Debata ÔÇ×25 lat Europejskiej Konwencji Praw Cz┼éowieka w PolsceÔÇŁ

Godzina rozpocz─Öcia:

ul. Kopcińskiego 8/12

90-033 Łódź

Katedra Prawa Mi─Ödzynarodowego i Stosunk├│w Mi─Ödzynarodowych Wydzia┼éu Prawa i Administracji Uniwersytetu ┼ü├│dzkiego oraz Regionalny O┼Ťrodek Debaty Mi─Ödzynarodowej w ┼üodzi zapraszaj─ů na otwart─ů debat─Ö z okazji 25 lat Europejskiej Konwencji Praw Cz┼éowieka w Polsce!

Konwencja o Ochronie Praw Cz┼éowieka i Podstawowych Wolno┼Ťci (EKPC) zosta┼éa podpisana w Rzymie 4 listopada 1950 r. przez dwana┼Ťcie ├│wczesnych pa┼ästw cz┼éonkowskich Rady Europy. W stosunku do Polski Konwencja wesz┼éa w ┼╝ycie 19 stycznia 1993 r., natomiast 1 maja 1993 r. z┼éo┼╝ono deklaracj─Ö o uznaniu jurysdykcji Europejskiego Trybuna┼éu Praw Cz┼éowieka przez RP.

25-lecie EKPC w Polsce to okazja do podsumowania ostatniego ─çwier─çwiecza, zw┼éaszcza pod k─ůtem wp┼éywu Konwencji oraz orzecznictwa Europejskiego Trybuna┼éu Praw Cz┼éowieka na tworzenie demokratycznego porz─ůdku prawnego czy spo┼éecze┼ästwa obywatelskiego w RP. Podczas debaty uczestnicy przyjrz─ů si─Ö tak┼╝e zakresowi wp┼éywu EKPC na polityk─Ö rozlicze┼ä w Polsce (lustracja), sprawiedliwo┼Ť─ç okresu przej┼Ťciowego (Powiernictwo Pruskie czy mienie zabu┼╝a┼äskie) oraz na sprawy wa┼╝ne spo┼éecznie czy politycznie (sprawa wi─Özie┼ä CIA w Polsce). Wreszcie, rozm├│wcy spr├│buj─ů odpowiedzie─ç na pytanie, w jakim stopniu sprawy prowadzone wobec innych pa┼ästw przed Trybuna┼éem w Strasburgu (np. sprawa katy┼äska czy tzw. sprawa krzy┼╝a) wp┼éyn─Ö┼éy na porz─ůdek prawny, ale i opini─Ö publiczn─ů w Polsce.

W debacie wezm─ů udzia┼é:

- prof. dr hab. Anna Wyrozumska ÔÇô kierownik Katedry Europejskiego Prawa Konstytucyjnego WPiA U┼ü; s─Ödzia ad hoc Europejskiego Trybuna┼éu Praw Cz┼éowieka w Strasburgu;

- prof. dr hab. Jacek Skrzyd┼éo ÔÇô prof. nadzw. w Katedrze Prawa Mi─Ödzynarodowego i Stosunk├│w Mi─Ödzynarodowych WPiA U┼ü; adwokat posiadaj─ůcy do┼Ťwiadczenie w post─Öpowaniu przed Europejskim Trybuna┼éem Praw Cz┼éowieka w Strasburgu;

- mgr Dorota G┼éowacka ÔÇô ÔÇ×Fundacja PanoptykonÔÇŁ, w latach 2009-2018 przedstawicielka Helsi┼äskiej Fundacji Praw Cz┼éowieka, zaanga┼╝owana w sprawy przed Trybuna┼éem w Strasburgu;

Moderator: dr Tomasz Lachowski ÔÇô adiunkt w Katedrze Prawa Mi─Ödzynarodowego i Stosunk├│w Mi─Ödzynarodowych WPiA U┼ü.

Miejsce: Sala Rady Wydziału Prawa i Administracji, ul. Kopcińskiego 8/12, Łódź

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/179940752885097/