KIERUNEK: ETNOLOGIA I ANTROPOLOGIA KULTUROWA

Opis studiów

Program studiów II stopnia (magisterskich) obejmuje dwa lata, w czasie których studenci uzyskują pogłębioną wiedzę dotyczącą sposobów badania kultury i jej interpretacji, oferowanej zarówno przez klasyczną, jak i współczesną etnologię i antropologię kulturową.

Studenci:

• poznają i uczą się analizować rozmaite zjawiska kulturowe współczesnego świata, wykształcają umiejętności rozwiązywania problemów społecznych;
  • mają możliwość doskonalenia warsztatu badawczego, zdobycia zaawansowanych umiejętności samodzielnego projektowania i prowadzenia badań jakościowych;
  • zdobywają wiedzę m.in. z zakresu antropologii miasta i antropologii w mieście, antropologii audiowizualnej, antropologii sztuki, antropologii ekonomicznej, antropologii pamięci i antropologii medycznej
  • poznają problematykę gender studies oraz dylematy dotyczące napięcia pomiędzy globalnością i lokalnością, dowiadują się o sposobach ochrony i badania dziedzictwa kulturowego.

Specyfika studiów ETNOLOGICZNYCH I ANTROPOLOGICZNYCH (ich bezsprzecznie empiryczny charakter) związana jest z funkcjonowaniem zajęć zapewniających studentom możliwość zdobycia i wykorzystania w praktyce umiejętności, przydatnych w ich późniejszej pracy zawodowej.

Są to m.in.:

• prowadzone przez pracowników akademickich zespołowe wyjazdy na badania terenowe , które polegają na włączeniu studentów w aktualnie realizowane w Instytucie projekty badawcze;
  • studenckie praktyki zawodowe, które studenci odbywają poza uczelnią, w potencjalnych miejscach pracy absolwentów kierunku etnologia i antropologia kulturowa (np. instytucje kultury, organizacje pozarządowe, agencje badawcze).

W ramach programu studiów II stopnia student uczestniczy w zajęciach bloku przedmiotów obowiązkowych oraz wybiera zajęcia w ramach tematycznych modułów.

Zakończeniem tego etapu studiów jest napisanie pracy magisterskiej i złożenie egzaminu magisterskiego, po którym otrzymuje się dyplom magistra.

Główne przedmioty

• Antropologia wobec współczesnej humanistyki
  • Antropolog w mieście
  • Antropologia w działaniu
  • Antropologia społeczności pozaeuropejskich
  • Antropologia w biznesie
  • Antropologia i reklama
  • Antropologia jedzenia
  • Animacja kultury – strategie i narzędzia
  • Badania etnograficzne: narzędzia, techniki, metody
  • Dziedzictwo kulturowe – ochrona i projektowanie
  • Nowe metody w badaniach jakościowych
  • Słowo – przekaz – media
  • Tożsamość lokalna, tożsamość globalna
  • Zarządzanie projektem badawczym
  • MODUŁY: Antropologia przestrzeni, Antropologia materialności, Antropologia ekonomiczna, Antropologia audiowizualna, Antropologia pamięci, Antropologia sztuki, Antropologia medyczna, Antropologia ciała i płci

Sylwetka absolwenta

Wykształcenie ETNOLOGICZNE I ANTROPOLOGICZNE toruje wiele ścieżek kariery, w których pożądane są kompetencje, umiejętności i wiedza, jakie zdobywają studenci tego kierunku, m.in.: ciekawość świata połączona z profesjonalnym przygotowaniem do jego badania, otwartość wobec nowych sytuacji, dialog, myślenie krytyczne. Losy absolwentów etnologii i antropologii kulturowej to otwarty katalog możliwości uprawiania zawodu antropologa.

Absolwenci znajdują swoje miejsce w:

• instytucjach kultury i oświaty (muzea, skanseny, ośrodki kultury);
  • firmach zajmujących się animacją i zarządzaniem kulturą;
  • samorządach, organizacjach pozarządowych, fundacjach i stowarzyszeniach zajmujących się szeroko rozumianą kulturą;
  • instytucjach naukowych;
  • ośrodkach badania opinii publicznej i rynku;
  • mediach
  • agencjach reklamowych i strategicznych;
  • działach HR i marketingu;
  • agencjach turystycznych.

Zasady przyjęć

Dla absolwentów studiów (licencjackich/inżynierskich/magisterskich) wszystkich kierunków.

Na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, w przypadku zbyt dużej liczby zgłoszeń na podstawie rankingu sporządzonego według średniej ze studiów pierwszego lub drugiego stopnia (w przypadku absolwentów studiów magisterskich).

Co dalej?

Kontakt dla kandydata