Polskie drogi: autostrada, kultura, polityka

MARCA / 2018

Godzina rozpocz─Öcia:

Lindleya 3/5

Łódź

15.03.2018 o godz. 13:30 w ramach cyklu Spotkania Humanistyczne Wydzia┼éu Filozoficzno-Historycznego w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej (sala D) odb─Ödzie si─Ö seminarium naukowe z udzia┼éem dr hab. prof. UAM Waldemara Kuligowskiego (IEiAK UAM) i dr Agaty Stanisz (IEiAK UAM). Spotkanie jest pretekstem do dyskusji wok├│┼é ksi─ů┼╝ki pt. Ruchome modernizacje Mi─Ödzy Autostrad─ů Wolno┼Ťci a "star─ů dw├│jk─ů", autorstwa naszych prelegent├│w, kt├│ra ukaza┼éa si─Ö nak┼éadem wydawnictwa Instytutu Wydawniczego "Ksi─ů┼╝ka i Prasa" w 2017 roku.

Abstrakt: Pragniemy przedstawi─ç za┼éo┼╝enia, przebieg i efekty niemal 4-letnich badan prowadzonych w ramach projektu "Ruchome modernizacje. Wp┼éyw autostrady A2 na lokalne krajobrazy kulturowe". Badania te skupione na zjawisku niemal niedostrzeganym przez badaczy kultury - kt├│rzy s─ů przecie┼╝ u┼╝ytkownikami autostrad, dr├│g ekspresowych i krajowych - bazowa┼éy na elementach nowatorskich w Polsce metod i narz─Ödzi z zakresu etnografii wielomiejscowej oraz road studies, W konsekwencji uda┼éo si─Ö uchwyci─ç fascynuj─ůcy moment "ko┼äca" polskiej transformacji: zar├│wno w wymiarze dyskursu oficjalnego, jak i reakcji lokalnych spo┼éeczno┼Ťci.

Link -> http://ruchomemodernizacje.weebly.com/about.html

Zapraszamy serdecznie zar├│wno pracownik├│w jak i student├│w zainteresowanych niniejsz─ů tematyk─ů.