Janusz Reiter go┼Ťciem specjalnym na Uniwersytecie ┼ü├│dzkim

Godzina rozpocz─Öcia:

ul. Franciszkańska 3/5

Łódź

W dniu 19 czerwca br. odb─Ödzie si─Ö spotkanie Absolwent├│w VIP z go┼Ťciem specjalnym. Tym razem z go┼Ťcinnym wyk┼éadem mury Uniwersytetu ┼ü├│dzkiego odwiedzi Pan Janusz Reiter - Ambasador RP w Republice Federalnej Niemiec (1990-1995)i Stanach Zjednoczonych (2005-2008).

W latach 1990-95 Pan Janusz Reiter by┼é ambasadorem Polski w Republice Federalnej Niemiec, aktywnie zaanga┼╝owanym w proces przebudowy stosunk├│w polsko-niemieckich. W 1996 roku za┼éo┼╝y┼é Centrum Stosunk├│w Mi─Ödzynarodowych, niezale┼╝ny think tank po┼Ťwi─Öcony polityce zagranicznej i bezpiecze┼ästwa. By┼é jego Prezesem do 2005 roku. W 2005 roku zosta┼é ambasadorem Polski w Stanach Zjednoczonych, a w 2008 roku - Specjalnym Wys┼éannikiem do spraw zmian klimatu i w tej roli uczestniczy┼é w przygotowaniach do konferencji klimatycznych w Poznaniu i Kopenhadze.

Od 2010 ponownie pe┼éni┼é funkcj─Ö Prezesa Centrum Stosunk├│w Mi─Ödzynarodowych, a w maju 2013 r. obj─ů┼é stanowisko Przewodnicz─ůcego Rady Fundacji CSM. Obecnie Przewodnicz─ůcy Rady Nadzorczej Solaris Bus & Coach S.A. Jest autorem i wsp├│┼éautorem wielu publikacji ksi─ů┼╝kowych i prasowych. Publikowa┼é m.in. w "Frankfurter Allgemeine Zeitung", "Weltwoche", "Washington Post", "Wall Street Journal", "Die Zeit", a tak┼╝e w polskiej prasie. Otrzyma┼é liczne nagrody i wyr├│┼╝nienia, m.in. Wielki Krzy┼╝ Zas┼éugi z Gwiazd─ů i Wst─Ög─ů Republiki Federalnej Niemiec, nagrod─Ö Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, honorowy tytu┼é College of the Atlantic w USA.

W ramach projektu Absolwent VIP Uniwersytet ┼ü├│dzki pragnie nawi─ůza─ç wsp├│┼éprac─Ö ze znanymi osobisto┼Ťciami ze ┼Ťwiata nauki, sztuki, polityki i biznesu. Uczelnia poprzez dedykowane inicjatywy oraz wydarzenia pragnie zach─Öci─ç je do udzia┼éu w wyznaczaniu strategicznych kierunk├│w rozwoju U┼ü. Jednym z takich wydarze┼ä s─ů Wyk┼éady Eksperckie i spotkania z wybitnymi osobisto┼Ťciami, podczas kt├│rych podejmowane s─ů tematy oraz dyskusje zwi─ůzane m.in. z rozwojem Uczelni w kontek┼Ťcie zmian gospodarczych i geopolitycznych na ┼Ťwiecie. Dotychczas odby┼éy si─Ö Wyk┼éady Eksperckie m.in. Jaros┼éawa Kroca ÔÇô Prezesa Accenture w Polsce, Konrada Pokutyckiego ÔÇô Prezesa Zarz─ůdu BSH czy dr. Tomasza Or┼éowskiego ÔÇô Ambasadora RP w Rzymie.

Ze wzgl─Ödu na ograniczon─ů liczb─Ö miejsc warunkiem udzia┼éu w spotkaniu jest wcze┼Ťniejsza rejestracja na stronie absolwentvip.uni.lodz.pl.