POSZUKUJEMY
Wielokulturowość, społeczne i ekonomiczne przemiany oraz niepohamowana ciekawość świata utworzyły żywy organizm uczelni o interdyscyplinarnym DNA. Skupienie na człowieku, odpowiedź na lokalne wyzwania, przekładające się na globalne problemy to nasze priorytety badawcze.
PLATFORMA E-CZŁOWIEK. GENY POLAKÓW NA PRZESTRZENI DZIEJÓW
Ciekawość świata leży w naszym DNA. Naukowcy z Katedry Biofizyki Molekularnej (Biobank UŁ) i Katedry antropologii Uniwersytetu Łódzkiego są pierwszymi członkami naszej społeczności, których projekt w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa uzyskał dofinansowanie w wysokości 6.669.971,00 zł.
Badacze #UniLodz pracują nad genetyczną mapą kraju, która pokaże zdrowotną kondycję ludzi zamieszkujących tereny Polski na przestrzeni wieków. Uzyskane informacje pomogą określić, na jakie choroby cywilizacyjne narażeni są mieszkańcy poszczególnych rejonów naszego kraju. Dzięki projektowi dane Biobanku i Katedry antropologii są dostępne na ogólnodostępnej platformie E-człowiek.
GENOMOWA MAPA POLSKI
Otwartość na to, co nowe i gotowość do poszerzania horyzontów. Odkrycia naukowe rodzą się na kanwie współpracy. Mają w tym udział także naukowcy #UniLodz, którzy digitalizują genetyczne zasoby pracowni Biobank i udostępniają je z wykorzystaniem repozytorium Local EGA - pierwszej w Polsce instancji Europejskiego Archiwum Genomów. Wygenerowane w trakcie projektu dane (pełne genomy i egzomy) tworzą zbiór, dzięki którym możliwy jest rozwój medycyny spersonalizowanej.
Dzięki projektowi finansowanemu z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa badacze z Uniwersytetu Łódzkiego otrzymali 10 000 000 zł i mają szansę na stworzenie na Uniwersytecie Łódzkim specjalistycznego centrum sekwencjonowania genomu o zasięgu globalnym.
NAGRODA IM. PROF. KOTARBIŃSKIEGO
Dzięki ufundowaniu Nagrody im. Profesora Tadeusza Kotarbińskiego udało się stworzyć nieocenioną wartość – ogólnopolskie środowisko wybitnych humanistów, którzy w przyszłości wyznaczać będą kierunki rozwoju nauki.