Ťwiadczenia obrazuj─ůce m.in.: ruch harmoniczny prosty, zjawiska charakterystyczne dla fal tj. dyfrakcj─Ö i interferencj─Ö oraz zjawisko Dopplera, a tak┼╝e przyjrzymy si─Ö falowej naturze ┼Ťwiat┼éa.

Prawa Newtona.

Podczas wyk┼éadu zostan─ů om├│wione i poparte pokazami zagadnienia zwi─ůzane z zasadami dynamiki Newtona oraz historia ich odkrycia. Wykonane b─Öd─ů do┼Ťwiadczenia obrazuj─ůce poj─Öcia zwi─ůzane z opisem ruchu m.in.: pr─Ödko┼Ť─ç poruszaj─ůcych si─Ö cia┼é i niezale┼╝no┼Ť─ç ich ruchu, przyspieszenie i warunki od jakich zale┼╝y, bezw┼éadno┼Ť─ç oraz spadek swobodny.

Dopuszczalna liczba uczestnik├│w: 15 ÔÇô 200 os├│b

Elektryczno┼Ť─ç i magnetyzm pod lup─ů.

Z elektryczno┼Ťci─ů mamy do czynienia w r├│┼╝nych przyrz─ůdach i urz─ůdzeniach. W obecnym wieku techniki znajomo┼Ť─ç podstaw elektryczno┼Ťci jest niezb─Ödna. Prosty obw├│d elektryczny kryje w sobie wiele ciekawej fizyki. Wyk┼éad b─Ödzie stanowi┼é odpowied┼║ na wiele pyta┼ä dotycz─ůcych elektryczno┼Ťci i magnetyzmu. Wykonane b─Öd─ů do┼Ťwiadczenia obrazuj─ůce m.in.: sposoby elektryzowania cia┼é, powierzchniowy rozk┼éad ┼éadunku, model linii pola elektrycznego, indukcji elektromagnetycznej. Wyja┼Ťnione zostanie dlaczego ┼╝ar├│wka ┼Ťwieci a przewody nie, czemu ┼éatwiej wytworzy─ç pr─ůd elektryczny w drucie d┼éugo┼Ťci setek kilometr├│w ni┼╝ w kilkucentymetrowym izolatorze, sk─ůd si─Ö bior─ů b┼éyskawice i czemu s┼éu┼╝─ů odgromniki na dachach, jak odchyli─ç strumie┼ä wody z kranu przy u┼╝yciu grzebienia czyli o jej polaryzacji. Pokazane zostanie jak wytworzy─ç pr─ůdu przy u┼╝yciu magnes├│w, jak dielektryk wp┼éywa na d┼éugo┼Ť─ç fali elektromagnetycznej i inne.