prof. Antonina Magdalena Śniadecka-Kotarska

Ambasador RP w Peru, Boliwii i Ekwadorze

Etnolog/antropolog kultury i polityki, latynoamerykanistka, Pierwsza polska badaczka prowadząca wieloletnie systematyczne badania terenowe w Ameryce Łacińskiej.

Antropolog kultury i polityki, pierwsza polska latynoamerykanista prowadząca systematyczne badania terenowe w Ameryce Łacińskiej w okresie 1993 – 2015 realizowane w ramach 11 grantów naukowych finansowanych przez: KBN, MNiSW, NCN i KE.

Specjalizuje się w badaniach zagadnień etnokulturowych i etnopolitycznych regionu andyjskiego, odgórnych i oddolnych mechanizmach zmian oraz różnych kontekstach i formach przemocy (w skali mikro i makro). Jako pierwsza w Polsce podjęła badania i wprowadziła do dydaktyki  problematykę narkoprzemocy i narkoterroru oraz kulturowych koncepcji płci, odmiennych tożsamościach Indianek i Metysek analizowanych z perspektyw etic i emic.

 Jest autorką 8 monografii i 90 artykułów opublikowanych w j. polskim, hiszpańskim i angielskim, członkinią 14 polskich i zagranicznych towarzystw naukowych oraz 8 rad wydawniczych periodyków naukowych. Wielokrotny vsiting profesor na kilkunastu uniwersytetach europejskich i latynoamerykańskich, uczestniczka ponad 100 konferencji  międzynarodowych.

Jest autorską 5 specjalizacji oraz kierunków studiów lat  wprowadzonych na WSMiP UL w okresie 2006 – 2016. w j. polskim, hiszpańskim i angielskim. Wypromowała 8 doktorów 110 magistrów, 90 licencjatów i 15 prac dyplomowych.

Założycielka Katedry Studiów Latynoamerykanistycznych na Uniwersytecie Łódzkim, która jako jedyna jednostka naukowa z Polski została włączona do międzynarodowej sieci Latin American Council of Social Sciences. Inicjatorka powołanego na WSMiP w 2013 r. Centrum Konfliktów.

Odznaczona przez Prezydenta Złotym Krzyżem Zasługi w 2005 r., a w 2015 r. za Długoletnią Służbę. Kilkukrotna Laureatka Nagrody Rektora UŁ oraz międzynarodowej Nagrody im. Margarity von Bretano przyznanej w 2013 r. przez Freie Universität za szczególny wkład w badania z zakresu gender studies.

17 listopada 2017 r. prof. Magdalena Śniadecka – Kotarska uzyskała stopień Radcy Ministra w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a 24 listopada 2017 r. odebrała od  Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy nominację na stanowisko Ambasadora Pełnomocnego i Nadzwyczajnego RP w Peru oraz w krajach akredytacji dodatkowej: Ekwadorze i Boliwii.