KIERUNEK: FILOLOGIA KLASYCZNA Z KULTURĄ ŚRÓDZIEMNOMORSKĄ

Opis studiów

Studia magisterskie na specjalności FILOLOGIA KLASYCZNA Z KULTURĄ ŚRÓDZIEMNOMORSKĄ pozwalają uzyskać pogłębioną wiedzę w zakresie języka łacińskiego, a także literatury i kultury starożytnej oraz ich recepcji w kulturze współczesnej. Mogą być one również cennym uzupełnieniem wykształcenia zdobytego na innych kierunkach humanistycznych.

Specjalności

Specjalizacja klasyczna

Specjalizacja klasyczna oferuje naukę starożytnej greki na poziomie zaawansowanym (dla absolwentów licencjatu z filologii klasycznej) lub podstawowym (dla absolwentów innych kierunków lub specjalności).

Specjalizacja śródziemnomorska

W ramach specjalizacji śródziemnomorskiej student wybiera naukę nowożytnego języka z obszaru śródziemnomorskiego na poziomie zaawansowanym (w r. 2020/21 będzie to j. włoski).

Główne przedmioty

• Seminaria magisterskie
  • Translatoria łacińskie
  • Zajęcia specjalizacyjne (translatoria i repetytoria greckie lub włoskie)
  • Łacina średniowieczna i nowożytna
  • Starożytne korzenie współczesnej Europy
  • Retoryka starożytna we współczesnej pragmatyce
  • Teoria przekładu tekstów starożytnych
  • Zajęcia fakultatywne

Studia FILOLOGI KLASYCZNEJ dają absolwentom z tytułem magistra:

• znajomość języków klasycznych, która umożliwia samodzielną pracę z oryginalnymi tekstami autorów starożytnych (tłumaczenie na język polski, analiza literacka i naukowa), a przy wyborze specjalizacji śródziemnomorskiej znajomość języka łacińskiego i języka włoskiego na poziomie zaawansowanym;
  • gruntowną wiedzę z zakresu literatury i kultury greckiej i rzymskiej oraz jej recepcji w kulturze Europy;
  • pogłębione umiejętności filologiczne w zakresie analizy i interpretacji dzieła literackiego;
  • wszechstronne wykształcenie humanistyczne, co pozwala na podjęcie pracy w najrozmaitszych zawodach i na różnorodnych stanowiskach oraz łatwe przystosowanie się do oczekiwań przyszłego pracodawcy (instytuty naukowe, biblioteki, archiwa, wydawnictwa, środki masowego przekazu).

Zasady przyjęć

Kryteria przyjęcia kandydata będącego absolwentem studiów licencjackich specjalności filologia klasyczna:
kandydaci przyjmowani będą na podstawie złożonych dokumentów (dyplom studiów licencjackich).

Kryteria przyjęcia kandydata nie będącego absolwentem studiów licencjackich specjalności filologia klasyczna:
kandydaci przyjmowani będą na podstawie dyplomu ukończenia studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich dowolnego kierunku.

Co dalej?

Kontakt dla kandydata