71. rocznica utworzenia Uniwersytetu Łódzkiego

Godzina rozpocz─Öcia:

Pomorska 171/173

90-236 Łódź

Po rozpocz─Öciu uroczysto┼Ťci przez Rektora Nykiela wyst─ůpili Witold St─Öpie┼ä, Marsza┼éek Wojew├│dztwa ┼ü├│dzkiego oraz prof. Zbigniew Rau, Wojewoda ┼ü├│dzki. P├│┼║niej zaprezentowano specjalne podsumowanie minionych dw├│ch kadencji w┼éadz rektorskich U┼ü. W felietonie filmowym mowa by┼éa o g┼é─Öbokich reformach jakie przeszed┼é Uniwersytet ┼ü├│dzki od roku 2008. Przypomniano inwestycje, kt├│re w tym czasie zosta┼éy zrealizowane: Centrum Informatyczno-Ekonometryczne, modernizacj─Ö wydzia┼é├│w Fizyki i Informatyki Stosowanej, Chemii, Biologii i Ochrony ┼Ürodowiska, budow─Ö nowej siedziby Wydzia┼éu Filologicznego, renowacj─Ö budynku nowego rektoratu.

ÔÇô Trudno w ci─ůgu kilkunastu minut opowiedzie─ç, stre┼Ťci─ç to, co wydarzy┼éo si─Ö na Uniwersytecie ┼ü├│dzkim od 2008 roku, ale mam g┼é─Öbokie przekonanie, ┼╝e nasza uniwersytecka spo┼éeczno┼Ť─ç zrobi┼éa w tym czasie bardzo du┼╝o dla uczelni, miasta, regionu i kraju. Dla Uniwersytetu ┼ü├│dzkiego bardzo wa┼╝na w minionych latach by┼éa reforma decentralizacji finans├│w, co dzi┼Ť skutkuje nadwy┼╝k─ů finansow─ů i tym, ┼╝e planujemy r├│┼╝ne dzia┼éania w┼éa┼Ťciwie nie martwi─ůc si─Ö o finanse ÔÇô m├│wi┼é prof. W┼éodzimierz Nykiel, kt├│ry jednocze┼Ťnie podzi─Ökowa┼é pracownikom uczelni i zewn─Ötrznym partnerom za wsp├│┼éprac─Ö w ci─ůgu ostatnich o┼Ťmiu lat.

W czasie posiedzenia Senatu uhonorowano zas┼éu┼╝onych pracownik├│w U┼ü. Medale Universitas Lodziensis Merentibus (Za Wybitne Zas┼éugi dla U┼ü) otrzymali: prof. Jacek Ch─ůdzy┼äski zwi─ůzany z Wydzia┼éem Matematyki i Informatyki, prof. Czes┼éaw Doma┼äski z Wydzia┼éu Ekonomiczno-Socjologicznego, prof. Krystyna Janas zwi─ůzana z Wydzia┼éem Biologii i Ochrony ┼Ürodowiska, prof. Stefan Krajewski z Wydzia┼éu Ekonomiczno-Socjologicznego, prof. Ewa Marynowicz-Hetka z Wydzia┼éu Nauk o Wychowaniu, prof. Hanna Tadeusiewicz zwi─ůzana z Wydzia┼éem Filologicznym i Bibliotek─ů U┼ü, prof. Wac┼éawa Starzy┼äska z Wydzia┼éu Ekonomiczno-Socjologicznego oraz prof. Zofia Walter zwi─ůzana z Wydzia┼éem Biologii i Ochrony ┼Ürodowiska.

Medalami Universitatis Lodziensis Amico (Przyjaciel U┼ü) uhonorowano: prof. Mari─Ö Dudzikow─ů, polonistk─Ö i pedagoga z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Ann─Ö Geppert, geografa i urbanistk─Ö z Wydzia┼éu Geografii i Planowania Uniwersytetu Pary┼╝ IV-Sorbona, Andrzeja Piwowarczyka z G┼é├│wnego Urz─Ödu Statystycznego w Warszawie, dr Dzmitra Shcharbina, wybitnego biofizyka z Bia┼éoruskiej Akademii Nauk w Mi┼äsku oraz prof. Miltona Samoes da Costa, wybitnego portugalskiego mikrobiologa z Uniwersytetu w Coimbrze.

Medalami U┼ü w S┼éu┼╝bie Spo┼éecze┼ästwu i Nauce zostali uhonorowani: dr Tomasz K┼éos, dyrektor Publicznego Liceum Og├│lnokszta┼éc─ůcego U┼ü, dr Wojciech Robaczy┼äski z Wydzia┼éu Prawa i Administracji, Micha┼é K─Ödzierski, by┼éy dyrektor Centrum Promocji U┼ü oraz Krzysztof Wolski, doradca Rektora U┼ü ds. kontaktu z pracodawcami.

Po południu, również w Auli Wydziału Filologicznego, odbyły się promocje habilitacyjne i doktorskie. Uczestniczyło w nich prawie 40 nowych doktorów habilitowanych i około 100 doktorów Uniwersytetu Łódzkiego.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.