Ruszaj─ů kolejne nabory do program├│w TEAM, TEAM-TECH i TEAM-TECH Core Facility

LISTOPADA / 2016

Godzina rozpocz─Öcia:

08:00

Dofinansowanie mog─ů uzyska─ç zar├│wno instytucje naukowe, jak i firmy. Do zdobycia jest ┼é─ůcznie 42 mln z┼éotych.

Program TEAM oferuje granty na prze┼éomowe w skali mi─Ödzynarodowej badania, realizowane przez wybitnych uczonych w zespo┼éach badawczych. O ┼Ťrodki mog─ů aplikowa─ç uczeni o uznanym na ┼Ťwiecie dorobku i oryginalnych osi─ůgni─Öciach naukowych. Finansowanie mo┼╝na zdoby─ç na prace B+R przyczyniaj─ůce si─Ö do rozwi─ůzywania najwa┼╝niejszych problem├│w naukowych w skali globalnej lub podejmuj─ůce istotne wyzwania stoj─ůce przed wsp├│┼éczesnym spo┼éecze┼ästwem. Rezultaty projekt├│w powinny mie─ç wp┼éyw na rozw├│j spo┼éeczno-gospodarczy kraju oraz wpisywa─ç si─Ö w zakres Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. Obowi─ůzkowy jest tak┼╝e udzia┼é naukowego partnera zagranicznego w realizacji bada┼ä.

W programie TEAM-TECH mo┼╝na zdoby─ç finansowanie na projekty B+R zwi─ůzane z rozwojem technologii, powstawaniem produktu lub opracowaniem procesu o du┼╝ym znaczeniu dla gospodarki. Program TEAM-TECH Core Facility natomiast oferuje ┼Ťrodki na tworzenie lub rozwijanie us┼éug badawczych z wykorzystaniem dost─Öpnej aparatury naukowo-badawczej.
W obu przypadkach przedmiotem projekt├│w zg┼éoszonych do finansowania powinny by─ç rozwi─ůzania opieraj─ůce si─Ö na wcze┼Ťniej pozyskanej oryginalnej wiedzy naukowej oraz wpisuj─ůce si─Ö w zakres KIS*. Aby zdoby─ç grant w tych programach, wnioskodawca musi mie─ç wybitne do┼Ťwiadczenie badawcze lub wdro┼╝eniowe. Je┼Ťli wniosek sk┼éada jednostka naukowa, obowi─ůzkowa jest tak┼╝e wsp├│┼épraca z partnerem biznesowym.

Programy TEAM, TEAM-TECH i TEAM-TECH Core Facility oferuj─ů granty w wysoko┼Ťci do 3,5 mln z┼é. Finansowanie jest przyznawane na okres 3 lat (z mo┼╝liwo┼Ťci─ů przed┼éu┼╝enia na kolejne 2 lata). ┼Ürodki te mo┼╝na przeznaczy─ç m.in. na wynagrodzenia, stypendia, szkolenia i sta┼╝e
w ramach rozwoju kadr oraz na pokrycie szeregu pozosta┼éych koszt├│w zwi─ůzanych
z prowadzeniem prac B+R, w tym na prace zlecone (podwykonawstwo). Wnioskodawcy ÔÇô niezale┼╝nie od narodowo┼Ťci ÔÇô musz─ů posiada─ç co najmniej stopie┼ä naukowy doktora.
W zespo┼éach, jakie stworz─ů, zatrudnienie znajd─ů tak┼╝e studenci i doktoranci oraz m┼éodzi doktorzy.

Projekty mog─ů by─ç realizowane nie tylko w jednostkach naukowych, ale tak┼╝e
w przedsi─Öbiorstwach lub konsorcjach naukowo-przemys┼éowych (ten wariant nie jest mo┼╝liwy tylko w module Core Facility). Oznacza to, ┼╝e z finansowania mog─ů skorzysta─ç r├│wnie┼╝ firmy, kt├│re ju┼╝ posiadaj─ů dzia┼éy B+R i takie, kt├│re chc─ů te dzia┼éy tworzy─ç. Firmy mog─ů otrzyma─ç nawet do 80% dofinansowania na projekty w oparciu o zasady przyznawania pomocy publicznej.

Termin przyjmowania wniosk├│w w systemie elektronicznym up┼éywa 16 stycznia 2017 r. o godz. 16.00 czasu lokalnego. Wnioski przyjmowane s─ů tylko w formie elektronicznej (nie ma konieczno┼Ťci przesy┼éania dokument├│w drukowanych). Kolejny nab├│r zostanie og┼éoszony w kwietniu 2017 r.

Do ko┼äca 2019 r. Fundacja planuje zorganizowa─ç ┼é─ůcznie po 7 konkurs├│w w programie TEAM, TEAM-TECH i TEAM_TECH Core Facility (razem z tegorocznymi konkursami). Finansowanie otrzyma ponad 100 zespo┼é├│w, w kt├│rych zostanie zaanga┼╝owanych ponad 1400 m┼éodych badaczy ÔÇô student├│w, doktorant├│w i m┼éodych doktor├│w.

Wi─Öcej informacji o programach TEAM i TEAM-TECH oraz TEAM-TECH Core Facility,
jak r├│wnie┼╝ dokumentacje konkursowe wraz za┼é─ůcznikami znajduj─ů si─Ö na stronach program├│w: TEAM, TEAM-TECH, TEAM-TECH Core Facility.

Zach─Öcamy r├│wnie┼╝ do kontaktu z koordynatorami obu program├│w ÔÇô o programie TEAM informacji udziela Kierownik Zespo┼éu ds. Koordynacji Program├│w, dr Beata Fr─ůczak (beata.fraczak@fnp.org.pl, tel. 22 845 95 43), natomiast o programie TEAM-TECH i TEAM-TECH Core Facility informacji udziela Koordynator Programu, dr in┼╝. Dariusz ┼üukaszewski (dariusz.lukaszewski@fnp.org.pl, tel. 22 311 84 25).

*W wyj─ůtkowych przypadkach, stosuj─ůc preferencj─Ö dla KIS, Fundacja mo┼╝e przyj─ů─ç do finansowania projekty dotycz─ůce tematyki niewymienionej w KIS, je┼Ťli maj─ů one znaczny potencja┼é aplikacyjny lub mog─ů pom├│c w rozwi─ůzaniu istotnego problemu spo┼éeczno-gospodarczego.