Dzie┼ä Mszaka - ma┼ée organizmy z wielk─ů misj─ů

WRZEŚNIA / 2018

Godzina rozpocz─Öcia:

11:00

W imieniu Fundacji "Biodiversitatis", Wydzia┼éu Biologii i Ochrony ┼Ürodowiska Uniwersytetu ┼ü├│dzkiego oraz innych organizator├│w serdecznie zapraszamy na Dzie┼ä Mszaka, imprez─Ö, kt├│ra odb─Ödzie si─Ö w o┼Ťrodku terenowym Parku Krajobrazowego Wzniesie┼ä ┼ü├│dzkich w najbli┼╝sz─ů sobot─Ö - 29.09.2018 od godz. 11:00 (┼ü├│d┼║, ul. Wycieczkowa 86, parking przy siedzibie stra┼╝y miejskiej).

Chroni─ů i daj─ů zdrowie

Impreza zaczynie si─Ö prelekcj─ů o roli mszak├│w w przyrodzie, kt├│re chocia┼╝ s─ů ro┼Ťlinami o bardzo niewielkich rozmiarach, odgrywaj─ů kolosalne znaczenie w r├│┼╝nych ekosystemach l─ůdowych (m.in. chroni─ů gleb─Ö przed wysuszeniem i wyp┼éukaniem), ale kt├│re maj─ů tak┼╝e coraz wi─Ökszy wp┼éyw w gospodarce cz┼éowieka, staj─ůc si─Ö m.in. sk┼éadnikami lek├│w i kosmetyk├│w, czy wreszcie s─ů wykorzystywane do budowania zielonych stref chroni─ůcych przed zanieczyszczeniami (tzw. "zielone ┼Ťciany i zielone dachy").

Celem imprezy jest zapoznanie z ogromn─ů r├│┼╝norodno┼Ťci─ů tych niewielkich ro┼Ťlin (w Polsce blisko 900 gatunk├│w), tak┼╝e poprzez warsztaty terenowe z mo┼╝liwo┼Ťci─ů obejrzenia zebranych gatunk├│w pod du┼╝ym powi─Ökszeniem. Prelekcj─Ö i warsztaty poprowadzi ┼Ťwietna specjalistka z Uniwersytetu ┼ü├│dzkiego, dr Monika Staniaszek-Kik.

Warto podkre┼Ťli─ç, ┼╝e niniejsza impreza jest pierwsz─ů tego typu w Polsce i Europie i ma za zadanie zwr├│ci─ç uwag─Ö m.in. na liczne zagro┼╝enia, na jakie nara┼╝one s─ů te niezwykle wa┼╝ne w przyrodzie ro┼Ťliny.

Zabawa dla całej rodziny

Impreza jest darmowa i otwarta dla wszystkich zainteresowanych, niezmiernie mi┼éo b─Ödzie nam na niej go┼Ťci─ç pasjonat├│w przyrody i lokalne media. Zach─Öcamy do przyjazdu z ca┼éymi rodzinami. Takie wydarzenie dzieje si─Ö tylko raz w roku i bez w─ůtpienia b─Ödzie okazj─ů po poznania miniaturowego ┼Ťwiata ro┼Ťlin, o kt├│rych na co dzie┼ä cz─Östo nie zdajemy sobie sprawy, a kt├│re ┼╝yj─ů wsz─Ödzie wok├│┼é nas. Wi─Öcej informacji mo┼╝ecie Pa┼ästwo uzyska─ç na naszej stronie Fundacji Biodiversitatis na Facebooku.

źródło: dr Radomir Jaskuła, WBiOŚ UŁ

redakcja: Centrum Promocji UŁ