11 kwietnia, 2018 r.

Uruchamiamy spiralę życzliwości – zbiórka

fot. Maciej Andrzejewski, UŁ

14 kwietnia obchodzony jest w Polsce Dzień Ludzi Bezdomnych. To nieformalne święto zainicjował twórca stowarzyszenia Monar i Ruchu Wychodzenia z Bezdomności Markot – Marek Kotański. Głównym celem tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób bezdomnych. Z tej okazji Centrum Innowacji Społecznych UŁ w ramach projektu „Skrzynka Domni-Bezdomni”, po raz pierwszy organizuje zbiórkę rzeczy realizujących potrzeby indywidualne osób bezdomnych na Wydziałach UŁ.

Akcja prowadzona będzie w dniach 16 - 17 kwietnia br. na Wydziale Filozoficzno-Historycznym (ul. Lindleya 3/5), Wydziale Nauk o Wychowaniu (ul. Pomorska 46/48, ul. Smugowa 10/12) i Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym (ul. POW 3/5).

Zbiórka obejmuje:

-> potrzeby wspólne, najczęściej wymieniane przez osoby bezdomne, a wśród nich:

• żywność długoterminowa (kasza, ryż, konserwy, makarony, mąka, cukier, kawa, herbata, itp.)
  • słodycze dla dzieci
  • środki higieniczne i kosmetyczne
  • bilety MPK
  • materiały plastyczne dla dzieci (farby, kredki, bloki rysunkowe, plastelina, itp.)

-> potrzeby indywidualne osób bezdomnych, które dostępne są na plakatach rozmieszczonych na wydziałach oraz na stronie:

Czym jest skrzynka Domni-Bezdomni?

Fizycznie skrzynka mieści się na Placu Barlickiego („Zielony Rynek”) w Łodzi, w jednym z pawilonów handlowych. Na skrzynkę składa się 10 kartek z potrzebami osób bezdomnych i 10 skrytek, z których każda zamykana jest na osobną kłódkę. Klucze do nich ma tylko wolontariusz i osoba bezdomna, potrzebująca pomocy. W skrytki można wrzucać dary, a te które się nie mieszczą przekazać wolontariuszowi – opiekunowi skrytki. W ten sposób pomagający za pośrednictwem Skrzynki Domni-Bezdomni ma pewność, że przekazywane wsparcie trafia bezpośrednio do osoby bez domu oraz odpowiada jej realnym potrzebom.

Celem projektu Skrzynka Domni-Bezdomni jest pomoc w realizacji podstawowych potrzeb osób bez domu, a co za tym idzie, ułatwienie im wychodzenia z bezdomności. Skrzynka stanowi również „łącznik” pomiędzy między tymi, którzy mają i chcą się dzielić, a osobami, które potrzebują i odważyli się o coś poprosić. Stąd nazwa "Domni-Bezdomni".

Jakie były jej początki?

Skrzynka działa w Łodzi od 2015 r. Jest to lokalna adaptacja projektu autorstwa absolwentki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Eugenii Wasylczenko, stanowiący efekt jej pracy licencjackiej pt. „Każdy może trafić na ulicę”, zrealizowanej w pracowni Krzysztofa Wodiczko. Pomysł został przeniesiony na grunt łódzki przez Łódzkie Partnerstwo Pomocy w sytuacji Wykluczenia i Bezdomności (ŁPP) ramach I Pilotażu Rewitalizacji. Półtora roku temu w akcję włączył się Uniwersytet Łódzki, który pomógł ją reaktywować.

Zbiórkę w całości koordynować będą wolontariusze Skrzynki, którzy w tych dniach od 10.00 do 16.00 będą do pełnej dyspozycji osób włączających się w akcję.

Kontakt do wolontariuszy -> 732 940 409, 737 933 335.

Więcej na temat bezdomności -> https://www.uni.lodz.pl/aktualnosc/szczegoly/bezdomnosc-i-jej-oblicza

Materiał źródłowy: CEIN UŁ

Redakcja: Centrum Promocji