Międzynarodowy weekend z UŁ

PA┼╣DZIERNIKA / 2018

Godzina rozpocz─Öcia:

14:00

W tym roku oko┼éo 1500 zagranicznych student├│w przyjecha┼éo na zimowy semestr na Uniwersytet ┼ü├│dzki. W ci─ůgu ca┼éego roku akademickiego 2018/2019 b─Ödzie u nas studiowa─ç 2700 os├│b z kilku kontynent├│w. Jesieni─ů witamy go┼Ťci z zagranicy na wydzia┼éach, ale r├│wnie┼╝ podczas Grilla na Rogach - imprezy integracyjnej, w kt├│rej udzia┼é bior─ů setki m┼éodych ludzi. Zapraszamy do o┼Ťrodka U┼ü przy Rogowskiej 26, na spotkania w sobot─Ö i niedziel─Ö, w obu przypadkach pocz─ůtek o godzinie 14:00.

Historie z r├│┼╝nych zak─ůtk├│w ┼Ťwiata

Na Uniwersytecie ┼ü├│dzkim studiuje niemal 100 r├│┼╝nych narodowo┼Ťci. R├│┼╝ni─ů si─Ö kolorem sk├│ry, wyznawan─ů religi─ů, kultur─ů w kt├│rej si─Ö wychowali, m├│wi─ů r├│┼╝nymi j─Özykami. Wszyscy jednak jeste┼Ťmy tutaj r├│wni. To jedno┼Ť─ç w r├│┼╝norodno┼Ťci - jedna z naszych podstawowych zasad. Wszyscy jeste┼Ťmy tacy sami bo najwa┼╝niejsze na U┼ü s─ů: przyja┼║┼ä, wolno┼Ť─ç, odpowiedzialno┼Ť─ç i kreatywno┼Ť─ç.

Muhammed - "Warszawiak sprawił, że studiuję w Łodzi"

Moja historia o wyborze uczelni zacz─Ö┼éa si─Ö 10 lat temu. Pozna┼éem wtedy Pana ┼üukasza z Warszawy, kt├│ry ko┼äczy┼é magisterium na Uniwersytecie Jagiello┼äskim i by┼é znajomym mojego ojca. Pewnego dnia przyjecha┼é do Turkmenistanu i m├│j tata zaprosi┼é go do domu. ┼Üwietnie sp─Ödzili┼Ťmy wsp├│lnie czas i Pan ┼üukasz zach─Öci┼é mnie do studiowania w Polsce. Po powrocie przys┼éa┼é mi wiele ksi─ů┼╝ek napisanych po polsku i angielsku, dzi─Öki kt├│rym pozna┼éem lepiej polsk─ů kultur─Ö i system edukacji. Potem m├│j brat wyjecha┼é kszta┼éci─ç si─Ö do Niemiec i te┼╝ poleci┼é mi studia w Polsce ÔÇô wtedy poczu┼éem, ┼╝e to mo┼╝e by─ç moja przysz┼éo┼Ť─ç. Polska jest jednym z 47 kraj├│w Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wy┼╝szego i oferuje du┼╝e mo┼╝liwo┼Ťci dla student├│w. Zdecydowa┼éem si─Ö na studia w Uniwersytecie ┼ü├│dzkim, aby uzyska─ç wi─Öksz─ů wiedz─Ö i poszerzy─ç horyzonty my┼Ťlowe. Wyszuka┼éem wiele informacji o uczelniach zagranicznych , ale ┼╝adna nie ciekawi┼éa mnie bardziej, ni┼╝ Uniwersytet ┼ü├│dzki. Koszty ┼╝ycia w ┼üodzi i op┼éaty za studia s─ů tu ni┼╝sze, ni┼╝ w wielu innych miejscach na ┼Ťwiecie. Jest tu te┼╝ bardzo liczna grupa student├│w mi─Ödzynarodowych z ca┼éego ┼Ťwiata, co umo┼╝liwia nauk─Ö komunikacji oraz poznanie rozmaitych kultur i tradycji.

