Spotkanie z noblistk─ů Hert─ů M├╝ller

Godzina rozpocz─Öcia:

Pomorska 171/173

90-236 Łódź

Dziekan Wydzia┼éu Filologicznego prof. Joanna Jab┼ékowska wraz z kierownikiem Interdyscyplinarnego Centrum Bada┼ä Humanistycznych Uniwersytetu ┼ü├│dzkiego prof. Krystyn─ů Pietrych zapraszaj─ů na spotkanie z noblistk─ů Hert─ů M├╝ller.

O poetyce pisarki rozmawia─ç b─Ödzie prof. Gudrun Heidemann z Instytutu Filologii Germa┼äskiej U┼ü. Spotkanie odb─Ödzie si─Ö 27 listopada (poniedzia┼éek) o 13.30 w auli A1 Wydzia┼éu Filologicznego, ul. Pomorska 171/173. Organizatorzy zapewniaj─ů uczestnikom t┼éumaczenie symultaniczne.

Herta M├╝ller to pisarka niemiecka pochodz─ůca z niemieckiej mniejszo┼Ťci w komunistycznej Rumunii. Ukazuje ludzkie ┼╝ycie poddane presji XX-wiecznych totalitaryzm├│w: nazizmu i komunizmu. Laureatka wielu nagr├│d literackich, w┼Ťr├│d nich Nagrody Nobla w 2009 roku, kt├│ra ÔÇô jak czytamy w uzasadnieniu Akademii ÔÇô ÔÇ×┼é─ůcz─ůc intensywno┼Ť─ç poezji i szczero┼Ť─ç prozy, przedstawia ┼Ťwiat wykorzenionych". Si┼é─ů jej prozy jest wirtuozowski j─Özyk operuj─ůcy metafor─ů, nieoczekiwan─ů gr─ů s┼é├│w, neologizmami, ironi─ů, a g┼é├│wnym tematem - zniewolenie jednostki i spo┼éecze┼ästwa w ┼Ťwiecie pozbawionym wolno┼Ťci.

Autorka m.in. takich ksi─ů┼╝ek jak: Serc─ůtko (2003), Dzi┼Ť wola┼éabym siebie nie spotka─ç (2004), Lis ju┼╝ wtedy by┼é my┼Ťliwym (2005), Kr├│l k┼éania si─Ö i zabija (2005), Niziny (2006), G┼é├│d i jedwab (2008), Hu┼Ťtawka oddechu (2010), Kola┼╝e (2013), Nadal ten sam ┼Ťnieg i nadal ten sam wujek (2014).