Spotkanie wok├│┼é ksi─ů┼╝ki Krystyny ┼Üreniowskiej

Godzina rozpocz─Öcia:

ul. Kamińskiego 27a

Łódź

Zapraszamy na spotkanie wok├│┼é ksi─ů┼╝ki ÔÇ×Krystyna ┼Üreniowska. Moje ┼╝ycieÔÇŁ. Jest to pami─Ötnik Krystyny ┼Üreniowskiej ÔÇô wybitnego historyka, historiografa, profesor Uniwersytetu ┼ü├│dzkiego, dzia┼éaczki opozycyjnej ÔÇô w kt├│rym zawar┼éa wspomnienia od czas├│w dzieci┼ästwa i m┼éodo┼Ťci sp─Ödzonych we Lwowie, Krakowie i Warszawie, po lata wyt─Ö┼╝onej pracy na U┼ü.

Z jednej strony to fascynuj─ůca historia m┼éodej i ambitnej badaczki, wyrokami wielkiej Historii wykorzenionej wraz z rodzin─ů ze swojej ÔÇ×ma┼éej ojczyznyÔÇŁ ÔÇô z drugiej ÔÇô to pami─Ötnik kobiety od pewnego momentu ┼╝ycia samotnej, do┼Ťwiadczonej przez los, ┼é─ůcz─ůcej wychowanie dw├│jki dzieci z prac─ů na uczelni.

We wspomnieniach ┼Üreniowskiej, kt├│ra nale┼╝a┼éa do pokolenia tw├│rc├│w ┼é├│dzkiej Alma Mater, odbija si─Ö historia Uniwersytetu ┼ü├│dzkiego i ┼é├│dzkiego ┼Ťrodowiska historyk├│w. To r├│wnie┼╝ zapis dzia┼éalno┼Ťci opozycyjnej ÔÇô Krystyna ┼Üreniowska od lat 70. by┼éa prze┼Ťladowana z powod├│w politycznych. Anga┼╝owa┼éa si─Ö otwarcie w dzia┼éalno┼Ť─ç opozycyjn─ů: wspiera┼éa inicjatywy Komitetu Obrony Robotnik├│w, a nast─Öpnie Komitetu Samoobrony Spo┼éecznej. Jako ekspert doradza┼éa strajkuj─ůcym ┼é├│dzkim studentom w latach 1980/1981, a po 13 grudnia 1981 r. dzieli┼éa sw├│j czas mi─Ödzy dzia┼éalno┼Ť─ç dydaktyczn─ů a pomoc internowanym dzia┼éaczom opozycyjnym.

20 czerwca 2018 r. o godz. 17.00,

Instytut Historii UŁ (ul. Kamińskiego 27a) w sali posiedzeń Rady Wydziału (pierwsze piętro)

www.wydawnictwo.uni.lodz.pl