Uniwersytet Łódzki to społeczność, która dba o swoje najbliższe i dalsze otoczenie. Ważne jest dla nas, w jaki sposób gospodarujemy zasobami zarówno Ziemi, jak i społecznymi. Zobacz, jak ludzie Uniwersytetu Łódzkiego - naukowcy, nauczyciele akademiccy, pracownicy administracyjni i studenci - łączą siły, żeby promować wiedzę i użyteczne społecznie inicjatywy. 

Uniwersytet Łódzki jest też pierwszą uczelnią w Polsce, która zobowiązuje się do raportowania swoich działań na rzecz społecznej odpowiedzialności. 

ŚRODOWISKO

Zespół doradczy ds. polityki klimatyczno-środowiskowej

Zespół doradczy ds. polityki klimatyczno-środowiskowej w Uniwersytecie Łódzkim powstał z inicjatywy pracowników UniLodz, którzy chcieli działac w obliczu zmian klimatycznych. Jego celem jest budowanie wizerunku Uniwersytetu Łódzkiego jako uczelni świadomie dbającej o środowisko i integrowanie wiedzy z różnych dziedzin w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu oraz wypracowywanie rozwiązań stanowiących podstawę do działań administracyjnych. 

 

#MałeWielkieKroki

Uniwersytet Łódzki należy do dużych organizacji – pracuje i studiuje u nas niemal 30 tysięcy osób. To bardzo liczna grupa. Na tyle liczna, że pomoże nam zobrazować skalę problemu, jak i potencjału, jaki wiąże się z taką zbiorowością. 

Prognozy specjalistów napawają strachem, to prawda, jednak wiążą się one z tą wersją rzeczywistości, w której zwykli ludzie nie podejmują działania – pozostają przy swoich przyzwyczajeniach i biernie obserwują coraz to bardziej katastroficzne doniesienia ze świata natury. Jednak nadal możemy obrać inny kurs, wcielając w życie nawet drobne zmiany.

Wszyscy razem jesteśmy w stanie wpłynąć na los jedynej planety, na jakiej możliwe jest życie. W obecnych czasach każdy z pozoru niewielki gest ma znaczenie, gdy codziennie wykonują go tysiące osób.

Mając tę świadomość, przygotowaliśmy #MałeWielkieKroki – katalog dobrych eko praktyk Uniwersytetu Łódzkiego. Dokument, który pokazuje, jakie działania są w zasięgu ręki każdego z nas. Jego lektura podpowiada m.in., jak wdrożyć w życie standardy określone przez nas jako „zielone biuro” (czy też „zielony akademik”) oraz jak zacząć funkcjonować zgodnie z piramidą less waste, czyli wskazówkami jakie uchronią nas przed zbytnią produkcją śmieci i rzeczy.

Rozmowy o klimacie w miastach

Jak naukowa teoria ma się do praktyki zarządzania miastami? Na to pytanie odpowiedzą prowadzący i goście podcastów "Rozmowy o klimacie w miastach". Dr Paulina Legutko (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), dr Agnieszka Rzeńca (Uniwersytet Łódzki), prof. Piotr Skubała (Uniwersytet Śląski w Katowicach) i dr Agnieszka Sobol (Instytut Rozwoju Miast i Regionów) wraz z zaproszonymi gośćmi - naukowcami, ekspertami, samorządowcami i aktywistami, stworzyli 11 rozmów, o tym, jakie działania są podejmowane w kontekście przygotowania polskich miast do zmian klimatycznych.

 

Segreguj świadomie

„Segreguj świadomie!” to kolejny punkt, jaki wdrażamy w ramach projektu #MałeWielkieKroki, którego realizację zapoczątkowaliśmy na początku 2020 roku. Koncentruje się on na kreowaniu prośrodowiskowych postaw, opracowywaniu ekologicznych rozwiązań oraz zapoznawaniu odbiorców z prostymi sposobami, za pomocą których można dbać o przyrodę.

