KIERUNEK: GOSPODARKA PRZESTRZENNA

Opis studiów

Program studiów na kierunku GOSPODARKA PRZESTRZENNA przygotowuje absolwentów do realizacji zadań i pełnienia obowiązków z zakresu szeroko rozumianej gospodarki przestrzennej, czyli racjonalnej organizacji przestrzeni dla potrzeb społeczeństwa. Osiąganie pożądanych celów społecznych i gospodarczych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, poszanowania wartości przyrodniczych i kulturowych, wymaga od absolwentów kierunku rozległej interdyscyplinarnej wiedzy o procesach i mechanizmach funkcjonowania współczesnych społeczeństw w przestrzeni, umiejętności planowania i urządzania środowiskiem stosownie do potrzeb i zagrożeń wynikających z rozwoju cywilizacyjnego.

W toku studiów realizowane są zajęcia dostarczające zintegrowanej wiedzy z zakresu przyrodniczych, ekonomicznych, społecznych i prawnych uwarunkowań gospodarowania, rozwijające umiejętności właściwej oceny wpływu środowiska na kierunki zagospodarowania oraz zwrotnego oddziaływania zagospodarowania na środowisko. Program wyróżnia się środowiskowym, ekologicznym i przestrzennym podejściem do problemu gospodarowania. Studia umożliwiają połączenie wiedzy teoretycznej z doświadczeniem zdobytym w trakcie licznych zajęć terenowych oraz projektowych. Rozwijają umiejętności posługiwania się oprogramowaniem komputerowym z rodziny GIS oraz CAD wspierającym proces planowania przestrzennego. Ponadto studenci mają możliwość poszerzania swojej wiedzy, zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami, na wykładach fakultatywnych.

Specjalności

Student może wybrać studia licencjackie 3-letnie lub inżynierskie 3,5-letnie. Zmiany ścieżki kształcenia można dokonać najpóźniej po zaliczeniu II roku studiów. Program studiów licencjackich zapewnia zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji potrzebnych do zarządzania w zakresie gospodarki przestrzennej.

Gospodarka przestrzenna jako dziedzina obejmująca swym zasięgiem szeroki zakres problemów związanych z działalnością człowieka w przestrzeni wymaga współcześnie wiedzy inżynierskiej, czyli obejmującej umiejętności planowania, projektowania oraz implementowania określonych rozwiązań z zakresu zagospodarowania przestrzeni. Dlatego studia I stopnia umożliwiają nabycie przez studentów również kompetencji inżynierskich. Program studiów inżynierskich trwa 3,5 roku i jest poszerzony w stosunku do licencjackich 3-letnich o następujące przedmioty: matematyka, fizyka, budownictwo, urbanistyka współczesna, inżynieria finansowa, zintegrowane planowanie rozwoju.

Główne przedmioty

  • Przyrodnicze podstawy gospodarki przestrzennej;
  • Społeczno-ekonomiczne podstawy gospodarki przestrzennej;
  • Prawne podstawy gospodarki przestrzennej i ochrony środowiska;
  • Podstawy kartografii i topografii
  • Podstawy geodezji;
  • Samorząd terytorialny;
  • Rysunek i grafika komputerowa;
  • Rysunek techniczny i planistyczny;
  • Zastosowanie GIS w gospodarce przestrzennej;
  • CAD w praktyce planistycznej;
  • System infrastruktury technicznej – funkcjonowanie i planowanie;
  • Ekonomika miasta i regionu;
  • Ochrona środowiska kulturowego;
  • Gospodarka mieszkaniowa;
  • Planowanie przestrzenne;
  • Rewitalizacja obszarów zurbanizowanych;
  • Projektowanie urbanistyczne;
  • Architektura krajobrazu;
  • Partycypacja społeczna w planowaniu przestrzennym;

Sylwetka absolwenta

Absolwent kierunku gospodarka przestrzenna posiada kompetencje w zakresie racjonalnego gospodarowania i kształtowania ładu przestrzennego, dbałości o jakość środowiska przyrodniczego i antropogenicznego oraz posługiwania się instrumentami polityki przestrzennej. Podczas studiów kształtowana jest zdolność pracy w zespole i odpowiedzialność za powierzone zadanie, czyli kompetencje tak często oczekiwane przez pracodawców.

Absolwent może znaleźć zatrudnienie jako pracownik:

  • w zespołach przygotowujących opracowania i dokumenty planistyczne na poziomie lokalnym i regionalnym;
  • w organach administracji samorządowej i rządowej, w szczególności w komórkach zajmujących się koordynacją rozwoju, promocją, mieniem komunalnym, ochroną środowiska, gospodarką gruntami, turystyką i rekreacją;
  • w biurach planowania przestrzennego i pracowniach urbanistycznych, w biurach geodezyjno-kartograficznych;
  • biur i instytucji wykorzystujących podstawowe programy i aplikacje GIS oraz CAD w analizach przestrzennych, procesie planowania i zarządzania przestrzenią;
  • doradca w zakresie gospodarki gruntami i nieruchomościami, programów rewitalizacji.

Ukończenie studiów licencjackich prowadzi do uzyskania tytułu zawodowego licencjata.
Ukończenie studiów inżynierskich łączy się z uzyskaniem tytuł zawodowego inżyniera.

Zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności na rynku pracy, absolwenci mogą zostać zatrudnieni jako specjaliści w zakresie gospodarki przestrzennej (po studiach licencjackich) oraz inżynierowie gospodarki przestrzennej po studiach inżynierskich.

Absolwent studiów licencjackich lub inżynierskich może kontynuować kształcenie na studiach II stopnia, których rekrutacja i wymagania wstępne przewidują kompetencje zdobyte na studiach I stopnia gospodarki przestrzennej.

Zasady przyjęć

Kategoria przedmiotu Przedmioty
1 maksymalnie jeden (wymagany)

geografia, matematyka, informatyka, historia,WOS, język obcy

2 maksymalnie jeden (wymagany)

geografia, matematyka, informatyka, historia, WOS, język obcy

3 maksymalnie dwa (nie wymagane)

geografia, matematyka, informatyka, historia, WOS, język obcy

Zasady przeliczania punktacji uzyskanej na maturze

Kategoria przedmiotu Poziom podstawowy Poziom rozszerzony Poziom dwujęzyczny w przypadku języka obcego
1
do przeliczenia uwzględniany jest jeden wynik z przedmiotu
Przedmiot jest wymagany
1,5 4 5 (dla neofilologii x7)
2
do przeliczenia uwzględniany jest jeden wynik z przedmiotu
Przedmiot jest wymagany
1 3 3,75
3
do przeliczenia uwzględniane są maksymalnie dwa wyniki z przedmiotów
Przedmioty nie są wymagane: posiadanie przedmiotów daje dodatkowe punkty, ale ich brak nie wpływa na możliwość ubiegania się o przyjęcie na dany kierunek/specjalność
0,5 1 1,25

Co dalej?

Kontakt dla kandydata

E-mail: izsipp@geo.uni.lodz.pl 
Telefon: (42) 635 45 70

Dane wydziału i lokalizacja

Wydział Nauk Geograficznych

Narutowicza 88 90-139 Łódź

Kopcińskiego 31 90-142 Łódź