Centrum Filozofii Przyrody: aktualno┼Ťci

Konferencja

Centrum Filozofii Przyrody
UŁ oraz Katedra Historii Filozofii UŁ

maj─ů przyjemno┼Ť─ç zaprosi─ç do udzia┼éu w dorocznej konferencji

Filozofia XVII wieku jej źródła i kontynuacje w naukach przyrodniczych: astronomia - astrologia - medycyna,

która odbędzie się w Łodzi, w dniach 17-19 czerwca 2020.

Tematem najnowszej edycji konferencji s─ů zwi─ůzki siedemnastowiecznej filozofii z nauk─ů nowo┼╝ytn─ů w historycznie zrelatywizowanym sensie tego terminu, a wi─Öc nieograniczonym przez wsp├│┼éczesn─ů systematyk─Ö dyscyplin naukowych. Przedmiotem konferencji pragniemy uczyni─ç paradygmatyczne powi─ůzania, obustronne inspiracje oraz teoretyczne interakcje mi─Ödzy my┼Ťl─ů filozoficzn─ů XVII wieku a wczesnonowo┼╝ytn─ů refleksj─ů naukow─ů, prowadzon─ů zar├│wno w obszarze nauk matematycznych, jak i nauk przyrodniczych ÔÇô ze szczeg├│lnym uwzgl─Ödnieniem relacji ┼é─ůcz─ůcych filozofi─Ö z astronomi─ů, astrologi─ů oraz medycyn─ů.

Konferencja odbędzie się w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego.

Zg┼éoszenia uczestnictwa wraz z tematami dwudziestominutowych wyst─ůpie┼ä prosimy nadsy┼éa─ç do 31 grudnia 2019 r. na adres: cent.phil.nat@uni.lodz.pl

Abstrakty referatów należy nadesłać do 15 marca 2020 r. na adres: cent.phil.nat@uni.lodz.pl

Op┼éata za udzia┼é w konferencji wynosi 100 Euro dla uczestnik├│w z zagranicy oraz 350 z┼é dla go┼Ťci z o┼Ťrodk├│w krajowych. Koszt dojazdu i nocleg├│w uczestnicy pokrywaj─ů we w┼éasnym zakresie.

Organizatorzy:

Prof. U┼ü, dr hab. Tomasz Stegli┼äski (przewodnicz─ůcy Komitetu Organizacyjnego)

Dr Bartosz ┼╗ukowski (sekretarz konferencji)

Mgr Marcin Leszczyński

Wyk┼éady go┼Ťcinne

Przypadkowo┼Ť─ç w fizyce klasycznej i kwantowej ÔÇô prof. dr hab. Marek Ku┼Ť (15.04.2019)

Posłuchaj wykładu na Soundcloudzie UŁ

Fotorelacja na FB

Abstrakt:

Czy w przyrodzie jest miejsce na przypadkowo┼Ť─ç? Na tak postawione pytanie wi─Ökszo┼Ť─ç z nas, z wyj─ůtkiem ÔÇ×twardychÔÇŁ determinist├│w, odpowie twierdz─ůco. Na istnienie przypadkowo┼Ťci wydaj─ů si─Ö wskazywa─ç zar├│wno codzienne, jak i naukowe obserwacje otaczaj─ůcego nas ┼Ťwiata - zasadniczo nie jeste┼Ťmy w stanie przewidzie─ç z dowoln─ů dok┼éadno┼Ťci─ů przebiegu zjawisk, ka┼╝dy przebieg nawet najdok┼éadniej kontrolowanego procesu mo┼╝e by─ç r├│┼╝ny od poprzedniego, przebiegaj─ůcego w ÔÇ×takich samych warunkachÔÇŁ. Przekonanie o istnieniu przypadkowo┼Ťci ma du┼╝e znaczenie technologiczne i praktyczne (generatory liczb losowych, kryptografia i inne systemy bezpiecze┼ästwa przekazywania i kodowania informacji).

