V Konferencja Naukowa Oblicza Wojny. Miasto i Wojna

Wydział Filozoficzno-Historyczny

Kaminskiego 27 a

Organizator:

Katedra Historii Średniowiecznej, Katedra Historii Polski XIX wieku, Katedra Historii Polski i Świata po 1945 r., Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ, Instytut Historii UŁ, PTH Odział Łódź

Kierownik:

prof. Jarosław Kita prof. Tadeusz Grabarczyk

Sekretarz:

dr Magdalena Pogońska-Pol

Tematyka:

Już po raz piąty zapraszamy do udziału w konferencji OBLICZA WOJNY, której tematem będzie tym razem MIASTO I WOJNA. Na przestrzeni wieków miasta wielokrotnie odgrywały kluczową rolę w kontekście działań wojennych. Spory o nie bywały zarzewiem konfliktów, stanowiły cel strategiczny operacji, były terenem zbrojnych zmagań. Nie mniej istotną rolę pełniły jako miejsce funkcjonowania jednostek i instytucji wojskowych, ośrodki produkcyjne i zaopatrzeniowe dla armii. Należy też zauważyć, że to właśnie mieszkańcy miast często dźwigali na swoich barkach ciężar wojen, czy to w nich uczestnicząc, czy wspierając armię. To także miasta i zamieszkująca je ludność dotkliwie doświadczały skutków konfliktów. Wszystko to sprawia, że miasta stanowić mogą bardzo interesujący temat rozważań konferencyjnych, do udziału w których serdecznie zapraszamy.

Proponowane zagadnienia

• miasto jako miejsce stacjonowania wojsk

• umocnienia miejskie

• miasto jako zaplecze armii