O żydowskiej Łodzi w Muzeum POLIN z udziałem naukowców UŁ

W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN trwa (25-27 sierpnia br.) konferencja międzynarodowa „Metropolia z przypadku? Żydowska Łódź od XIX wieku do współczesności”. Udział w niej biorą również naukowcy Uniwersytetu Łódzkiego, a jednym z organizatorów jest Centrum Badań Żydowskich im. Filipa Friedmana UŁ.

Konferencja Łódź żydowskaWykład specjalny prof. Natalii Aleksiun (Uniwersytet Florydy).

Podczas konferencji prezentowane są najnowsze interdyscyplinarne badania dotyczące historii społeczności żydowskiej w Łodzi przed, w trakcie i po Zagładzie, czerpiące z z historii, kulturoznawstwa, studió nad pamięcią, studiów miejskich, ekonomii i sztuki. Wykład specjalny pt. „Między sztetlem a metropolią: Pisanie żydowskiej historii miejskiej w Europie Środkowo-Wschodniej” wygłosiła prof. Natalia Aleksiun (Uniwersytet Florydy).  

Oprócz wykładu specjalnego, konferencja obejmuje siedem paneli. Wśród badaczy z uczelni i jednostek naukowych polskich i zagranicznych uczestniczą w nich m.in. naukowcy Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ: dr hab. Kamil Śmiechowski, prof. UŁ, dr Ewa Wiatr i dr Adam Sitarek (w charakterze prowadzących i dyskutantów). Obrady konferencji są nagrywane. 

Wydarzenie towarzyszy obchodom 80. rocznicy likwidacji Litzmannstadt-Getto.  

Materiał: Muzeum POLIN
Zdjęcie: dr Adam Sitarek
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