Japońska przygoda, ale i wyzwanie – roczne stypendium dla studentki UŁ

Julianna Świć, studentka kierunku studia azjatyckie na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego, wyjedzie na rok do Japonii w ramach prestiżowego stypendium Josai Central European Scholarship Program, prowadzonego przez tamtejszy Josai International University (JIU).

Julianna Świć

Podczas pobytu na stypendium będzie uczyć się japońskiego oraz studiować na Faculty of International Humanities Josai International University, gdzie zajęcia są prowadzone w języku angielskim. Uczelnia znajduje się w mieście Togane, około 50 km na wschód od Tokio.
Fundator stypendium deklaruje wypłacanie Juliannie Świć przez okres 11 miesięcy kwoty 80 tys. jenów (100 jenów = 3,2 złotego) miesięcznie na koszty utrzymania. Stypendystka zaś zobowiązuje się do aktywnego i regularnego zaangażowania w oficjalne wydarzenia, jak konferencje, spotkania organizowane przez Josai International University, związane z promocją współpracy Japonii z krajami z grupy Wyszehradzkiej. Zgadza się także na przyjęcie funkcji mentora i nauczanie języka polskiego na Joasai International University.

Wielka radość miłośniczki kultury japońskiej
Kiedy dowiedziałam się, że zakwalifikowano mnie na stypendium, z wrażenia i radości aż się popłakałam. Po dwóch latach pandemii, obostrzeń, nauki zdalnej, izolacji - taka wiadomość! – opowiada Julianna Świć, 20-letnia studentka I roku studiów azjatyckich UŁ. – Poza tym rzadko się zdarza się, że fundatorzy stypendiów wybierają tak młode osoby. 

W tym wypadku wybór nie był jednak przypadkowy. Julianna Świć japońską kulturą i sztuką fascynuje się od 13. roku życia. Zaczęło się od filmów anime, które podsunął jej tata. Głównie były to produkcje znanego Studia Ghibli – „Grobowiec świetlików”, „Księżniczka Mononoke”, Księżniczka Kaguya”. Potem przyszedł czas na mangę, komiksy i opowieści obrazkowe, kolekcjonowanie japońskich lalek, nauka japońskiego w ramach zajęć pozalekcyjnych w jednym z łódzkich gimnazjów. No i wreszcie - po maturze i egzaminie w szkole muzycznej (fortepian) - wybór studiów azjatyckich na UŁ jako kolejnego etapu kształcenia. 

Dziś zainteresowania studentki UŁ zdominowała bardziej „dorosła” sfera japońskiej kultury. Jej ulubieni pisarze z Kraju Kwitnącej Wiśni to Osamu Dazai, Ranpo Edogawa, Jun’ichiro Tanizaki. Znany i uważany na całym świecie Haruki Murakami – raczej nie.  
Uwielbia też współczesne filmy japońskich reżyserów: Hirokazu Koredy („Nasza młodsza siostra”, Jak ojciec i syn”, „Po burzy”), Tetsuya Nakashimy („Wyznania”), Yasujiro Ozu („Wczesne lato”) oraz reżyserki Naomi Kawase („Kwiat wiśni i czerwona fasola”). 

Na co dzień stara się utrzymywać kontakty ze stowarzyszeniami kultury japońskiej działającymi w Łodzi i w Polsce, koresponduje z przedstawicielami Polonii w Japonii. Ostatnio zaprzyjaźniła się z Kazumą Ishio – japońskim astrofizykiem, stypendystą IDUB UŁ, współpracującym w Łodzi z prof. Julianem Sitarkiem z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ

Gratulacje od rektor UŁ i podróż życia do Japonii
Julianna Świć jest osobą wesołą, żywiołową, towarzyską, w jej niezwykłej pasji bardzo wspierają ją rodzice. Do tej pory nigdy nie leciała samolotem – planowane podróże uniemożliwiła pandemia. Wyprawa na stypendium do Japonii pozwoli więc zdobyć jej, oprócz licznych naukowych i kulturowych, kolejne życiowe doświadczenie – wielogodzinny przelot do Tokio. Wrażeniami z pobytu na stypendium w Japonii zamierza dzielić się na blogu lub na kanale w YouTube.

Z gratulacjami dla świeżo upieczonej stypendystki pospieszyła już rektor UŁ prof. Elżbieta Żądzińska. W swym liście do Julianny Świć napisała: 

Jest mi niezmiernie miło pogratulować Pani z okazji sukcesu w konkursie na stypendium naukowe w ramach Josai Central European Scholarship Program. Wiem, że to nie pierwszy Pani sukces w konkursach uczelnianych. Cieszę się, że po możliwości nauki języka angielskiego (Stypendia Młodzi w Łodzi), przyjdzie teraz pora na język japoński. 
Proszę czerpać z tego wyjazdu jak najwięcej – naukowo, ale również kulturowo. Mam nadzieję, że ten epizod pozwoli Pani na rozwój osobisty i zainspiruje do wielu pozytywnych działań w przyszłości. Czekamy na Pani relacje z Japonii i do zobaczenia za rok!

Jednocześnie, w liście adresowanym do Kenji Sugibayashi (Ph. D.), prezydenta Josai International University, dziękując za wybór studentki UŁ do programu stypendialnego, rektor UŁ napisała m.in.:

Możliwość takiej wymiany akademickiej to dla nas niezwykle cenny element realizowania misji umiędzynarodowienia Uniwersytetu Łódzkiego i podnoszenia naszej rangi naukowej na świecie. Dziękuję za to, że są Państwo naszym bliskim partnerem i pozwalają studentom UŁ poznawać świat i rozwijać się. 
Uniwersytet Łódzki pozostaje oczywiście otwarty na studentów i badaczy japońskich, którzy chcieliby przyjechać do Polski kształcić się lub realizować projekty naukowe. Jeden z Państwa rodaków, dr Kazuma Ishio, współpracuje od niedawna z jednym z naszych czołowych astrofizyków. 
Mam nadzieję, że pobyt pani Julianny na Państwa Uczelni pozwoli stronie japońskiej poznać lepiej polską kulturę i zachęcić do poszerzania rzeczonej współpracy.

Warto wspomnieć, że Julianna Świć, jak napisała w swym liście do niej rektor UŁ, znalazła się już w gronie laureatów programu stypendialnego Młodzi w Łodzi, realizowanego przez Urząd Miasta Łodzi - uzyskała wtedy możliwość uczestnictwa w kursie języka angielskiego ufundowanego przez Uniwersytet Łódzki

Podczas japońskiego stypendium wrażeń i nowych doświadczeń z pewnością nie zabraknie. Miał już okazję przekonać się o tym Mateusz, także student UŁ, stypendysta Mizuta Scholarship Program (poprzednia nazwa programu stypendialnego, w którym teraz uczestniczyć będzie Julianna Świć). Swoje wrażenia z pobytu w Japonii Mateusz opisał na profilu Wyjazdy zagraniczne studentów UŁ na Facebooku: 

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Fot. Bartosz Kałużny