Wydzia艂 Prawa i Administracji

ul. Kopci艅skiego 8/12,
90-033 艁贸d藕

Zaj臋cia dla uczni贸w, lista temat贸w:

1
W czerwonej todze, czyli o pracy prokuratora i funkcjonowaniu prokuratury.

Uczniowie zapoznaj膮 si臋 z etapem post臋powania przygotowawczego i rol膮 prokuratora w nim. Dowiaduj膮 si臋 jakie kompetencje ma prokurator i jak wygl膮da jego codzienna praca. Ponadto w ramach zaj臋膰 om贸wione jest struktura i funkcjonowanie prokuratury- jej szczeble i kieruj膮cy nimi prokuratorzy, wskazane s膮 r贸偶nice dzia艂ania prokuratury z funkcjonowaniem s膮d贸w powszechnych.

2
Paragraf na drodze.

Podczas zaj臋膰 uczniowie dowiedz膮 si臋 o podstawowych przest臋pstwach zwi膮zanych z naruszaniem bezpiecze艅stwa na drogach publicznych- wypadkach drogowych, okre艣lonych w kodeksie karnym, a tak偶e jak zachowa膰 si臋 w przypadku uczestniczenia w wypadku drogowym, zar贸wno gdy jest si臋 sprawc膮, jak i ofiar膮 wypadku, a tak偶e jego 艣wiadkiem. Zaj臋cia przedstawiaj膮 ponadto rodzaje mandat贸w, kto mo偶e je nak艂ada膰 i w jakich sytuacjach oraz jak unikn膮膰 otrzymania mandatu i ewentualnie broni膰 si臋 przed jego otrzymaniem w s膮dzie.

3
O 5 przykazaniu s艂贸w kilka, czyli nie zabijaj.

uczniowie dowiedz膮 si臋 o podstawowych regulacjach kodeksu karnego dotycz膮cego ochrony 偶ycia ludzkiego. Zostan膮 om贸wione m.in. takie zagadnienia, jak: Czym r贸偶ni si臋 zab贸jstwo od morderstwa i dlaczego nie mo偶na uto偶samia膰 tych poj臋膰?, Dzieciob贸jstwo- czy aborcja jest rzeczywi艣cie karalna i kiedy kobieta mo偶e nie ponie艣膰 odpowiedzialno艣ci za ten czyn?, Eutanazja, Namowa i pomoc do samob贸jstwa, Nieumy艣lne spowodowanie 艣mierci.

4
Wstrzymanie wykonania decyzji w post臋powaniu s膮dowoadministracyjnym.

Mo偶liwo艣膰 niewykonania decyzji nak艂adaj膮cej na obywatela obowi膮zek do czasu ostatecznego rozpoznania skargi na t臋 decyzj臋 jest jednym z podstawowych narz臋dzi obrony przed dzia艂aniem organu administracji publicznej. Celem zaj臋膰 jest przedstawienie warunk贸w i trybu uzyskania tej ochrony, a tak偶e skutk贸w jej uzyskania. Uczestnicy b臋d膮 mogli zapozna膰 si臋 z przyk艂adowymi wnioskami oraz sami oceni膰 ich zasadno艣膰.

Forma zaj臋膰: Wyk艂ad/warsztat
Czas trwania zaj臋膰: 60 min.

5
Prawo pomocy w post臋powaniu s膮dowoadministracyjnym.

Zaj臋cia maj膮 na celu przedstawienie tzw. prawa ubogich, czyli mo偶liwo艣ci uzyskania zwolnienia od koszt贸w procesu i bezp艂atnej pomocy pe艂nomocnika (adwokata, radcy prawnego). Uczestnicy poznaj膮 przes艂anki uzyskania prawa pomocy, tryb jego przyznania, a tak偶e b臋d膮 mogli sami oceni膰 wype艂nione uprzednio wnioski o przyznanie prawa pomocy.

6
艢mieci贸wki do kosza? Wady i zalety tzw. um贸w 艣mieciowych.