Lada - "Łódź jak Odessa"

Moja prababcia by┼éa Polk─ů i to by┼é jeden z powod├│w mojej pierwszej wizyty w Polsce, w zesz┼éym roku. Odwiedziwszy du┼╝e miasta Polski i zobaczywszy tak─ů ilo┼Ť─ç student├│w, zrozumia┼éam, ┼╝e chc─Ö te┼╝ tu mieszka─ç i studiowa─ç, a dzi─Öki Karcie Polaka dosta┼éam ogromn─ů szans─Ö na zrealizowanie tego celu. ┼ü├│d┼║ spodoba┼éa mi si─Ö najbardziej - idealne studenckie miasto. Ona nawet troch─Ö przypomnia┼éa mi moje ulubione rodzinne miasto - Odess─Ö. A Uniwersytet ┼ü├│dzki bardzo mnie zachwyci┼é i zainteresowa┼é poziomem wiedzy student├│w oraz swoim stosunkiem do student├│w zagranicznych, dlatego ju┼╝ jestem studentk─ů U┼ü :) Zawsze interesowa┼éam si─Ö relacjami mi─Ödzy lud┼║mi oraz mi─Ödzy pa┼ästwami, bardzo lubi─Ö uczy─ç si─Ö j─Özyk├│w obcych i geografii, dlatego decyzja z wyborem wydzia┼éu i kierunku by┼éa naprawd─Ö ┼éatwa. Stosunki mi─Ödzynarodowe - akurat to, co podoba mi si─Ö, czego chc─Ö si─Ö uczy─ç i czym chc─Ö zajmowa─ç si─Ö w przysz┼éo┼Ťci. Mam nadziej─Ö, ┼╝e wszyscy studenci te┼╝ dokonali dla siebie w┼éa┼Ťciwego wyboru, i ┼╝ycz─Ö wszystkim sukces├│w i powodzenia w nauce!

Rony z "Boskiej Krainy"

Pochodz─Ö ze stanu Kerala. Nasz stan, promowany jako ÔÇťBoska KrainaÔÇŁ, posiada najwy┼╝szy wska┼║nik edukacji w Indiach. Wykszta┼écenie jest istotn─ů spraw─ů w ┼╝yciu mieszka┼äc├│w, mamy wielkie uznanie dla wiedzy i jeste┼Ťmy gotowi inwestowa─ç w ni─ů du┼╝o pieni─Ödzy. Moja rodzina prowadzi firm─Ö i dlatego, b─Öd─ůc po studiach in┼╝ynierskich, szuka┼éem przydatnego kierunku z pogranicza ekonomii i biznesu. Mam wizj─Ö rozwoju naszych dzia┼éa┼ä na rynku mi─Ödzynarodowym, wi─Öc wkr├│tce po otrzymaniu dyplomu zamierzam wr├│ci─ç do rodzinnej firmy. Moim zdaniem Uniwersytet ┼ü├│dzki oferuje bezkompromisow─ů jako┼Ť─ç za bardzo korzystn─ů cen─Ö, co w pe┼éni odzwierciedla m├│j kierunek ÔÇťMA Economics and International BusinessÔÇŁ. Bardzo ceni─Ö U┼ü i ciesz─ů mnie mo┼╝liwo┼Ťci stwarzane jego studentom. Ju┼╝ prawie zakocha┼éem si─Ö w pi─Öknym mie┼Ťcie ┼üodzi, mieszkaj─ůc tutaj w pe┼éni czuj─Ö, ┼╝e ┼╝yj─Ö! Lubi─Ö te┼╝ uczy─ç si─Ö samodzielno┼Ťci, przyrz─ůdzaj─ůc posi┼éki oraz zarz─ůdzaj─ůc swoimi pieni─Ödzmi i czasem.

Camilo - anglista z Ameryki Południowej

Pochodz─Ö z Ibagu├ę w Kolumbii. Przyjecha┼éem na praktyki w Uniwersytecie ┼ü├│dzkim ÔÇô do uczelni pe┼énej ciep┼éych, przyjaznych i uprzejmych ludzi. Czas sp─Ödzony w ┼üodzi uwa┼╝am za interesuj─ůcy, za┼Ť wielo┼Ť─ç kultur, j─Özyk├│w i akcent├│w, a tak┼╝e organizacja miasta i mo┼╝liwo┼Ť─ç poznania innej kultury, uczyni┼éy to do┼Ťwiadczenie cennym dla mojego rozwoju osobistego i zawodowego. Wybra┼éem Polsk─Ö, poniewa┼╝ pragn─ů┼éem pozna─ç jej histori─Ö, krajobrazy i zabytki, a przede wszystkim ze wzgl─Ödu na mo┼╝liwo┼Ť─ç rozwijania komunikacji w j─Özyku angielskim ze studentami z ca┼éego ┼Ťwiata w U┼ü, co jest dla mnie nowym do┼Ťwiadczeniem, bardzo wa┼╝nym dla moich umiej─Ötno┼Ťci zawodowych jako anglisty.

Materiał źródłowy: BWZ UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