KIERUNEK: ANALIZA DANYCH

Opis studiów

Obserwowana od kilkunastu lat szybko postępująca komputeryzacja, informatyzacja i rozwój technologii informacyjnych umożliwia gromadzenie i przetwarzanie coraz większej ilości danych. Poza licznymi aspektami pozytywnymi tego procesu można zaobserwować również zjawiska negatywne, jak np. powstanie szumu informacyjnego będącego konsekwencją nadmiaru informacji. Konieczne jest zatem kształcenie specjalistów posiadających umiejętności wyszukiwania i selekcjonowania informacji, w tym osób posiadających wiedzę z zakresu statystyki matematycznej oraz umiejętności praktyczne w tworzeniu i wykorzystaniu narzędzi informatycznych z zakresu szeroko pojętej analizy danych.

Odpowiedzią na to zapotrzebowanie rynku jest kierunek studiów ANALIZA DANYCH oferowany na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego. Jest on skierowany do studentów zainteresowanych wykorzystaniem wiedzy teoretycznej z zakresu matematyki i informatyki oraz narzędzi statystycznych i informatycznych w pracy zawodowej związanej z przetwarzaniem i analizą danych.

Szerokie konsultacje programu studiów wskazują na daleko idącą zgodność z oczekiwaniami rynku pracy. Przedmioty, zwłaszcza obejmujące obszar zadań inżynierskich zostały opracowane przy współudziale partnerów zewnętrznych tworzących Radę Biznesu przy Wydziale Matematyki i Informatyki. Istotą studiów na tym kierunku jest nabywanie przez studentów wiedzy i praktycznych umiejętności dotyczących metod współczesnej analizy danych – matematycznych metod opracowywania i wnioskowania na ich podstawie. W zależności od wybranej ścieżki, absolwent może uzyskać tytuł inżyniera lub licencjata. 

Główne przedmioty

  • Algebra liniowa
  • Matematyka konkretna
  • Analiza matematyczna
  • Podstawy programowania
  • Przetwarzanie danych tekstowych
  • Algorytmy i struktury danych
  • Analityka biznesowa
  • Architektura systemów komputerowych
  • Metody numeryczne 

Sylwetka absolwenta

Absolwent kierunku ANALIZA DANYCH będzie potrafił: pobierać i łączyć dane z różnych źródeł: baz danych, arkuszy kalkulacyjnych, Internetu; przygotowywać dane i oceniać ich jakość; tworzyć podsumowania statystyczne zbiorów danych; graficznie prezentować wyniki analizy; używać narzędzi matematycznych oraz narzędzi dedykowanych dla statystyki i eksploracji danych, tworzyć modele danych, oceniać poprawność modeli i dokonywać ich modyfikacji.

Student pozna podstawy programowania oraz podstawowe struktury danych i algorytmy uczenia maszynowego. Będzie stosował zwinne metodyki zarządzania projektami w zespołach interdyscyplinarnych. Inżynierski charakter studiów związany z wieloma zajęciami laboratoryjnymi pozwala osiągać praktyczne umiejętności związane z komputerową analizą danych.

Szczególny nacisk zostanie położony na przygotowanie do pracy w zespole oraz rozwijanie umiejętności prezentacji i wizualizacji wyników przygotowanych analiz i raportów. Absolwent będzie znał podstawy funkcjonowania biznesu i elementy prawa m.in. w zakresie ochrony danych. Uzyskana wiedza poszerzona zostanie o umiejętności miękkie, takie jak odpowiedzialność, umiejętność komunikowania się i kooperacji.

Absolwenci kierunku ANALIZA DANYCH pierwszego stopnia są przygotowani do podjęcia pracy we wszelkiego rodzaju instytucjach finansowych, instytucjach administracji publicznej i państwowej, naukowo-badawczych, średnich i dużych zakładach produkcyjnych, firmach z branży IT, a także ośrodkach badania opinii publicznej. Absolwenci będą przygotowani do podjęcia zatrudnienia na stanowiskach takich jak: analityk danych, statystyk, programista, projektant i programista baz danych, ekspert ds. eksploracji danych, analityk finansowy, specjalista analizy i rozwoju rynku, analityk biznesowy, specjalista do spraw rozwoju biznesu.

Absolwenci będą także przygotowani do podjęcia studiów II stopnia z zakresu analizy danych, informatyki, matematyki lub innych dziedzin pokrewnych.

Zasady przyjęć

Kategoria przedmiotu Przedmioty
1 maksymalnie jeden (wymagany)

matematyka, informatyka

2 maksymalnie jeden (wymagany)

informatyka, matematyka, fizyka z astronomią, fizyka, język obcy nowożytny

3 maksymalnie dwa (nie wymagane)

informatyka, matematyka, fizyka z astronomią, fizyka, język obcy nowożytny, chemia

Zasady przeliczania punktacji uzyskanej na maturze

Kategoria przedmiotu Poziom podstawowy Poziom rozszerzony Poziom dwujęzyczny w przypadku języka obcego
1
do przeliczenia uwzględniany jest jeden wynik z przedmiotu
Przedmiot jest wymagany
1,5 4 5 (dla neofilologii x7)
2
do przeliczenia uwzględniany jest jeden wynik z przedmiotu
Przedmiot jest wymagany
1 3 3,75
3
do przeliczenia uwzględniane są maksymalnie dwa wyniki z przedmiotów
Przedmioty nie są wymagane: posiadanie przedmiotów daje dodatkowe punkty, ale ich brak nie wpływa na możliwość ubiegania się o przyjęcie na dany kierunek/specjalność
0,5 1 1,25

Co dalej?

Kontakt dla kandydata

E-mail: rekrutacja@wmii.uni.lodz.pl

Telefon: (42) 635 59 55 (czynny w okresie rekrutacyjnym)

Dane wydziału i lokalizacja

Wydział Matematyki i Informatyki

Stefana Banacha 22 90-238 Łódź