ÔÇ×Retoryka w trzech ods┼éonach: Filologia ÔÇô Filozofia ÔÇô MTSÔÇŁ

Godzina rozpocz─Öcia:

Pomorska 171/173

90-236 Łódź

Przed nami kolejny wykład dziekański, który wygłosi prof. dr hab. Jakub Z. Lichański.

Profesor Licha┼äski jest kierownikiem Zak┼éadu Retoryki i Medi├│w w Instytucie Polonistyki Stosowanej UW, znanym i cenionym badaczem historii literatury i retoryki, literatury i kultury popularnej, krytykiem literackim i t┼éumaczem. Od czasu studi├│w zwi─ůzany jest z Uniwersytetem Warszawskim, wcze┼Ťniej pracowa┼é m.in. na U┼ü i by┼é dyrektorem Biblioteki Narodowej, wyk┼éada┼é na kilku zagranicznych uniwersytetach. Jest cz┼éonkiem polskich i mi─Ödzynarodowych towarzystw naukowych, wsp├│┼éorganizowa┼é i by┼é pierwszym przewodnicz─ůcym Polskiego Towarzystwa Retorycznego. Posiada du┼╝y dorobek naukowy, jego ksi─ů┼╝ki to m.in. Retoryka od renesansu do wsp├│┼éczesno┼Ťci ÔÇô tradycja i innowacja; 2-tomowa Retoryka. Historia, teoria, praktyka; Retoryka w Polsce oraz monografie o ┼ü.G├│rnickim, J.Parandowskim, H.Brochu i J.Tolkienie. W 2004 r. stworzy┼é kwartalnik ÔÇ×Forum Artis RhetoricaeÔÇŁ, kt├│rego do dzi┼Ť jest redaktorem naczelnym.

O wykładzie:

Przedmiotem wyk┼éadu jest retoryka postrzegana w trzech aspektach. Pierwszy jest oczywisty ÔÇô to filologia, czyli ÔÇ×┼Ťrodowisko naturalneÔÇŁ retoryki. W tym uj─Öciu retoryka jest fundamentem, a tak┼╝e koron─ů bada┼ä filologicznych, czyli bada┼ä wszelkiego rodzaju tekst├│w, resp. wytwor├│w j─Özykowych. Tak┼╝e zwi─ůzki retortki i filozofii, a szczeg├│lnie zwi─ůzki z hermeneutyk─ů, dialektyk─ů, logik─ů nie budz─ů w─ůtpliwo┼Ťci. Nale┼╝y jednak pami─Öta─ç, i┼╝ wielo┼Ť─ç system├│w filozoficznych, resp. pogl─ůd├│w, kt├│re kwalifikujemy jako filozofi─Ö, mo┼╝e pozornie utrudnia─ç postrze┼╝enie ich zwi─ůzk├│w z retoryk─ů. Natomiast zwi─ůzki retoryki z medycyn─ů, technologiami czy naukami mog─ů budzi─ç w─ůtpliwo┼Ťci. Tymczasem i tam pojawia si─Ö retoryka, je┼Ťli nie w roli pierwszoplanowej ÔÇô t─Ö maj─ů tzw. j─Özyki specjalistyczne ÔÇô to przecie┼╝ w sytuacji komunikacyjnej, gdy jakie┼Ť zagadnienie specjalistyczne musimy przedstawi─ç niefachowcom b─ůd┼║ do ryzykownych tez musimy przekona─ç audytoriumÔÇŽ

Wykład odbędzie się 27 lutego (wtorek) o godz. 12:00 w auli Rady Wydziału Filologicznego (A5).