8 sierpnia, 2019 r.

Uruchomiono Wirtualną Katedrę Etyki i Prawa

fot. Pixabay

Badania i analiza wyzwań dotyczących prawa oraz etyki w odniesieniu do sztucznej inteligencji i jej powiązań z innymi technologiami – to główne zadania Wirtualnej Katedry Etyki i Prawa, której działalność zainaugurował w środę minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Podczas środowego spotkania podpisano porozumienie w sprawie powołania Wirtualnej Katedry Etyki i Prawa. Jego sygnatariuszami są: minister cyfryzacji Marek Zagórski, przedstawiciele NASK, Polskiej Akademii Nauk oraz uczelni wyższych: Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Uniwersytetu w Białystoku, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Warszawski i Politechniki Warszawskiej. Stałym przedstawicielem z ramienia UŁ jest prof. Monika Namysłowska.

Jak poinformowało w przesłanym PAP komunikacie prasowym Ministerstwo Cyfryzacji, podstawowym celem Wirtualnej Katedry Etyki i Prawa będzie doradzanie i proponowanie rządowi działań wspierających rozwój i stosowanie rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI). Oprócz monitoringu i badań jej zadaniami będzie również: proponowanie zmian prawnych dostosowanych do zmieniającej się rzeczywistości oraz wydawanie wytycznych z zakresu etyki.

W pierwszym inaugurującym posiedzeniu katedry wzięli udział minister cyfryzacji Marek Zagórski oraz przedstawiciele uczelni i instytucji, w których prowadzone są badania naukowe obejmujące obszary sztucznej inteligencji.

„To właśnie sztuczna inteligencja może być motorem napędowym zmian i szansą na podniesienie jakości życia, usług publicznych oraz powstanie dużej liczby wysokopłatnych miejsc pracy” – podkreślił podczas środowego spotkania minister Zagórski, cytowany w komunikacie. „Warunkiem dynamicznego rozwoju AI w Polsce jest stworzenie silnego polskiego ekosystemu Sztucznej Inteligencji wraz z ośrodkiem koordynującym jego zarządzanie” – dodał.

Szef Ministerstwa Cyfryzacji podkreślił, że wiąże się to z koniecznością stworzenia odpowiednich warunków prawnych dla polskich firm i specjalistów z tej dziedziny – czego efektem ma być dynamiczny rozwój polskiej gospodarki, która będzie mogła konkurować na arenie globalnej. Celem Wirtualnej Katedry Etyki i Prawa jest wspomożenie tego procesu.

Więcej -> http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C78112%2Curuchomiono-wirtualna-katedre-etyki-i-prawa.html

Materiał źródłowy: PAP Nauka w Polsce

Poprzednia wiadomość Zanim ruszymy na grzyby – Projekt Wiedza: UŁ w Empiku
Następna wiadomość Kim są polskie „galerianki”?