BIOETYKA A FILMOWE REPREZENTACJE

Godzina rozpocz─Öcia:

Ogrodowa 19

Łodź

Seks i umieranie: bioetyka a filmowe reprezentacje - prof. UŁ, dr hab. M. Jakubowska(Uniwersytet Łódzki); dr hab. Monika Michałowska (Uniwersytet Medyczny w Łodzi)

Umieranie a erotyzm ÔÇô tabu wsp├│┼éczesnej kultury?

Mimo i┼╝ symboliczne uj─Öcia relacji Eros-Tanatos pojawiaj─ů si─Ö cho─çby w malarstwie, rzadko s─ů one konkretyzowane we wsp├│┼éczesnym kinie. O ile w kulturze audiowizualnej w─ůtek ┼Ťmierci jest podejmowany ch─Ötnie, szczeg├│lnie ┼Ťmierci gwa┼étownej i efektownej wizualnie, o tyle obrazowanie samego procesu umierania nie pojawia si─Ö na ekranach zbyt cz─Östo. Je┼Ťli filmowcy si─Ögaj─ů po t─Ö problematyk─Ö, jej realizacje przybieraj─ů form─Ö zobiektywizowan─ů, ograniczon─ů do kilku powtarzalnych obraz├│w i schemat├│w narracyjnych. Wsp├│┼éczesne kino nadmiernie eksploatuje w─ůtek zinstytucjonalizowanej ┼Ťmierci, omijaj─ůc przy tym bezpo┼Ťrednie do┼Ťwiadczenie podmiotu i sfer─Ö erotyczn─ů. Tym samym staje si─Ö jednym z wa┼╝nych mechanizm├│w utrwalania zjawiska medykalizacji ┼Ťmierci.

Nasze rozwa┼╝ania b─Öd─ů mia┼éy charakter interdyscyplinarny. Prowadzone b─Öd─ů z trzech perspektyw: filozoficznej, bioetycznej i kulturoznawczej. Odwo┼éuj─ůc si─Ö do koncepcji erotyzmu Georgesa Bataille i chrze┼Ťcija┼äskiej wizji sacrum wska┼╝emy na jedn─ů z mo┼╝liwych przyczyn wykluczenia tego tematu z obszaru kulturowych zainteresowa┼ä.

CIA┼üO I EKRAN - mi─Ödzy bioetyk─ů a filmoznawstwem to seminarium stworzone w ramach projektu Wymiary cielesno┼Ťci: mi─Ödzy bioetyk─ů i filmoznawstwemrealizowanego w Zak┼éadzie Bioetyki Uniwersytetu Medycznego w ┼üodzi, przy wsp├│┼épracy filmoznawc├│w z Instytutu Kultury Wsp├│┼éczesnej Uniwersytetu ┼ü├│dzkiego.

Seminarium porusza tematy zwi─ůzane z audiowizualnymi reprezentacjami nienormatywno┼Ťci cielesnej, erotyki i ┼Ťmierci, umieszczaj─ůc je w interdyscyplinarnych - antropologicznych, filmoznawczych, bioetycznych - ramach badawczych.

Wtorki, godz. 18:00 w sali audiowizualnej ms┬▓, ul. Ogrodowa 19

Wstęp: 1 zł