8. Seminarium Open Access鈥

PA殴DZIERNIKA / 2017

Godzina rozpocz臋cia:

10:00

Biblioteka Uniwersytetu 艁贸dzkiego zaprasza na 8. Seminarium Open Access (24-27.10.2017) organizowane w ramach obchod贸w Mi臋dzynarodowego Tygodnia Open Access 2017.

Podczas kilkudniowych spotka艅, b臋dziemy dyskutowa膰 o otwarto艣ci nauki oraz uczestniczy膰 w dzia艂aniach na rzecz propagowania idei otwartych zasob贸w nauki. Wydarzeniu patronuj膮: Rektor Uniwersytetu 艁贸dzkiego, profesor Antoni R贸偶alski, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wy偶szego, Koalicja Otwartej Edukacji.

logo OA pl

Seminarium odb臋dzie si臋 w formie warsztat贸w, na kt贸rych uczestnicy zapoznaj膮 si臋 m. in.: z masowym przeszukiwaniem repozytori贸w OA z wykorzystaniem j臋zyka R, dowiedz膮 si臋 po co, jak, kiedy i gdzie promowa膰 nauk臋 oraz jak 艣ledzi膰 sw贸j dorobek naukowy, wykorzystuj膮c otwarte bazy danych. Ciekaw膮, praktyczn膮 formu艂臋 warsztat贸w zapewniaj膮 znakomici prowadz膮cy - osoby zajmuj膮ce si臋 wszechstronnie PR-em nauki, jak Natalia Osica (firma Science PR), dr Klementyna Karli艅ska 鈥揃atres (Clarivate Analytics), Marcin Kapczy艅ski (Clarivate Analytics), Marcin Wilkowski (Laboratorium Cyfrowe Humanistyki UW).

Wi臋cej szczeg贸艂贸w oraz zapisy na warsztaty znajduj膮 si臋 na stronie:

Program -> program OA 2017-2

Na tegoroczny Open Access Week, BU艁a przygotowa艂a materia艂y promocyjne. Ka偶dy kto z tej okazji organizuje jakie艣 wydarzenie w swojej jednostce, mo偶e z nich skorzysta膰 鈥 wszystkie materia艂y s膮 dost臋pne na wolnych licencjach: https://uwolnijnauke.pl/materialy-promocyjne-na-ty...

Tydzie艅 Otwartej Nauki 鈥 Open Access Week (OAW) 鈥 jest wydarzeniem globalnym. Zadaniem imprez organizowanych w ci膮gu Tygodnia jest promocja otwartego dost臋pu do nauki i edukacji. Tegoroczna edycja odb臋dzie si臋 w dniach 23-29.10.2017 r. pod has艂em 鈥濷tw贸rz, aby鈥︹(Open in order to鈥︹) 鈥 temat jest zaproszeniem do udzielenia odpowiedzi na pytanie, jakie konkretne korzy艣ci mo偶na zrealizowa膰 poprzez udost臋pnienie otwartych zasob贸w naukowych.

Uniwersytety, uczelnie, instytuty badawcze, instytucje finansuj膮ce nauk臋, biblioteki i o艣rodki analityczne wykorzystuj膮 ten czas do pozyskiwania wsparcia dla idei OA oraz podejmowania debat o ekonomicznych korzy艣ciach z zastosowania nowych modeli: organizacyjnych i biznesowych, kt贸re poszerza艂yby zakres dost臋pu do wynik贸w bada艅 czy edukacji wy偶szej.

Dzia艂ania Tygodnia Otwartej Nauki nie s膮 skierowane wy艂膮cznie do naukowc贸w. Maj膮 zainspirowa膰 wydawc贸w, bibliotekarzy, instytucje naukowe, student贸w i doktorant贸w do zaanga偶owania na rzecz otwarto艣ci i dyskusji na temat korzy艣ci, jakie wynikaj膮 z otwartego dzielenia si臋 publikacjami.