Miasto postindustrialne i jego dziedzictwo w XXI w. Ochrona - konserwacja - rewitalizacja

PA殴DZIERNIKA / 2017

Godzina rozpocz臋cia:

Piotrkowska 282

艁贸d藕

艁贸d藕 to miasto, w kt贸rym zagadnienie rewitalizacji postindustrialnej tkanki miejskiej jest silnie obecne zar贸wno w polityce w艂adz miejskich, jak i w 偶yciu codziennym mieszka艅c贸w, co czyni je odpowiednim miejscem do dyskusji. Konferencja, zorganizowana przez Centralne Muzeum W艂贸kiennictwa w 艁odzi we wsp贸艂pracy z Grup膮 Robocz膮 Polskich i niemieckich Historyk贸w Sztuki i Konserwator贸w, Uniwersytetem Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odr膮, Katedr膮 Historii Sztuki Uniwersytetu 艁贸dzkiego oraz 艂贸dzkim Oddzia艂em Stowarzyszenia Historyk贸w Sztuki, ma na celu przedstawienie aktualnych problem贸w, rozwi膮za艅, do艣wiadcze艅 i dobrych praktyk dotycz膮cych ochrony i gospodarowania postindustrialnym dziedzictwem.

B臋dzie to jubileuszowa, 25. edycja, wa偶nego wydarzenia naukowego, organizowanego rokrocznie na przemian w Polsce i Niemczech, niezwykle istotnego dla utrzymania efektywnej wsp贸艂pracy pomi臋dzy o艣rodkami akademickimi obu kraj贸w. Odb臋dzie si臋 w mie艣cie kojarzonym niegdy艣 niemal wy艂膮cznie z wytw贸rczo艣ci膮 w艂贸kiennicz膮, obecnie zachowan膮 w szcz膮tkowej formie, kt贸re boryka si臋 z problemem nowego zagospodarowania materialnego dziedzictwa pozostawionego przez wielki przemys艂.

Podczas konferencji zostan膮 鈥 wychodz膮c od okoliczno艣ci historycznych odnosz膮cych si臋 do urbanistyki, architektury i sztuki, przedyskutowane aktualne problemy i wst臋pne propozycje rozwi膮za艅 dotycz膮ce ochrony i zachowania dziedzictwa postindustrialnego oraz poruszone kwestie trwa艂ego jej u偶ytkowania. Dyskusje b臋d膮 prowadzone wok贸艂 kilku blok贸w tematycznych, mi臋dzy innymi dotycz膮cych wyzwa艅 wielkich okr臋g贸w przemys艂owych, miasta przemys艂owego jako kulturowego dziedzictwa czy wyzwa艅 wobec zachowania i rewitalizacji dziedzictwa postindustrialnego.

W艣r贸d zaproszonych uczestnik贸w znajd膮 si臋 przedstawiciele wa偶nych o艣rodk贸w naukowych z Niemiec i Polski. Poza referatami dotycz膮cymi teren贸w polskich (Wielkopolska, 艢l膮sk, Pomorze, Okr臋g 艁贸dzki), kilka referat贸w i komunikat贸w dotyczy膰 ma dzia艂a艅 rewitalizacyjnych w postindustrialnych o艣rodkach na terenie wsp贸艂czesnych Niemiec, a wybrane przez rad臋 naukow膮 pojedyncze wyst膮pienia dotycz膮ce zmaga艅 si臋 z analogicznymi problemami we W艂oszech, Szwajcarii i Estonii b臋d膮 stanowi艂y dla tego kontekstu cenny materia艂 por贸wnawczy.

Projekt dofinansowany ze 艣rodk贸w Pe艂nomocnika Rz膮du Federalnego Niemiec ds. Kultury i Medi贸w, 艣rodk贸w Miasta 艁odzi oraz ze 艣rodk贸w bud偶etu pa艅stwa.

Sponsorem konferencji jest r贸wnie偶 firma Real Development 鈥 realizator inwestycji Awangarda 艁agiewniki Park.

Program -> 1_program_konferencji