Medycyna antyczna - wyk┼éad go┼Ťcinny naukowca z Cambridge

Kaminskiego 27 a

Łódź

Anatomia, psychologia, filozofia...

Celem spotka┼ä jest zapoznanie publiczno┼Ťci z dziedzictwem antycznej my┼Ťli medycznej i jej nowo┼╝ytnym odbiorem. Profesor Nutton przedstawi efekty przeprowadzonych w ostatnich latach analiz nieznanych wcze┼Ťniej pism Galena. Rzuci┼éy one nowe ┼Ťwiat┼éo na pogl─ůdy staro┼╝ytnego lekarza nt. anatomii, psychologii i filozofii, jak r├│wnie┼╝ instytucji kulturalnych Imperium Rzymskiego.

Prelegent pracowa┼é na swym macierzystym Uniwersytecie w Cambridge i w Wellcome Trust Centre for the History of Medicine, zwi─ůzany by┼é r├│wnie┼╝ z Centre for the History of Medicine na University College London. Jest autorem artyku┼é├│w naukowych zebranych m.in. w serii Variorum w tomie ÔÇ×From Democedes to Harvey: Studies in the History of MedicineÔÇŁ oraz przekrojowej monografii ÔÇ×Ancient MedicineÔÇŁ i hase┼é nt. medycyny w encyklopedii ÔÇ×Der neue PaulyÔÇŁ.

Najnowsz─ů prac─ů Profesora jest ÔÇ×Principles of anatomy according to the opinion of Galen, by Johann Guinter and Andreas VesaliusÔÇŁ (2017). Obecnie pe┼éni funkcj─Ö wsp├│┼éredaktora serii Medical History. Jest cz┼éonkiem mi─Ödzynarodowych towarzystw naukowych, w tym Akademii Brytyjskiej, Academia Europaea i Acad├ęmie des inscriptions et belles-lettres.

Do uczestnictwa w cyklu wyk┼éad├│w otwartych po┼Ťwi─Öconych historii medycyny, organizowanych pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu ┼ü├│dzkiego oraz La Soci├ęt├ę Fran├žaise d'Histoire de la M├ędecine zapraszaj─ů: Centrum Ceraneum, Wydzia┼é Filozoficzno-Historyczny i Wydzia┼é Filologiczny Uniwersytetu ┼ü├│dzkiego.

Uniwersytet ┼ü├│dzki to najwi─Öksza uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misj─ů jest kszta┼écenie wysokiej klasy naukowc├│w i specjalist├│w w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ┼Ťcis┼éych. U┼ü wsp├│┼épracuje z biznesem, zar├│wno na poziomie kadrowym, zapewniaj─ůc wykwalifikowanych pracownik├│w, jak i naukowym, oferuj─ůc swoje know-how przedsi─Öbiorstwom z r├│┼╝nych ga┼é─Özi gospodarki. Uniwersytet ┼ü├│dzki jest uczelni─ů otwart─ů na ┼Ťwiat ÔÇô wci─ů┼╝ ro┼Ťnie liczba ucz─ůcych si─Ö tutaj student├│w z zagranicy, a polscy studenci, dzi─Öki programom wymiany, poznaj─ů Europ─Ö, Azj─Ö, wyje┼╝d┼╝aj─ů za Ocean. Uniwersytet jest cz─Ö┼Ťci─ů ┼üodzi, dzia┼éa wsp├│lnie z ┼éodzianami i dla ┼éodzian, anga┼╝uj─ůc si─Ö w wiele projekt├│w spo┼éeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