Człowiek i nowe technologie - wykład

MAJA / 2018

Godzina rozpocz─Öcia:

ul. Franciszkańska 1/5

Łódź

Ju┼╝ 30 maja br. w Centrum Innowacji Spo┼éecznych U┼ü odb─Ödzie si─Ö sz├│ste spotkanie otwarte w ramach cyklu ÔÇ×Dla PraktykiÔÇŁ. Podczas najbli┼╝szej edycji dr Marta Songin-Mokrzan wyg┼éosi wyk┼éad pt. ÔÇ×Cz┼éowiek i nowe technologie. Perspektywa humanistycznaÔÇŁ.

Podczas wyst─ůpienia dr Marta Songin-Mokrzan poruszy kwestie to┼╝samo┼Ťci cz┼éowieka w opozycji do czynnik├│w pozaludzkich tj. zwierz─ůt i wytwor├│w techniki (robot├│w czy android├│w). Wsp├│┼éczesne nurty my┼Ťli humanistycznej (posthumanizm, nowy materializm czy nowe ontologie) sugeruj─ů przyjrzenie si─Ö wi─Öziom ┼é─ůcz─ůcym cz┼éowieka ze ┼Ťwiatem przyrody. Pojawia si─Ö r├│wnie┼╝ w─ůtek nadawania sprawczo┼Ťci nie-ludziom, jak i decentralizacja zajmowanej dotychczas przez cz┼éowieka pozycji. Zostanie poruszona kwestia praktycznego zastosowania humanistyki w obszarze nowych technologii.

Marta Songin-Mokrzan ÔÇô doktor nauk humanistycznych w zakresie etnologii, adiunkt w Pracowni Antropologii Praktycznej Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu ┼ü├│dzkiego. Zajmuje si─Ö antropologi─ů materialno┼Ťci, antropologi─ů technologii, etnografi─ů proces├│w produkcyjnych, filozofi─ů i ontologi─ů maszyn. Autorka ksi─ů┼╝ki ÔÇ×Zwrot ku zaanga┼╝owaniu. Strategie konstruowania nowej to┼╝samo┼Ťci antropologiiÔÇŁ (2014). Kontakt: marta.songin@uni.lodz.pl

Zapraszamy 30 maja na godz. 15.00 do Centrum Innowacji Społecznych UŁ, ul. Franciszkańska 1/5 p.15.