15 marca, 2019 r.

Doktorant UŁ nominowany do Kryształowej Karty Polskiego Reportażu

fot. Jay Aka

Kryształowa Karta Polskiego Reportażu to wyróżnienie dla książek reporterskich, które zostanie przyznane podczas Festiwalu Reportażu w Lublinie już po raz czwarty. Tomasz Grzywaczewski został nominowany w kategorii Nagroda Publiczności za książkę „Granice marzeń. O państwach nieuznawalnych”.

Pozostali nominowani autorzy to Marcelina Szumer-Brys za książkę "Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji", Ilona Wiśniewska za książkę "Lud. Z grenlandzkiej wyspy", Iza Michalewicz za książkę "Zbrodnie prawie doskonałe” oraz Jacek Hołub za książkę "Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci".

Swój głos na najlepszy reportaż można oddać na stronie organizatora Polskiego Radia Lublin, Festiwalu Reportażu: https://radio.lublin.pl/news/iv-festiwal-reportazu-w-lublinie?fbclid=IwAR1hTznvtsxXvhbpAKwIRS6XrWRwATIjbaEWFgP0JHV0Q77_p2CG5mLNd-A

Recenzję książki Tomasza Grzywaczewskiego przedstawia dziennikarz, historyk, ekspert z zakresu terytorium Kaukazu – Wojciech Górecki.

„Granice marzeń. O państwach nieuznawanych”

Od Donbasu przez Naddniestrze, Abchazję i Osetię Południową aż po Górski Karabach.

„Mieszkańcy postsowieckich państw nieuznawanych od ponad ćwierć wieku padają ofiarą wielkiej mocarstwowej polityki. Tomasz Grzywaczewski wyruszył w podróż po tych widmowych republikach. Opisał procesy historyczne i wielką politykę. Wyjeżdżając do Górskiego Karabachu w 2015 roku, nie przypuszczał, że już w rok później dojdzie tam do niespotykanej od dwóch dekad eskalacji konfliktu. Będąc zimą 2015 roku na froncie pod Donieckiem, nie podejrzewał, że obserwuje pierwszy akt długotrwałej uśpionej wojny. Widział natomiast, jak w cieniu nieustających konfliktów toczy się codzienne życie. Ta książka to osobiste historie tych, którzy ćwierć wieku po upadku sowieckiego imperium marzą o normalności, o posiadaniu paszportów, które pozwolą im swobodnie podróżować, o walucie, która ma jakąś wartość, i o reprezentacjach startujących w mistrzostwach i igrzyskach na takich samych prawach jak inni – pod własnymi barwami. A przede wszystkim marzą o pokoju.

Książka Tomasza Grzywaczewskiego zabiera nas w inny wymiar, do równoległej rzeczywistości, w której Abchazja wygrywa z Pendżabem w finale piłkarskich mistrzostw świata (tyle że organizatorem turnieju nie jest FIFA, ale CONIFA), pieniądze są z plastiku i przypominają żetony do wózków w markecie (to w nieuznanym Naddniestrzu), a nieistniejąca oficjalnie granica (pomiędzy nieuznaną Osetią Południową a resztą Gruzji) dzieli faktycznie na pół wioski i pastwiska. Poradzieckie parapaństwa istnieją już trzecią dekadę i nic nie wskazuje na to, by miało się coś zmienić. Przeciwnie, do starych dołączyły ostatnio tak zwane republiki ludowe w ukraińskim Donbasie. Blisko granic Polski i UE rozciągają się Dzikie Pola XXI wieku. Warto je poznać.”

Więcej na temat książki opowiada sam autor – Tomasz Grzywaczewski:

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Na UŁ powstaje Centrum Dialogu o Afryce
Następna wiadomość UŁ dołącza do sojuszu w ramach „European Universities”