Noc Literatury ÔÇô ┼é├│dzkie superbohaterki i superbohaterowie

GRUDNIA / 2018

Godzina rozpocz─Öcia:

17:00

Pisz─ůc o patriotyzmie pami─Ötamy zazwyczaj o du┼╝ych nazwiskach, pomnikowych bohaterach, wielkich dow├│dcach i ┼╝o┼énierzach. W ramach najnowszego projektu edukacyjnego Muzeum Miasta ┼üodzi chcemy przypomnie─ç o ludziach, kt├│rzy na codziennym poziomie zabiegali o to, aby ┼╝ycie ÔÇô nie tylko ich, ale rodak├│w, mieszka┼äc├│w ich miast, czy po prostu s─ůsiad├│w ÔÇô by┼éo bardziej zno┼Ťne. Uniwersytet ┼ü├│dzki zaprasza w pi─ůtek (7.12), do Muzeum Miasta ┼üodzi, od godziny 17:00.

Łódzki Superman, łódzki Robin Hood

Spotkanie rozpocznie podsumowanie projektu ÔÇ×Bohaterologia po ┼é├│dzkuÔÇŁ ÔÇô o ludziach, kt├│rzy na codziennym poziomie zabiegali o to, aby ┼╝ycie ÔÇô nie tylko ich, ale rodak├│w, mieszka┼äc├│w ich miast, czy po prostu s─ůsiad├│w ÔÇô by┼éo bardziej zno┼Ťne. W zwi─ůzku ze stuleciem uzyskania praw wyborczych przez kobiety nie zabraknie te┼╝ ┼é├│dzkich superbohaterek!

W programie Nocy Literatury m.in. rozmowa z Si┼éaczem z Helenowa, kt├│ry wcieli si─Ö w rol─Ö Supermana z ozorkowskim rodowodem, a tak┼╝e zabawy sportowe: Sztanga matematyczna, Ci─Ö┼╝ary matematyczne, Poci─ůg Tuwimowski, Ile wa┼╝y Ko┼ä Troja┼äski (czyli ile rzeczy m├│g┼é unie┼Ť─ç si┼éacz).

B─Ödziemy r├│wnie┼╝ rozmawia─ç o tym czy ┼Ülepy Maks by┼é bardziej Robin HoodÔÇÖem, czy bandyt─ů, a tak┼╝e o tym, czy ┼é├│dzcy fabrykanci, kt├│rzy tworzyli wielk─ů ┼ü├│d┼║ byli superbohaterami, czy wyzyskiwaczami. Tutaj na dzieci czeka─ç b─Ödzie specjalny stolik, gdzie przerabia─ç b─Ödzie mo┼╝na wizerunki najwi─Ökszych fabrykant├│w na podobizny superbohater├│w.

Na podstawie popularnych powie┼Ťci z dwudziestolecia mi─Ödzywojennego postaramy si─Ö r├│wnie┼╝ odtworzy─ç portret str├│┼╝├│w prawa.
To kolejny projekt z cyklu Noc Literatury organizowany przez wyk┼éadowc├│w Uniwersytetu ┼ü├│dzkiego. Wcze┼Ťniej mo┼╝na by┼éo wzi─ů─ç udzia┼é m.in. w M┼éodopolskiej Nocy Literatury czy Literacka Noc ┼ü├│dzkich Tajemnic Przedwojnia.

Noc literatury łódzkich superbohaterów

17:00 ÔÇô 17:45 Podsumowanie projektu ÔÇ×Bohaterologia po ┼é├│dzkuÔÇŁ

17:45 ÔÇô 18:15 SuperSi┼éacz! rozmowa dr Katarzyny Badowskiej i dr Karoliny Ko┼éodziej z Si┼éaczem z Helenowa

18:15 ÔÇô 18:45 ┼Ülepy Maks ÔÇô ┼ü├│dzki Robin Hood ? Rozmowa dr Karoliny Ko┼éodziej z Remigiuszem Piotrowskim

18:45 ÔÇô 19:15 (Super)bohaterowie ┼üodzi przemys┼éowej Gaw─Öda o ┼é├│dzkich fabrykantach, prowadzenie: dr. Marcina J. Szyma┼äskiego

19:15 ÔÇô 19:45 Jaki to bohater? Quiz muzyczny dla mi┼éo┼Ťnik├│w muzyki filmowej

19:45 ÔÇô 20:15 Superwoman z miasta ┼üodzi Prowadzenie: ┼ü├│dzki Szlak Kobiet

20:15 ÔÇô 20:45 Literackie supermoce ÔÇô o niezwyk┼éym rodze┼ästwie Tuwim├│w Prowadzenie: Paulina D┼éugosz

20:45 ÔÇô 21:30 ┼ü├│dzkie Gotham City. Supermani literatury mi─Ödzywojnia Prowadzenie: dr Katarzyna Badowska, dr Karolina Ko┼éodziej

Uniwersytet ┼ü├│dzki to najwi─Öksza uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misj─ů jest kszta┼écenie wysokiej klasy naukowc├│w i specjalist├│w w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ┼Ťcis┼éych. U┼ü wsp├│┼épracuje z biznesem, zar├│wno na poziomie kadrowym, zapewniaj─ůc wykwalifikowanych pracownik├│w, jak i naukowym, oferuj─ůc swoje know-how przedsi─Öbiorstwom z r├│┼╝nych ga┼é─Özi gospodarki. Uniwersytet ┼ü├│dzki jest uczelni─ů otwart─ů na ┼Ťwiat ÔÇô wci─ů┼╝ ro┼Ťnie liczba ucz─ůcych si─Ö tutaj student├│w z zagranicy, a polscy studenci, dzi─Öki programom wymiany, poznaj─ů Europ─Ö, Azj─Ö, wyje┼╝d┼╝aj─ů za Ocean. Uniwersytet jest cz─Ö┼Ťci─ů ┼üodzi, dzia┼éa wsp├│lnie z ┼éodzianami i dla ┼éodzian, anga┼╝uj─ůc si─Ö w wiele projekt├│w spo┼éeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: dr Karolina Kołodziej

Redakcja: Centrum Promocji UŁ