NCN - inicjatywy skierowane dla ukraińskich naukowców

Wydarzenie, które odbędzie się 6 lipca w Krakowie będzie okazją do prezentacji inicjatyw NCN dla naukowców z Ukrainy. W spotkaniu wezmą udział m.in. dr Zofia Brzozowska i prof. Halyna Naienko z UŁ.

Dzięki inicjatywom NCN już ponad 90 uczonych z Ukrainy znalazło zatrudnienie na uczelniach i w instytutach badawczych w całej Polsce. Wkrótce będą mogli do nich dołączyć kolejni laureaci. W najbliższych tygodniach zostanie ogłoszony nowy konkurs skierowany dla młodych naukowców, realizowany przez NCN z funduszy norweskich i EOG.

To wsparcie ukraińskich naukowców w tym najtrudniejszym okresie i umożliwienie im pracy w bezpiecznych warunkach.

W wydarzeniu wezmą udział konsul Ukrainy i konsul honorowy Królestwa Norwegii oraz przedstawiciele polskiego i ukraińskiego środowiska naukowego i akademickiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Program wydarzenia:

• Zbigniew Błocki, dyrektor Narodowego Centrum Nauki
  • Arkadiusz Mężyk, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich
  • Olga Polotska, dyrektorka National Research Foundation of Ukraine
  • Agata Wojtal i Olha Kryvosheia-Zakharova, Instytut Ochrony Przyrody PAN (opiekunka naukowa i laureatka programu specjalnego dla Ukrainy)
  • Zofia Brzozowska i Halyna Naienko, Uniwersytet Łódzki - https://slavica.uni.lodz.pl/granty/
  • Jacek Kuźnicki, przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki

Materiał: NCN