KIERUNEK: KULTUROZNAWSTWO

Opis studiów

Studia kulturoznawcze to interdyscyplinarne studia humanistyczne dla osób, które pragną nabyć wszechstronną wiedzę o różnych obszarach kultury nie chcąc się ograniczać do jednej wąskiej dziedziny.

Program studiów obejmuje przedmioty pozwalające nabyć orientację w obszarze najważniejszych problemów kultury współczesnej, sposobów rozumienia i badania zjawisk kulturowych. Równie istotne jest rozwijanie zdolności w obszarze krytycznego myślenia i komunikowania się.

Ponadto, dzięki przedmiotom obowiązkowych oraz licznym przedmiotom fakultatywnym z oferty całego Instytutu (również dla innych kierunków), studia kulturoznawcze pozwalają nabyć podstawową orientację w obszarze filmu, mediów, literatury i sztuki współczesnej. Program studiów umożliwia rozwijanie umiejętności niezbędnych do pracy w wielu środowiskach pracy (pracy w grupie, komunikacji, przygotowywania i prezentowania projektów). Daje też orientację w zagadnieniach prawnych i praktycznych dotyczących działalności kulturalnej i pozyskiwania środków finansowych.

Studenci kulturoznawstwa mogą odbywać praktyki zawodowe w wiodących instytucjach kultury takich jak teatry, muzea, galerie, kina czy wydawnictw oraz w organizacjach pozarządowych działających w obszarze kultury (m.in. przy organizacji festiwali). Oferujemy możliwość zagranicznych wyjazdów stypendialnych w ramach programu Erasmus oraz wymiany międzyuczelnianej w ramach programu MOST.

Instytut Kultury Współczesnej swoją tradycją sięga lat 50. XX wieku i jest jednym z najstarszych i najlepiej rozpoznawalnych ośrodków kulturoznawczych w Polsce. Zajęcia prowadzone przez znanych polskich humanistów i pracowników najważniejszych instytucji kulturalnych w Łodzi i regionie (m.in. Muzeum Sztuki, Centrum Dialogu im. M. Edelmana, Gazeta Wyborcza, Miejska Galeria Sztuki i in.).

Specjalności

KULTUROZNAWSTWO nie prowadzi specjalizacji. W odpowiedzi na potrzeby studentów oraz sygnały płynące od pracodawców obecny program uelastycznia ofertę zajęć fakultatywnych. Od II do VI semestru studenci/studentki mają możliwości wyboru 3 kursów w semestrze (samodzielnie lub w porozumieniu z opiekunem naukowym), co pozwala im podążać za własnymi zainteresowaniami oraz samodzielnie kształtować ścieżkę rozwoju naukowego. Dzięki temu nie ma potrzeby podejmowania decyzji o dalszym kierunku kształcenia już na wczesnym etapie studiów. Studia pomyślane są w taki sposób, aby umożliwiać realizację indywidualnych i różnorodnych zainteresowań.

Główne przedmioty

  • Główne nurty teorii kultury
  • Wprowadzenie do antropologii kultury
  • Przemiany praktyk artystycznych XX i XXI wieku
  • Kulturowa historia nowoczesności
  • Wprowadzenie do filmoznawstwa
  • Podstawowe pojęcia nowych mediów
  • Kanon literacki szkolenie z zakresu ochrony własności intelektualnej i prawa autorskiego
  • Kultura popularna
  • Organizacja i finansowanie kultury
  • Praktyki kuratorskie w sztuce współczesnej
  • Edycja tekstów

Zapoznaj się z kompletnym programem studiów ze wszystkimi przedmiotami kierunku.

Zapraszamy na stronę Instytutu prowadzącego kierunek.

Sylwetka absolwenta

Absolwentki i absolwenci KULTUROZNAWSTWA posiadają szeroką, nie ograniczającą się do jednej dziedziny wiedzę o kulturze i sztuce (literaturze, filmie, teatrze, nowych mediach i sztukach wizualnych) oraz sektorze kultury i branży kreatywnej. Umieją samodzielnie zdobywać i przetwarzać informacje, opracowywać teksty, pracować w grupie i organizować wydarzenia kulturalne. Mają wysoko rozwinięte kompetencje miękkie. Ich najważniejszym atutem są: wszechstronność, elastyczność i zdolność przetwarzania informacji z różnych obszarów.

Absolwenci i absolwentki KULTUROZNAWSTWA są przygotowani do podjęcia pracy w sektorze kultury oraz branży kreatywnej. Mogą (i losy dotychczasowych absolwentów to potwierdzają) zajmować się public relations, pracować w agencjach kreatywnych, organizować wydarzenia kulturalne i działać w szeroko pojętym obszarze animacji i edukacji kulturalnej.

Mogą ponadto z powodzeniem podjąć dalsze kształcenie na dowolnym kierunku humanistycznym i społecznym.

Zasady przyjęć

Kategoria przedmiotu Przedmioty
1 maksymalnie jeden (wymagany)

język polski (albo rodzimy w przypadku matury obcojęzycznej)

2 maksymalnie jeden (wymagany)

język obcy nowożytny

3 maksymalnie dwa (nie wymagane)

historia, historia sztuki, WOS, język łaciński i kultura antyczna, historia muzyki, wiedza o tańcu, filozofia

Zasady przeliczania punktacji uzyskanej na maturze

Kategoria przedmiotu Poziom podstawowy Poziom rozszerzony Poziom dwujęzyczny w przypadku języka obcego
1
do przeliczenia uwzględniany jest jeden wynik z przedmiotu
Przedmiot jest wymagany
1,5 4 5 (dla neofilologii x7)
2
do przeliczenia uwzględniany jest jeden wynik z przedmiotu
Przedmiot jest wymagany
1 3 3,75
3
do przeliczenia uwzględniane są maksymalnie dwa wyniki z przedmiotów
Przedmioty nie są wymagane: posiadanie przedmiotów daje dodatkowe punkty, ale ich brak nie wpływa na możliwość ubiegania się o przyjęcie na dany kierunek/specjalność
0,5 1 1,25

Co dalej?

Kontakt dla kandydata

Telefon:  (42) 66 55 133
E-mail: ikw@uni.lodz.pl
Strona: www.ikw.uni.lodz.pl

Dane wydziału i lokalizacja

Wydział Filologiczny

Pomorska 171/173 90-236 Łódź