KIERUNEK: NOWE MEDIA I KULTURA CYFROWA

Opis studiów

Studia na kierunku NOWE MEDIA I KULTURA CYFROWA pozwalają na uzyskanie wiedzy z zakresu współczesnej kultury rozwijającej się na fundamencie technologii cyfrowych, w szczególności:  historii i teorii mediów, teorii komunikowania, kultury uczestnictwa, Internetu i mediów społecznych, historii i teorii i gier komputerowych, sztuki nowych mediów, przemysłów kreatywnych.

Zajęcia praktyczne kształcą umiejętności pracy w środowiskach cyfrowych (posługiwanie się wybranymi narzędziami informatycznymi, projektowanie stron internetowych, publikowanie w Sieci), krytyki sztuki, przygotowywania wystaw sztuki nowych mediów, analizy, krytyki i projektowania reguł gier komputerowych, organizacji i animacji kultury.

Studenci nabywają także podstawowej wiedzy w zakresie filozofii, teorii kultury i wiedzy o sztuce oraz poetyki filmu.

Istotnym aspektem programu kształcenia jest możliwość wyboru specjalizacji (Gry komputerowe; Media społeczne lub Sztuka nowych mediów) oraz różnych przedmiotów fakultatywnych, pozwalających na rozszerzanie i uzupełnianie wiedzy. Studenci mają możliwość tworzenia własnych ścieżek kształcenia, odpowiadających ich zainteresowaniom oraz planom zawodowym.

Specjalności

• Gry komputerowe
  • Media społeczne
  • Sztuka nowych mediów

Główne przedmioty

Ogólne:

• Podstawowe pojęcia nowych mediów;
  • Historia mediów;
  • Estetyka nowych mediów;
  • Wprowadzenie do cyberkultury;
  • Publikowanie w Internecie;
  • Historia i rodzaje gier komputerowych;
  • Sztuka nowych mediów – teorie i praktyki;
  • Organizacja i zarządzanie kulturą w dobie nowych mediów

Specjalizacja Gry komputerowe:

• Poetyka gier wideo;
  • Gamifikacja;
  • Projektowanie reguł gier

Specjalizacja Media społeczne:

• Analiza praktyk komunikacyjnych w mediach społecznych;
  • Reklama i marketing cyfrowy;
  • Przemysły kreatywne i zarządzanie projektami

Specjalizacja Sztuka nowych mediów:

• Analiza i krytyka sztuki nowych mediów;
  • Praktyki kuratorskie w sztuce nowych mediów;
  • Nowe media w sztukach performatywnych

Zapoznaj się z kompletnym programem studiów ze wszystkimi przedmiotami kierunku.

Zapraszamy na stronę Instytutu prowadzącego kierunek.

Sylwetka absolwenta

Absolwenci kierunku posiadają kompetencje z zakresu nowych mediów w ujęciu technologicznym, komunikacyjnym, społecznym i estetycznym. Wiedza i umiejętności z zakresu mediów społecznych, gier komputerowych i sztuki nowych mediów daje im możliwość realizacji projektów związanych z tymi obszarami kultury. Są przygotowani do pracy w instytucjach kultury i przemysłach kreatywnych (np. muzea, galerie, redakcje czasopism i mediów elektronicznych, studia produkujące gry wideo, agencje reklamowe i PR).

Absolwenci są również przygotowani do podjęcia kształcenia na studiach II stopnia (magisterskich).

Zasady przyjęć

Kategoria przedmiotu Przedmioty
1 maksymalnie jeden (wymagany)

język polski (albo rodzimy w przypadku matury obcojęzycznej)