"Uczestniczy─ç w losie drugiego" - spotkanie z ks. prof. Andrzejem Szostkiem

Godzina rozpocz─Öcia:

Pomorska nr 171/173

90-236 Łódź

Rozmowy Ignacego Dudkiewicza z ks. prof. Andrzejem Szostkiem pokazuj─ů, ┼╝e ÔÇ×uczestniczenie w losie DrugiegoÔÇŁ to nie tylko bycie blisko niego. To nie tylko pr├│ba nawi─ůzania przyja┼║ni, gdy ┼é─ůczy nas ┼Ťwiat warto┼Ťci i podobny spos├│b my┼Ťlenia, ale r├│wnie┼╝ wsp├│lne mierzenie si─Ö z pytaniami, na kt├│re ka┼╝dy szuka odpowiedzi. Na spotkanie autorskie z ksi─Ödzem profesorem Andrzejem Szostkiem - naukowcem, duchownym, cz┼éonkiem Kapitu┼éy Konkursu im. prof. T. Kotarbi┼äskiego, zapraszamy w poniedzia┼éek (26.11), na Wydzia┼é Filologiczny U┼ü (Aula A5), o godzinie 14:00.

Ksi─ů┼╝ka o wa┼╝nych pytaniach

S─ů to pytania najprostsze i najwa┼╝niejsze zarazem ÔÇô o pocz─ůtek i koniec ┼╝ycia, stosunek do w┼éasnego cia┼éa, rol─Ö sumienia w podejmowaniu decyzji ale te┼╝ o wszelk─ů inno┼Ť─ç, o odpowiedzialno┼Ť─ç za swoje otoczenie. Ignacy Dudkiewicz nie boi si─Ö pyta┼ä trudnych i wa┼╝nych.

Ks. prof. Andrzej Szostek odpowiada mu nie tylko jako naukowiec, si─Öga r├│wnie┼╝ do osobistej historii, kt├│ra pokazuje drog─Ö dojrzewania cz┼éowieka i kap┼éanado roli duchowego towarzysza. Ich rozmowa daje czytelnikowi spor─ů dawk─Ö wiedzy, ale nade wszystko sk┼éania do refleksji i inspiruje do my┼Ťlenia.

Ksi─ůdz Andrzej Szostek

Ks. prof. dr hab. Andrzej Szostek, ur. 9 XI 1945 r. w Grudzi─ůdzu, cz┼éonek Zgromadzenia Ksi─Ö┼╝y Marian├│w, ┼Ťwi─Öcenia kap┼éa┼äskie przyj─ů┼é w roku 1974. Od 1971 pracownik Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Paw┼éa II, w latach 1998ÔÇô2004 rektor tej uczelni.

Autor m.in.: Der Streit um den Menschen (wraz z K. Wojty┼é─ů, T. Styczniem), Kevelaer 1979, Normy i wyj─ůtki, Lublin 1980, Natura ÔÇô rozum ÔÇô wolno┼Ť─ç, Rzym 1990, Wok├│┼é godno┼Ťci, prawdy i mi┼éo┼Ťci, Lublin 1998, Pogadanki z etyki, Cz─Östochowa 2008, ┼Üladami my┼Ťli ┼Ťwi─Ötego, Lublin 2014 oraz ponad 200 artyku┼é├│w.

G┼é├│wne kierunki jego zainteresowa┼ä to podstawy etyki normatywnej, personalizm etyczny, problematyka sumienia, etyka ┼╝ycia, mi┼éo┼Ťci i zaanga┼╝owania spo┼éecznego, etyka w nauce oraz my┼Ťl antropologiczno-etyczna Karola Wojty┼éy/Jana Paw┼éa II.

Obecnie cz┼éonek m.in. Rady Naukowej Narodowego Centrum Nauki, Rady Naukowej Fundacji Rektor├│w Polskich, Rady Naukowej Instytutu Jana Paw┼éa II KUL (przewodnicz─ůcy), Rady Naukowej Instytutu Europy ┼Ürodkowo-Wschodniej (przewodnicz─ůcy), Zarz─ůdu Fundacji Instytutu Artes Liberales.

szostek-plakat

Materiał źródłowy: Wydawnictwo Więź