Wystawa ÔÇ×Drzewa w krajobrazieÔÇŁ na Wydziale Zarz─ůdzania

CZERWCA / 2017

Godzina rozpocz─Öcia:

12:01

W dniach 1 - 13 czerwca br. na Wydziale Zarz─ůdzania Uniwersytetu ┼ü├│dzkiego mo┼╝na zapozna─ç si─Ö z wystaw─ů zdj─Ö─ç autorstwa Piotra Wypycha "Drzewa w krajobrazie. Zesp├│┼é Park├│w Krajobrazowych Wojew├│dztwa ┼ü├│dzkiego".

S─ů to ┼Ťwiadomie kszta┼étowane obrazy fotograficzne wed┼éug wieloletnich kreacji i cykli tw├│rczych artysty. Piotr swe ulubione drzewa fotografuje latami systematycznie i systemowo w zmiennym ┼Ťwietle dnia i o r├│┼╝nych porach roku. Wiele temat├│w ÔÇô cykli fotograficznych ÔÇ×po zm─ÖczeniuÔÇŁ materia┼éem zarzuca ÔÇô aby wr├│ci─ç do nich po latach. Powstaje w ten spos├│b ciekawy materia┼é por├│wnawczy dla nauki ÔÇô na podstawie du┼╝ych przedzia┼é├│w czasowych od powstania poszczeg├│lnych zdj─Ö─ç w podobnych kadrach tego samego obiektu-drzewa mo┼╝emy prze┼Ťledzi─ç tempo i skal─Ö zmian zwi─ůzanych z danym drzewem i jego otoczeniem. Niniejsza wystawa ukazuje zdj─Öcia drzew wykonane w technice podczerwieni. Autor przedstawia nam pojedyncze i zbiorowe portrety drzew z terenu park├│w krajobrazowych wojew├│dztwa ┼é├│dzkiego. Portrety te ukazuj─ů nie tylko najbardziej cenne i znamienite drzewa ale i drzewa powszechnie spotykane w swym naturalnym otoczeniu, kt├│re buduj─ů niepowtarzalne krajobrazy. Z jednej strony mamy do czynienia z materia┼éem fotograficznym dokumentuj─ůcym obraz ziemi z drzewem/drzewami w roli g┼é├│wnej w danym miejscu i czasie, a z drugiej strony ten┼╝e obraz posiada atrakcyjne walory artystyczne.

wystawa_wz

Piotr Wypych - le┼Ťnik, artysta grafik, artysta fotografik, dr nauk humanistycznych. Pracuje od 1995 roku w Zespole Nadpilicznych Park├│w Krajobrazowych, a od 2013 w Zespole Park├│w Krajobrazowych Wojew├│dztwa ┼ü├│dzkiego. Jest autorem ponad 20 opracowa┼ä albumowych zwi─ůzanych z Ziemi─ů ┼ü├│dzk─ů i ┼ü├│dzkimi Parkami Krajobrazowymi. Od ponad 25 lat z pasj─ů fotografuje drzewa (i nie tylko).

Piotr Wypych o wystawie:

Ca┼éa zasada fotografii IR (Infrared Rays - podczerwie┼ä, promieniowanie podczerwone) opiera si─Ö na na┼Ťwietlaniu zdj─Öcia ┼Ťwiat┼éem podczerwonym, niewidocznym dla ludzkiego oka. Fale ┼Ťwietlne widzialne dla cz┼éowieka to tylko niewielki zakres ca┼éego widma ┼Ťwiat┼éa. Poza granicami tego stosunkowo w─ůskiego obszaru znajduje si─Ö z jednej strony ultrafiolet, a z drugiej podczerwie┼ä. Zachowuje si─Ö ono zupe┼énie inaczej ni┼╝ znane nam ┼Ťwiat┼éo widzialne. Tak jak czarne materia┼éy poch┼éaniaj─ů ┼Ťwiat┼éo widzialne, a bia┼ée je odbijaj─ů, tak w podczerwieni wi─Ökszo┼Ť─ç przedmiot├│w odbija ┼Ťwiat┼éo inaczej. Najbardziej znanym tego przyk┼éadem jest chlorofil zawarty w ro┼Ťlinach. Odbija on podczerwie┼ä zdecydowanie najsilniej, co w rezultacie sprawia, ┼╝e li┼Ťcie i trawy na fotografiach IR staj─ů si─Ö bia┼ée. Im ja┼Ťniejsza ÔÇô m┼éoda ziele┼ä i mocniejsze ┼Ťwiat┼éo tym przekonwertowana ziele┼ä jest bielsza. Niebo z kolei staje si─Ö czarne, poniewa┼╝ poch┼éania pasmo podczerwone. Krajobraz drzew jest wi─Öc w podczerwieni szczeg├│lnie interesuj─ůcy. Dla cel├│w nie tylko estetycznych ale i naukowych wa┼╝nym zjawiskiem jest w┼éa┼Ťciwo┼Ť─ç odbijania tego promieniowania w r├│┼╝nej intensywno┼Ťci przez chlorofil obecny w ig┼éach i li┼Ťciach ro┼Ťlin. Z tego powodu ro┼Ťlinno┼Ť─ç fotografowana w podczerwieni daje obraz zr├│┼╝nicowany - w zale┼╝no┼Ťci od gatunk├│w (efekt Wooda). Wystawa "Drzewa w krajobrazie" z jednej strony ukazuje pi─Ökno drzew w zupe┼énie innej dominancie barwnej, a z innej strony pozwala odczyta─ç wiele cennych informacji o r├│┼╝nych gatunkach, kt├│rych obraz przetransponowany jest na podczerwie┼ä.