Je┼Ťli zgodzimy si─Ö, ┼╝e w naturze daje si─Ö zaobserwowa─ç zjawiska przypadkowe, w naturalny spos├│b pojawia si─Ö pytanie, jakie jest ┼║r├│d┼éo tej przypadkowo┼Ťci. Znane nam prawa fizyki klasycznej s─ů, zasadniczo, deterministyczne. Przypadkowo┼Ť─ç w fizyce zawsze prowadzi do niemo┼╝liwo┼Ťci ┼Ťcis┼éego przewidywania przysz┼éo┼Ťci. Cz─Östo przywo┼éywanym ┼║r├│d┼éem przypadkowo┼Ťci, a wi─Öc, w konsekwencji, nieprzewidywalno┼Ťci na poziomie klasycznym jest z┼éo┼╝ono┼Ť─ç struktury uk┼éadu, wynikaj─ůca z du┼╝ej liczby jego sk┼éadnik├│w lub/i skomplikowanych praw rz─ůdz─ůcych ewolucj─ů (tzw. chaos deterministyczny). Jedyne co nam pozostaje, to mo┼╝liwo┼Ť─ç i uzasadnienie opisu w terminach prawdopodobie┼ästwa, ale sama przypadkowo┼Ť─ç to skutek niedoskona┼éo┼Ťci naszych obserwacji, a nie immanentna cecha uk┼éadu.

Jednak nawet na poziomie makroskopowym (klasycznym) istniej─ů uk┼éady, z kt├│rych deterministycznym opisem mechanika klasyczna nie daje sobie rady. Czy oznacza to, ┼╝e uk┼éady te s─ů immanentnie niedeterministyczne, czy te┼╝, po prostu, ┼╝e mechanika klasyczna jest niedoskona┼éa?

Nadziej─Ö na istnienie ÔÇ×ontycznejÔÇŁ, immanentnej przypadkowo┼Ťci mog─ů da─ç tylko zasadniczo inne prawa fizyki. Narz─Ödzi wydaje si─Ö dostarcza─ç mechanika kwantowa, uwa┼╝ana za teori─Ö immanentnie niedeterministyczn─ů. Czy jednak jeste┼Ťmy w staniewykaza─ç niedeterministyczny charakter mechaniki kwantowej? A je┼Ťli nie, to czy mo┼╝emy pokaza─ç, ┼╝e mechanika kwantowa jest w jaki┼Ť spos├│b ÔÇ×bardziej niedeterministycznaÔÇŁ ni┼╝ fizyka klasyczna? Jak to sprawdzi─ç, uzasadni─ç i, ewentualnie, wykorzysta─ç?

Przypadkowo┼Ť─ç w fizyce klasycznej i kwantowej - slajdy

Biogram Profesora:

Profesor w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i Międzynarodowym Centrum Ontologii Formalnej Politechniki Warszawskiej, gdzie pełni funkcję dyrektora.

Uko┼äczy┼é w roku 1979 studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie nast─Öpnie uzyska┼é stopnie doktora i doktora habilitowanego. W roku 1995 otrzyma┼é tytu┼é profesora. Pracowa┼é naukowo i wyk┼éada┼é na uniwersytetach w USA, Niemczech i Francji, jako profesor zaproszony. Opublikowa┼é ponad 150 prac naukowych. Jest wsp├│┼éautorem monografii ÔÇ×Quantum Signatures of ChaosÔÇŁ. Jest wsp├│┼étw├│rc─ů Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej w Gda┼äsku. By┼é Prezesem Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk.

Jego zainteresowania naukowe to: fizyka matematyczna, teoria procesów stochastycznych i jej zastosowania, fizyka chaosu i zjawisk nieliniowych, teoria macierzy stochastycznych i jej zastosowania do opisu zjawisk chaotycznych, podstawy mechaniki kwantowej, teoria chaosu kwantowego, informatyka kwantowa, zastosowania metod dynamiki nieliniowej i procesów stochastycznych w naukach społecznych, filozofia nauk przyrodniczych.