Postępująca w szybkim tempie degradacja środowiska naturalnego sprawiła, że bycie „eko” stało się nie tylko modne, ale również konieczne. Przypominamy i podpowiadamy zatem co robić, by nasze najbliższe otoczenie było czystsze i bardziej przyjazne dla zdrowia. Czasem wydaje nam się, że znamy te zasady, ale część z nich wciąż potrafi nieco zaskoczyć. Dlatego Uniwersytet Łódzki rozpocząl współpracę z MPO, którego przedstawiciele odpowiadają na nurtujące nas pytania.

Trash Challenge UŁ

#TrashChallenge za nami! W 2 godziny zapełniliśmy 100 worków na śmieci i przygotowaliśmy do utylizacji m.in. cztery rozpadające się kanapy oraz kilka porośniętych mchem foteli. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w tym ważnym zadaniu (pozdrawiamy Jednostkę Strzelecką 1257!).

 

LOKALNE SPOŁECZNOŚCI

Budżet obywatelski EkSocu

Łódź słynie z budżetu obywatelskiego. Za jego sprawą łodzianie samodzielnie wybierają projekty, jakie realizowane są potem na terenie miasta. Dzięki ich inicjatywie powstają woonerfy, wykonywane są nasadzenia, odnawiane wspólne przestrzenie. Czerpiąc inspirację od najlepszych, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny uruchomił analogiczny program dla członków swojej społeczności. 

 

Psia kość!

Co roku Uniwersytet Łódzki zbiera dary dla schroniska w Łodzi: karmę – zwłaszcza specjalistyczną, a także koce, smycze, zabawki, kagańce, leki.

Przez cały listopad na wszystkich wydziałach UŁ, w Bibliotece, w akademikach, w Przedszkolu UŁ, Publicznym Liceum UŁ, a także w Rektoracie i w Centrum Promocji UŁ członkowie naszej społeczności moga wkładać dary do specjalnie oznakowanych pojemników.

 

Szlachetna Paczka

Każdego roku społeczność akademicka pomaga najbardziej potrzebującym rodzinom z Łodzi i regionu łódzkiego. Studenci i pracownicy zamieniają się w wolontariuszy - wspólnie planują zakupy, szykują prezenty dla potrzebujących rodzin, a czasami również bezpośrednio je wręczają.

Za kwiaty dziękujemy!

Piękny bukiet? Nie, nie, nie – na UŁ za kwiaty dziękujemy! Nasza uczelnia co roku zachęca do korzystania z alternatywnego sposobu, w jaki można okazać promotorom oraz recenzentom wdzięczność za wspólne lata nauki. Jest nim akcja charytatywna o nazwie „Za kwiaty dziękujemy!”, którą prowadzimy już od ponad 10 lat. Dzięki niej nie tylko ułatwiamy studentom zakup upominków dla wykładowców, ale także umożliwiamy niesienie pomocy tym, którzy najbardziej tego potrzebują.

Zasady są proste – współpracujemy z trzema fundacjami: Słonie na Balkonie, Happy Kids i Moje Drzewko Pomarańczowe, które na co dzień zajmują się dziećmi wymagającymi opieki. Podopieczni tych instytucji, używając swojej niezwykłej, dziecięcej wyobraźni tworzą w ramach zabawy rysunki dedykowane naszej uczelni. Powstałe w ten sposób obrazki przekształcamy w kartki, jakie można nabyć w ramach prezentu dla komisji egzaminacyjnej. Całkowity dochód z ich sprzedaży przekazujemy fundacjom, wspierając codzienne potrzeby małych artystów.

RAPORT SPOŁECZNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI UCZELNI

Z dumą przedstawiamy pierwszy raport społecznej odpowiedzialności Uniwersytetu Łódzkiego za lata 2017-2018. To wynik działań podejmowanych przez uczelnię na rzecz społecznej odpowiedzialności i realizacji zasad zrównoważonego rozwoju. W 2017 roku zostaliśmy sygnatariuszem Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności, a w 2018 podpisaliśmy Kartę Różnorodności. Nasze starania zostały wyróżnione także przez Komisję Europejską, dzięki czemu możemy posługiwać się prestiżowym logiem „HR Excellence in Research”. Cieszymy się, że nasze dążenia w obszarze doskonalenia wymiaru naukowego i pozanaukowego zostały zauważone, ale mamy też poczucie odpowiedzialności za działania oraz decyzje i z jeszcze większa uwagą chcemy wypełniać podjęte zobowiązania.

