U艁 艣wi臋tuje urodziny 艁odzi!

LIPCA / 2017

Godzina rozpocz臋cia:

Narutowicza 65

90-131 艁贸d偶

Uniwersytet 艁贸dzki 艣wi臋tuje 594. urodziny 艁odzi! Uczelnia w艂膮czy艂a si臋 w organizacj臋 wydarze艅 celebruj膮cych jubileusz naszego miasta. W sobot臋, 29 lipca o godzinie 12:00, dr in偶. arch. B艂a偶ej Ciarkowski z Wydzia艂u Filozoficzno-Historycznego zabierze mieszka艅c贸w w niezwyk艂膮 podr贸偶 艣ladami nowoczesnej 艁odzi.

Archi-spacer 艣ladami nowoczesnej 艁odzi rozpocznie si臋 od prawdziwej modernistycznej pere艂ki autorstwa Wies艂awa Lisowskiego- siedziby zarz膮du Wodoci膮g贸w Miejskich (ob. Wydzia艂 Filozoficzno-Historyczny U艁). Nast臋pnie odwiedzimy gmach dawnej Szko艂y Zgromadzenia Kupc贸w (ob. Rektora U艁) 鈥 pierwszy nowoczesny gmach wzniesionym na potrzeby edukacji w naszym mie艣cie. Pod膮偶aj膮c wzd艂u偶 ul. Narutowicza dotrzemy do pl. D膮browskiego, gdzie nie tylko b臋dziemy podziwia膰 dzie艂a J贸zefa Kabana-Korskiego (Teatr Wielki, S膮d Okr臋gowy), ale tak偶e poznamy histori臋 niezrealizowanych projekt贸w zagospodarowania placu z okresu mi臋dzywojennego. Ostatni punkt programu stanowi膰 b臋dzie Nowe Centrum 艁odzi. Uczestnicy spaceru poznaj膮 niezwyk艂膮 histori臋 miejsca, kt贸re jeszcze w latach 20. XX wieku mia艂o sta膰 si臋 sercem miasta. Na przestrzeni kolejnych dekad otoczenie dworca 艁贸d藕 Fabryczna wzbogaci艂o si臋 o budowle reprezentuj膮ce zr贸偶nicowane nurty i style architektoniczne, od historyzmu ko艅ca XIX stulecia, poprzez mi臋dzywojenny modernizm i 鈥瀢ielk膮 p艂yt臋鈥 z czas贸w PRL-u, a偶 po nowoczesny multimodalny dworzec aspiruj膮cy do miana nowoczesnej wizyt贸wki miasta.

Wyruszamy spod budynku starego rektoratu przy ul. Narutowicza 65 o godzinie 12:00.