Wykład Jana Jeništy

Godzina rozpocz─Öcia:

Pomorska 171/173

90-236 Łódź

Zak┼éad Literatury Polskiej XX i XXI wieku zaprasza na wyk┼éad Jana Jeni┼íty (Univerzita Palack├ęho v Olomouc / Uniwersytet Palackiego w O┼éomu┼äcu) LITERATURA POLSKA W CZECHACH.

Wykład odbędzie się w czwartek, 24 maja o godz. 10.00 w s. 1.03 (Wydział Filologiczny UŁ)

dr Jan Jeni┼íta ( ur. 1983) uko┼äczy┼é filologi─Ö polsk─ů i ukrai┼äsk─ů na Uniwersytecie Palackiego w O┼éomu┼äcu (Czechy), gdzie obecnie pracuje jako asystent w Katedrze Slawistyki. Zajmuje si─Ö zagadnieniami z zakresu translatologii, literatury, kultury i sztuki polskiej po II wojnie ┼Ťwiatowej. T┼éumaczy┼é m.in. proz─Ö Micha┼éa Witkowskiego, ┼üukasza D─Öbskiego, Sylwii Chutnik, ksi─ů┼╝ki Filipa Springera oraz wiersze Jacka Dehnela, Piotra Macierzy┼äskiego i Edwarda Pasewicza. Jest tak┼╝e pasjonatem i kolekcjonerem designu. W ostatnich latach zorganizowa┼é wystawy por├│wnuj─ůce polski i czechos┼éowacki design epoki socjalizmu, m.in. we Wroc┼éawiu, Gdyni, Kielcach, Warszawie, Pradze, Madrycie i Moskwie.