Społeczna odpowiedzialność oraz zrównoważony rozwój to ważne koncepcje porządkujące życie społeczno-gospodarcze. Jako ważny ośrodek naukowy, badawczy i dydaktyczny, chcemy wdrażać i pokazywać, jak w praktyce realizować działania społecznie odpowiedzialnie i służące zrównoważonemu rozwojowi. Społeczną odpowiedzialność rozumiemy jako branie odpowiedzialności za własne decyzje oraz ich wpływ na społeczeństwo i środowisko.

Jesteśmy odpowiedzialni za jakość edukacji przyszłych kadr. Wychodzimy naprzeciw potrzebom praktyki gospodarczej, dostosowujemy programy kształcenia do potrzeb rynku pracy. Podejmujemy wyzwania naukowe o dużej wartości społecznej i gospodarczej. Rezultaty naszych prac badawczych służą społeczeństwu i wspierają rozwój biznesu. Jako odpowiedzialny pracodawca staramy się zapewniać dobre warunki pracy oraz stwarzać możliwości rozwoju zawodowego. Wzmacniamy współpracę międzynarodową oraz jesteśmy partnerem dla przedstawicieli różnych sektorów w regionie i kraju.

Prezentowany raport zawiera najważniejsze informacje o działaniach wpisujących się w społeczną odpowiedzialność podejmowanych w ostatnich dwóch latach, kiedy nasza aktywność w tym obszarze stała się bardziej uporządkowana. Wypełniając zobowiązania wynikające z podpisanych przez nas dokumentów dotyczących społecznej odpowiedzialności powołano stanowiska Pełnomocnika ds. społecznej odpowiedzialności uczelni oraz doradcy ds. HR. Ich zadaniem jest usystematyzowanie podejmowanych działań, a także inicjowanie nowych projektów oraz monitorowanie realizowanych przedsięwzięć.

To pierwszy dla Uniwersytetu Łódzkiego dokument, w którym wyjaśniany nasze rozumienie społecznej odpowiedzialności. Oddając go w Twoje ręce mamy nadzieje, że zainspirujemy kolejne uczelnie do przygotowania swoich raportów społecznych, a wszystkich naszych interesariuszy zachęcimy do jeszcze większej aktywności na rzecz społecznej odpowiedzialności.

Chcemy, żeby działania wynikające z raportu kształtowały postawy i zachowania pracowników Uniwersytetu Łódzkiego. Naszą ambicją jest kreowanie środowiska społecznie odpowiedzialnego wewnątrz i na zewnątrz uczelni poprzez pokazywanie dobrych praktyk i inspirowanie do kolejnych społecznie odpowiedzialnych działań.

CEIN

CEIN, czyli Centrum Innowacji Społecznych UŁ, powstało z inicjatywy wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego: Filozoficzno-Historycznego z Nauk o Wychowaniu, Zarządzania i Ekonomiczno-Socjologicznym.

W polu zainteresowań i działań jednostki znajduje się przede wszystkim szeroko rozumiana innowacyjność społeczna, pojmowana jako nowatorskie, niestandardowe rozwiązania dotyczące wyzwań i problemów społecznych. Centrum podejmuje się również realizacji idei społecznej odpowiedzialności uczelni a także promocji Uniwersytetu Łódzkiego w środowisku lokalnym.

 

SERIA "ŻYJ ŚWIADOMIE!"

Wspólnie z dziennikarzami RMF FM naukowcu #UniLodz nagrali podcasty, w których opowiadają o koncepcji świadomego, dobrego życia. Wspólnie dowiadujemy sie co robić, żeby osiagnąć ten stan. 

 

SPRAWDŹ, CO OSTATNIO ZROBILIŚMY

Informacja o cookies!

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje

Przejdź do strony polityka prywatności