Uczestnicy zaj臋膰 zapoznaj膮 si臋 z poj臋ciem um贸w 艣mieciowych; zostan膮 im przedstawione najcz臋艣ciej wyst臋puj膮ce rodzaje tego typu um贸w. Poznaj膮 r贸wnie偶 definicj臋 stosunku pracy oraz stosunku cywilnoprawnego. Uczestnicy po odbytych warsztatach b臋d膮 umieli odr贸偶ni膰 stosunek pracy od stosunku cywilnoprawnego i wskaza膰 najwa偶niejsze odmienno艣ci pomi臋dzy nimi. Dodatkowo, b臋d膮 potrafili zdefiniowa膰 poj臋cie um贸w 艣mieciowych i wymieni膰 te, kt贸re najcz臋艣ciej wyst臋puj膮 na rynku pracy.

7
O prawach i obowi膮zkach pracownika, czyli jak by膰 艣wiadomym uczestnikiem rynku pracy.

Wprowadzenie uczni贸w w tematyk臋 praw i obowi膮zk贸w pracownika, poszukiwanie przyczyn narusze艅 uprawnie艅 pracowniczych i cz臋stego braku reakcji pracownik贸w w przypadku nadu偶y膰 ze strony pracodawc贸w, zwr贸cenie uwagi licealist贸w na poj臋cie pracownika w znaczeniu przyj臋tym w Kodeksie Pracy, aby odr贸偶ni膰 pracownika w rozumieniu art. 2 k.p. jako beneficjenta uprawnie艅 okre艣lonych w Kodeksie pracy od os贸b 艣wiadcz膮cych prac臋 poza zatrudnieniem pracowniczym, czyli np. na podstawie um贸w cywilnoprawnych. Analiza praw i obowi膮zk贸w pracownika z uwzgl臋dnieniem uprawnie艅 przys艂uguj膮cych pracownikom w przypadku nadu偶y膰 ze strony pracodawc贸w i 艣rodk贸w prawnych, kt贸rymi dysponuje pracodawca w przypadku, gdy pracownik zaniedbuje swoje obowi膮zki.

8
Mobbing 鈥 czym jest i jak z nim walczy膰?.

Celem zaj臋膰 jest zapoznanie uczestnik贸w warsztat贸w z definicj膮 i przes艂ankami poj臋cia mobbing, przedstawienie, w jakich zachowaniach na gruncie stosunku pracy mo偶na spotka膰 si臋 z przejawami mobbingu oraz jakie trudno艣ci mo偶e sprawia膰 kwalifikowanie tych zachowa艅 jako lobbingowych, a ponadto przedstawienie metod walczenia ze zjawiskiem mobbingu w 艣rodowisku pracy.

9
Wakacje od pracy? A co na to kodeks pracy?.

Zadaniem zaj臋膰 jest zapoznanie uczni贸w z celem urlop贸w i ich rodzajami w kodeksie pracy i zasadami udzielenia urlop贸w; uwypuklenie r贸偶nic w uprawnieniach urlopowych pracownik贸w i os贸b, kt贸re wykonuj膮 prac臋 na podstawie um贸w cywilnoprawnych.

10
R贸wni i r贸wniejsi. O dyskryminacji w prawie pracy.

Celem zaj臋膰 jest zapoznanie uczni贸w z poj臋ciem dyskryminacji, przyczynami dyskryminacji i celem regulacji antydyskryminacyjnych oraz samymi regulacjami; Wskazanie na uprawnion膮 i nieuprawnion膮 dyferencjacj臋 pracownik贸w w zatrudnieniu.

11
Mi臋dzy umow膮 o prac臋 a umow膮 cywilnoprawn膮.

Celem zaj臋膰 jest zapoznanie uczni贸w z poj臋ciem podstaw nawi膮zania stosunku pracy, poj臋ciem umowy o prac臋, uprawnieniami, jakie przys艂uguj膮 osobom wykonuj膮cym prac臋 w oparciu o umow臋 o prac臋, wskazanie na g艂贸wne cechy um贸w cywilnoprawnych 鈥 o dzie艂o i zlecenia; Wskazanie na r贸偶nice mi臋dzy umowami i mi臋dzy uprawnieniami os贸b, kt贸re wykonuj膮 prac臋 w oparciu o te umowy.