Uroczyste otwarcie kongresu odbyło się w uniwersyteckiej auli im. prof. Wacława Szuberta.
Obrady i panele tematyczne kongresu, którego gospodarzem i jednym z głównych organizatorów jest Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ, potrwają do piątku 20 września, a bogactwo sesji, paneli i imprez towarzyszących wydarzeniu jest tak ogromne, że sam program liczy aż 93 strony.
Ceremonia otwarcia kongresu z udziałem władz uczelni, naukowych organizacji politologicznych, władz samorządowych miasta i województwa, odbyła się w auli UŁ im. prof. Wacława Szuberta. Zebranych gości kongresu w imieniu kolegium dziekańskiego WSMiP powitała dr Agata Włodarska-Frykowska, sekretarz kongresu.
Jestem przekonana, że 6. Ogólnopolski Kongres Politologiczny to wielkie święto, które będziemy wspólnie celebrować
– zapewniała.
Rektor UŁ prof. Rafał Matera, witając uczestników kongresu, nawiązał do tragedii powodzian i akcji pomocy dla nich, w którą włączyła się także nasza uczelnia.
Witam w Łodzi, mieście dzisiaj bezpiecznym, w przeciwieństwie do terenów południa Polski. Witam na Uniwersytecie Łódzkim - ludzkim, blisko potrzeb wszystkich pracowników, zarządzanym już przez nowe władze rektorskie. Dziękuję organizatorom ze WSMiP za wiarę w to, że można zrobić kongres wysokiej jakości. Mam nadzieję, że skoro tematem przewodnim jest polityka przyszłości, nie będziemy tu tylko utyskiwać, że polityka idzie źle, ale że będziemy mogli podczas kongresu wypracować cenne rozwiązania na przyszłość
– podkreślał rektor UŁ.
Uczestników kongresu powitał rektor UŁ prof. Rafał Matera.
Prof. dr hab. Magdalena Musiał-Karg, prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych zapewniała, że 6. Ogólnopolski Kongres Politologii to nie tylko spotkanie umysłów, ale także tworzenie wspólnoty, która inspiruje do pracy badawczej, to miejsce dyskusji na temat wyzwań środowiska politologicznego, źródło pomysłów i inspiracji. Podziękowała wszystkim zaangażowanym za wysiłek, jaki włożyli w organizację wydarzenia.
Ze słowami powitania do uczestników kongresu zwrócili się też m.in. prof. dr hab. Jolanta Itrich-Drabarek, przewodnicząca Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk, prof. dr. Pablo Oñate z Uniwersytetu w Walencji – prezydent International Political Science Association oraz – w roli gospodarza – prof. Ryszard Machnikowski, dziekan WSMiP UŁ.
Polskie środowisko politologów bardzo aktywnie uczestniczy w dyskursie publicznym, jesteśmy znani z okienek telewizorów jako eksperci, tematów do analizy nam nie brakuje, a nawet przybywa. Temat kongresu wskazuje, że stoi przed nami wiele wyzwań w przyszłości
– mówił prof. Ryszard Machnikowski.
Nawiązując do motta UŁ Veritas et Libertas dziekan WSMiP podkreślił, że odnosi się ono do wolności w działalności badawczej, ale nie tylko.
Prawdę możemy głosić tylko w warunkach wolności, wolności od ograniczeń. Polska nauka wymaga deregulacji, by wyzwolić się od ograniczeń, którym zostaliśmy poddani
– stwierdził dziekan WSMiP.
Na zakończenie ceremonii otwarcia najbardziej zaangażowani w organizację kongresu dr Agata Włodarska-Frykowska i dr Paweł Stępień otrzymali od dziekana WSMiP podziękowania i kwiaty, a prof. dr hab. Magdalena Musiał-Karg wręczyła wyróżnionym naukowcom nagrody Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych za najlepszą pracę doktorską i artykuł naukowy w dziedzinie nauk politycznych.
Po uroczystym otwarciu kongresu, w sali Rady Wydziału WSMiP odbyło się I Forum Współpracy Akademicko-Samorządowej dla przedstawicieli władz samorządowych. W dyskusji „Dylematy ustroju samorządowego. W poszukiwaniu optymalnego modelu reprezentacji” uczestniczyli: dr hab. Adam Gendźwiłł, prof. UW, Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia NSA, dr Anna Materska-Sosnowska z UW i prof. Anna Młynarska-Sobaczewska z PAN. Moderatorem był dr hab. Krzysztof Urbaniak, prof. UAM.
Materiał: WSMiP
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