Wyk┼éad dzieka┼äski ÔÇ×Magnetyczna P├│┼énoc"

PI─äTEK

MAJA / 2018

Godzina rozpocz─Öcia:

Pomorska 171/173

90-236 Łódź

Zapraszamy na wyk┼éad Tomasa Venclovy i Ellen Hinsey pt. ÔÇ×Magnetyczna P├│┼énoc: dialog o literaturze, opozycji i demokracjiÔÇŁ (ÔÇ×Magnetic North: a Dialogue on Literature, Dissidence and DemocracyÔÇŁ), kt├│ry odb─Ödzie si─Ö 11 maja o godz. 10:00 w auli A1 w gmachu Wydzia┼éu Filologicznego U┼ü. Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Jaros┼éaw P┼éuciennik.

Tomas Venclova (ur. 11 wrze┼Ťnia 1937 w K┼éajpedzie) to litewski poeta, eseista, publicysta, badacz i t┼éumacz literatury pi─Öknej, obro┼äca praw cz┼éowieka, przyjaciel Czes┼éawa Mi┼éosza i Josifa Brodskiego. Emigrant polityczny z komunistycznego ZSRR. Dosta┼é m.in. Krzy┼╝ Wielki Orderu Zas┼éugi Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu wybitnych zas┼éug w umacnianiu mi─Ödzykulturowego dialogu oraz krzewieniu idei humanizmu, za popularyzowanie dorobku kulturowego Polski.

Ellen Hinsey to ur. w Bostonie w 1960 r. ameryka┼äska pisarka zainteresowana najbardziej relacj─ů historii, etyki i demokracji. Zajmowa┼éa si─Ö dziennikarskimi relacjami o katastrofie smole┼äskiej, polityk─ů W─Ögier, spu┼Ťcizn─ů Vaclava Havla w Czechach oraz narodzinami system├│w antyliberalnych. Napisa┼éa razem z Venclow─ů ÔÇ×Magnetic North: Conversations with Tomas Venclova (Rochester University Press, 2017) przet┼éumaczone ju┼╝ na niemiecki i polski. Laureatka wielu presti┼╝owych ┼Ťwiatowych i europejskich nagr├│d literackich. Ostatnio tak┼╝e autorka ÔÇ×Listu do przyjaci├│┼é demokrat├│w w Polsce.ÔÇŁ