PROFIL PRACOWNIKA: Maria Nowakowska

PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE

CZYM SIĘ ZAJMUJĘ

BIOGRAM

  • mgr historii sztuki i mgr filologii polskiej
  • popularyzatorka dziedzictwa architektonicznego, przewodniczka po Łodzi, animatorka i aktywistka związana z autorką inicjatywą „Łódzki detal”/"Detal w mieście" realizowaną przy współpracy z Fundacją 2035
  • dyrektorka programowa Festiwalu Detalu Architektonicznego DetalFest, który został doceniony przez NID (udział w filmie "Powód do dumy" oraz w zbiorze reportaży "Coś bierzemy, coś dajemy") oraz wyróżniony jako 1 z 20 najlepszych polskich projektów na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury
  • odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego złotą odznaką za opiekę nad zabytkami (5.06.2020, legitymacja nr 8022)
  • przewodniczka po Łodzi, autorka 4 książek o lokalnej architekturze i sztuce w przestrzeni publicznej, 17 folderów i licznych artykułów popularyzujących zagadnienie detalu architektonicznego w promocji dziedzictwa
  • konsultantka merytoryczna wystawy stałej Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Lapidarium Detalu w Łodzi
  • współautorka i producentka gry o łódzkiej architekturze – „Łowcy detali” – która w 2018 r. została rozesłana do 296 łódzkich instytucji kultury i oświaty
  • stypendystka Prezydent Miasta Łodzi, laureatka licznych nagród za działalność społeczną i popularyzatorską (w tym Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Banku Santander)
  • współautorka 20 filmów i opracowań edukacyjnych o architekturze i rzeźbie byłych miast wojewódzkich woj. łódzkiego.

ZAINTERESOWANIA

  • antropologia i filozofia architektury
  • architektura i sztuka w przestrzeni publicznej Łodzi
  • etnografia
  • książka ilustrowana i komiks

OSIĄGNIECIA

2021

Opublikowanie artykułu "Open-air Łódź Sculpture Gallery and Its Influence on the City’s Aesthetics in 1972-1978" w czasopiśmie „On the W@terfront” (lista MEN).

Czynny udział w IV Międzynarodowej Konferencji “Aesthetic Energy of the City. Urban Images”, 9–10 kwietnia 2021.

Ukończenie studiów z historii sztuki w Instytucie Historii Sztuki UŁ. Praca dyplomowa pt. "Wzorcowe kształty. Łódzka rzeźba plenerowa z lat 1945-1989 jako narzędzie kształtowania tożsamości miasta." została oceniona jako bardzo dobra.

2020

Artykuł "Cisza i jej notacje – wokół partytur muzycznych twórców awangardy i konceptualizmu" został opublikowany w recenzowanym czasopiśmie naukowym „Zagadnienia Rodzajów Literackich”.

2019

Artykuł "Od Mafii Kwiatowej do Łowców Detali – popularyzacja dziedzictwa architektonicznego na przykładzie inicjatywy Łódzki detal" został opublikowany w recenzowanym tomie pokonferencyjnym „Łódź U like. 2018”.

Udział (wygłoszenie referatu) w organizowanej przez Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Instytut Kultury Polskiej międzynarodowej konferencji Pomniki. Europa Środkowo-Wschodnia 1918-2018.

Udział (wygłoszenie referatu) w organizowanej przez Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną ogólnopolskiej konferencji naukowej Nowe trendy w turystyce kulturowej.

2018

Łódź U like

Muzealia w konserwacji


POPULARYZACJA NAUKI

W ramach prowadzonej przez siebie działalności popularyzatorskiej przygotowałam następujące drukowane publikacje popularnonaukowe:

2016 – Łódzki detal. Przewodnik szlakiem detali architektonicznych (tekst przewodnika i zdjęcia, wydawca: Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju Regio)

2018 – Przewodnik szlakami secesji Łodzi i województwa łódzkiego (tekst przewodnika i zdjęcia, wydawca: Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju Regio)

2019 – Tyle piękna. O łódzkiej rzeźbie w przestrzeni miejskiej (wstęp do albumu zdjęć i wybór obiektów do sfotografowania, wydawca: Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja)

2020 – Tyle Piękna 2 (wstęp do albumu zdjęć, opracowanie wywiadów i wybór obiektów do sfotografowania, wydawca: Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja, książka w przygotowaniu)

KONTAKT I DYŻURY

Pomorska 171/173 90-236 Łódź