"Zmiany klimatu - co mog─ů zrobi─ç rz─ůdy i zwykli obywatele" dr Katarzyna Do┼Ťpia┼é-Borysiak

GRUDNIA / 2018

Godzina rozpocz─Öcia:

Karskiego 5

Łódź

Globalne zmiany klimatu s─ů zaliczane do kluczowych wyzwa┼ä XXI wieku. Prowadz─ů one do zmian w rolnictwie, zmniejszenia b─ůd┼║ utraty dost─Öpu do wody pitnej, wyst─Öpowania nag┼éych zjawisk pogodowych. Zmiany te powodowa─ç mog─ů niebezpieczne dla pa┼ästw zjawiska jak kl─Öski g┼éodu, czy migracje, zagra┼╝aj─ůc podstawowym potrzebom egzystencjonalnym wsp├│lnot lokalnych i ca┼éych narod├│w. W skrajnym przypadku mog─ů przyczyni─ç si─Ö do destabilizacji politycznej, a nawet konfliktu mi─Ödzynarodowego. Powstaj─ů wi─Öc pytania: jak powinny zachowa─ç si─Ö rz─ůdy, politycy, ale r├│wnie┼╝ obywatele, by zatrzyma─ç lub co najmniej zmniejszy─ç skal─Ö zmian? Odpowiedzi na nie poszukamy podczas si├│dmego wyk┼éadu w ramach comiesi─Öcznego cyklu ÔÇ×Projekt wiedza ÔÇô Uniwersytet ┼ü├│dzki w EmpikuÔÇŁ. Wyg┼éosi go dr Katarzyna Do┼Ťpia┼é-Borysiak z Katedry System├│w Politycznych Wydzia┼éu Studi├│w Mi─Ödzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu ┼ü├│dzkiego.