dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm

Pisarka i dziennikarka

Aleksandra Ziółkowska-Boehm – abolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, autorka wielu książek, które ukazują się w Polsce, w języku angielskim w USA i w Kanadzie. Fragmenty ukazały w języku niemieckim, portugalskim i ukraińskim. W latach 1977–1981 wchodziła w skład Redakcji Repertuaru Teatru Telewizji Polskiej.

Stypendystka m.in. Ministerstwa Kultury Ontario, Kanadyjsko-Polskiego Instytutu Naukowego, Fundacji Adama Mickiewicza w Toronto, waszyngtońskiego Institute of International Education, nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej, dwukrotnie amer.Fundacji Fulbrighta. Należy m.in.do: PEN America - NY, Fulbright Ass.-Washington DC, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Stow. Pisarzy Polskich w Warszawie, Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie, Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, The Polish Institute of Arts and Sciences of America, Polish American Historical Ass., Instytutu Józefa Piłsudskiego w NY, Polish Heritage Society of Philadelphia. M.in. otrzymała nagrody: Złoty Krzyż Zasługi, złotą odznakę Honorową Stowarzyszenia Ksiegarzy Polskich, medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nagrodę Fulbrighta, Fundacji Turzańskich, Albert Nelson Marquis Lifetime Achievement, Polish Heritage Society of Philadelphia Award, Skalny Civic Achievement Award - The Polish-American Historical Association, „Świadek historii” (IPN „w uznaniu szczególnych zasług w upamiętnianiu Historii Narodu Polskiego”).

Tematyka jej książek to: losy Polaków z wojną w tle, Melchior Wańkowicz (pisarz zadedykował jej książkę „Karafka La Fontaine’a” i zapisał w testamencie archiwum), amerykańscy Indianie (stryj pisarki, Korczak Ziolkowski rozpoczął rzeźbę wodza Crazy Horse w Pd. Dakocie), Ingrid Bergman (aktorka była bliską kuzynką męża pisarki, Normana), i koty. Autorka m.in.  „Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża” (nagroda londyńskiego Związku Pisarzy na Obczyznie), „Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon” (obywatelstwo honorowe gminy Sławno), „Lepszy dzień nie przyszedł już” (Wyrazy Uznania i Sympatii Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich), „Korzenie są polskie”,”Amerykanie z wyboru i inni”, „Nie minęło nic, prócz lat” (z Szymonem Kobylińskim), „Ulica Żółwiego Strumienia”, „Kanada, Kanada”, „Blisko Wańkowicza”, „Wokół Wańkowicza”, „Otwarta rana Ameryki”, „Ingrid Bergman prywatnie”, „Podróże z moją kotką”, „Pisarskie delicje”.

Aleksandra Ziółkowska-Boehm jest autorką scenariusza widowiska muzycznego „Drugi Korpus w piosenkach Ref-Rena”, zrealizowanego przez Telewizję Polską w 1991 r. (reż. Barbara Borys-Damięcka). Konsultowała i wystąpiła w filmach dokumentalnych poświęconych Zbigniewowi Brzezińskiemu, Stanleyowi Haidaszowi (reż. Zbigniew Kowalewski), Korczakowi Ziółkowskiemu (TV Filadelfia) i Melchiorowi Wańkowiczowi (reż. Piotr Morawski). Jest autorką wstępu do książki Janusza M. Palucha „Wczoraj i dziś. Polacy na Kresach” (Kraków 2013, oraz autorką przedmowy do: Tomasz Łychowski: „Spojrzenia. Wiersze Wybrane” (Rio de Janeiro 2016).